Przejazdy komunikacją miejską w Kaliszu od nowego roku będą darmowe, ale nie dla wszystkich. Jedni nie będą musieli płacić, inni z kolei zapłacą jeszcze więcej. Skorzystają kaliszanie z kartą mieszkańca.

Od 1 stycznia 2023 roku w Kaliszu obowiązywać będzie nowy cennik biletów za przejazdy komunikacją miejską. Z największej "zniżki" skorzystają natomiast ci kaliszanie, którzy mają wyrobioną kartę mieszkańca. Oni pojadą za darmo.

Program "Kaliska Karta Mieszkańca" adresowany jest do wszystkich mieszkańców Kalisza, rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych w I Urzędzie Skarbowym w Kaliszu, bez względu na to, czy osiągają dochód czy nie. Karta upoważnia jej posiadaczy do korzystania ze zniżek, rabatów, ulg i przywilejów, realizowanych przez Miasto Kalisz oraz oferowanych przez partnerów przystępujących do programu - czytamy na stronie kaliskiego magistratu.

Do ulg i zniżek wpisano m.in. darmowe przejazdy komunikacją publiczną. Projekt zostanie wprowadzony pilotażowo i potrwa do końca 2024 roku. 

Osoby, które nie posiadają takiej karty lub w najbliższym czasie nie złożą wniosku o jej wyrobienie będą musiały zapłacić więcej za komunikację miejską. Cena jednorazowego bilety wzrośnie z 2,70 zł do 4 zł. Oznacza to, że za przejazd tam i z powrotem mieszkańcy bez karty będą musieli zapłacić aż 8 złotych. 

Bilet jednogodzinny to od nowego roku koszt 6 zł, a jednodniowy 7 zł. Wzrośnie również cena biletu pozamiejskiego i za przejazd tam i z powrotem trzeba będzie zapłacić 10 zł.