Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin koło Ostródy w woj. warmińsko-mazurskim uruchomili transmisję online z czaplińca, czyli miejsca, gdzie gniazdują czaple. Na dwóch kamerach można podziwiać nawet kilkanaście ptaków jednocześnie.

Czapla siwa to ptak wielkości bociana, w locie łatwo odróżnić go po esowato wygiętej szyi i łukowato wygiętych skrzydłach. Czaple gnieżdżą się gromadnie na wysokich drzewach, często w pobliżu wody, w tzw. czaplińcach. Ptaki te upodobały sobie m.in. tereny przy jeziorze Korsuń w powiecie elbląskim. 

Pobliskie lasy obfitują w obiekty małej retencji, przygotowane przez leśników małe stawy, cieki. Stąd ta kolonia czapli siwej jest tam tak liczna - mówi Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. 

Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin postanowili więc wykorzystać fakt, że czapli jest tam tak dużo i pokazać je światu, uruchamiając transmisję. Zainstalowane zostały dwie kamery, które skierowane są na drzewa, w których gniazdują czaple. Jest też kamera pokazująca wnętrze budki lęgowej, ale ta nie znalazła jeszcze lokatora.

Mieliśmy już transmisje z bocianich gniazd. Teraz prezentować będą się czaple siwe, które mam wrażenie, że są trochę mniej znane od bocianów - mówi Pietrzak. 

Transmisje znajdziecie >>>pod tym adresem<<<.

Opracowanie: