W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. W zeszłym roku na Warmii i Mazurach najwięcej, bo ponad 12 tysięcy przypadków nieodwołanych wizyt dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Przypomnienia wysyłane przez NFZ dotyczą wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń m.in.: kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Na cztery dni przed umówioną wizytą lub badaniem pacjent otrzymuje SMS z informacją o świadczeniu, terminie wizyty i numerze telefonu, pod który może zadzwonić, aby wizytę odwołać. Jeżeli wiemy, że nie będziemy mogli stawić się na umówionym badaniu lub wizycie warto powiadomić o tym placówkę. Zgłoszenie tego faktu z wyprzedzeniem umożliwia skorzystanie z badania lub wizyty innemu pacjentowi. Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta - tłumaczy Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Warunkiem otrzymania przypomnienia z NFZ jest poprawne podanie swojego numeru telefonu podczas rejestracji. Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca.  W zeszłym roku na Warmii i Mazurach najwięcej, bo ponad 12 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ponad 8 tys. z fizjoterapii ambulatoryjnej, 5 tys. z zakresu kardiologii i 3 tys. z endokrynologii - podkreśla Magdalena Mil.

Pacjenci nie przychodzą na umówione badania

Pacjenci nie stawiają się również na umówione badania. Na rezonans magnetyczny nie zgłosiło się 1267 pacjentów, na tomografię komputerową 1028, na gastroskopię 944, a na kolonoskopię 843. Problem dotyczy również wyznaczonych operacji. Na umówiony zabieg w zakresie gruczołu krokowego nie stawiło się 50 pacjentów, na endoprotezoplastykę stawu kolanowego 45, a stawu biodrowego 32. 

Nieodwołanie wizyty wpływa na dłuższe oczekiwanie do lekarza. Dlatego tak ważne jest informowanie o swojej nieobecności - przypominają urzędnicy.

 Dzięki odwołaniu wizyty termin nie przepadnie, bo szansę na skorzystanie z niego zyska inny pacjent.

W przypominaniu o odwołaniu wizyty, czy badania ważną rolę odgrywa edukacja, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, oprócz wysyłania SMS-ów, dołączył do kampanii społecznej "Odwołuję. Nie blokuję", która trwa od 2022 r. Działania informacyjne i uświadamiające prowadzą publiczne i prywatne placówki medyczne.