17-letni kierowca pożyczonym od brata samochodem uciekał przed policją wioząc cztery osoby w wieku 15-16 lat. 17-latek będzie odpowiadał przed sądem jako osoba pełnoletnia. Grozi mu m.in. wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów i kara ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 30 stycznia, przed godziną 20 w Wilczkowie w gm. Lubomino (woj. warmińsko-mazurskie).

Podczas jazdy wyłączył w aucie światła

W trakcie kontroli prędkości okazało się, że przejeżdżający przez obszar zabudowany samochód bmw, jedzie z prędkością 68 km/h, a kierowca używa niezgodnie z przepisami świateł drogowych.

Policjant wydał kierującemu sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej, jednak ten nie zareagował na wydane polecenie i gwałtownie przyspieszył. Rozpoczął się policyjny pościg za kierującym, który próbując uciec, podczas jazdy wyłączył w pojeździe światła, by nie być widocznym dla funkcjonariuszy - informuje warmińsko-mazurska policja.

Policjanci zatrzymali bmw po kilkuminutowym pościgu.

Okazało się, że kierował nim 17-latek bez uprawnień, a w samochodzie wiózł cztery nieletnie osoby w wieku 15-16 lat. Byli to znajomi kierującego. Wszyscy to mieszkańcy miasta i gminy Miłakowo - podają mundurowi. Samochód, którym kierował 17-latek, należy do jego 32-letniego brata. 32-latek pożyczył bratu swój samochód wiedząc, że jego brat nie posiada jeszcze uprawnień do kierowania pojazdami.

17-latek przed sądem jak pełnoletni

Policja poinformowała, że 32-letni właściciel bmw został ukarany mandatem za to, że dopuścił do prowadzenia pojazdu przez osobę nie mającą wymaganych uprawnień.

Nieletnich pasażerów mundurowi przekazali pod opiekę rodziców, którzy byli wdzięczni policjantom, za przerwanie niebezpiecznej przejażdżki z nastolatkiem bez uprawnień. Kierujący również został przekazany pod opiekę rodziców - podaje warmińsko-mazurska policja. Jak dodaje, teraz 17-latka czeka odpowiedzialność karna za popełnione czyny - będzie on odpowiadał przed sądem jako osoba pełnoletnia. Grozi mu m.in. wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów i kara ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności.