Niebawem rozbudowany zostanie system odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce. Przybędzie dokładnie 39 nowych lokalizacji urządzeń, a nadzorem objętych ma zostać kolejnych ok. 200 kilometrów dróg w całym kraju.

Obecnie sieć dróg objętych automatycznym pomiarem średniej prędkości przejazdu liczy w Polsce ok. 200 km. Jest 30 miejsc, gdzie mierzy się średnią prędkość przejazdu, w tym dwa w województwie warmińsko- mazurskim: w Gietrzwałdzie na "szesnastce" i w Gwiazdowie w gminie Piecki na drodze 59. W obu tych przypadkach dozwolona tam prędkość to 90 kilometrów na godzinę. Wkrótce w Polsce przybędzie aż 39 nowym miejsc, gdzie będzie mierzona prędkość przejazdu - informuje portal gazetaolsztyńska.pl 

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), które jest umiejscowione w strukturach Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, rozstrzygnęło przetarg i wybrało wykonawcę na zakup i montaż 39 nowych zestawów do odcinkowego pomiaru prędkości. Przetarg wygrała jedna z olsztyńskich firm. 

Urządzenia te zostaną zainstalowane w 13 województwach

Na liście podstawowej znalazły się wybrane odcinki tras: autostrad A1, A2 oraz A4 oraz innych dróg krajowych, m.in. odcinki dróg ekspresowych S7, S11 i S14 oraz 14 dróg wojewódzkich, 3 powiatowe i 1 droga gminna. To ok. 200 km nowych odcinków dróg, które zostaną objęte kontrolami. 

Przy drogach staną zestawy Unicam Velocity3. Urządzenia te mają możliwość rejestracji wykroczeń na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwiają identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy niezależnie od warunków pogodowych. 

Wśród 13 województw, gdzie pojawią się nowe odcinkowe pomiary prędkości, nie ma województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak , jak poinformował CANARD, jeśli montaż urządzeń w którejś lokalizacji z listy podstawowej nie będzie możliwy, wykorzystana zostanie lokalizacja z listy rezerwowej.