Nowa szkoła podstawowa dla tysiąca uczniów powstanie przy ul. Majerankowej w dzielnicy Ponikwoda w Lublinie. Koszt inwestycji szacowany jest na 96 mln zł. Uczniowie mają rozpocząć lekcje w placówce we wrześniu 2025 r. W kolejnych latach planowana jest w tym miejscu także budowa przedszkola i żłobka.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk poinformował w środę na konferencji prasowej o budowie nowej placówki oświatowej w Lublinie, która powstanie przy ul. Majerankowej w dzielnicy Ponikwoda.

Skąd Lublin weźmie pieniądze na budowę szkoły?

Będzie to szkoła podstawowa dla około tysiąca uczniów wraz z salą gimnastyczną oraz boiskiem wielofunkcyjnym - podał prezydent.

W drugim etapie ma powstać także przedszkole z placem zabaw, a w trzecim żłobek. W przyszłości zaplanowano również budowę basenu.

Koszt budowy tylko nowej szkoły podstawowej szacowany jest na 96 mln zł. Środki na inwestycje ratusz planuje pozyskać z dotacji rządowych. Drugim wariantem jest zadłużenie się w banku.

Ponikwoda się rozwija

Zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach dodał, że "Ponikwoda jest jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic w naszym mieście w związku z tym potrzebna jest nam w tym miejscu szkoła". "W jednym roczniku będzie pięć oddziałów - 25 uczniów w klasie" - powiedział Banach, dodając, że w przedszkolu ma znaleźć miejsce około 150 dzieci w 6 oddziałach. Natomiast żłobek przeznaczony będzie dla 100 dzieci. Docelowo nowa szkoła zatrudni 127 pracowników.

Budynek - o łącznej powierzchni użytkowej 16,5 tys. metrów kwadratowych - będzie charakteryzować się nowoczesną formą architektoniczną z przenikających się wzajemnie brył i z zastosowaniem neutralnej kolorystyki w stonowanych odcieniach zieleni.

Według zapowiedzi ratusza, uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole 1 września 2025 roku. Z kolei przedszkole i żłobek mają być gotowe w 2028 r.