​Około 25 godzin czekają kierowcy ciężarówek na wyjazd z Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie), które jest obecnie jedynym działającym towarowym przejściem z Białorusią.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował, że w niedzielę rano na wjazd z Białorusi do Polski - według danych strony białoruskiej - czeka 455 pojazdów ciężarowych, a szacunkowy czas oczekiwania to 17 godzin. Na wyjazd z Polski na Białoruś w 25-godzinnej kolejce czeka ok. 750 ciężarówek. W ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany - podał rzecznik - na przejściu w Koroszczynie odprawiono w obu kierunkach 718 tirów.

W sobotę rano na wjazd z Białorusi do Polski w 15-godzinnej kolejce czekało 450 pojazdów ciężarowych. Natomiast na wyjazd z Polski na Białoruś czekało 650 tirów, a czas oczekiwania wynosił 22 godziny.

Jak poinformował rzecznik lubelskiej IAS, w niedzielę rano odprawy na osobowym przejściu granicznym w Terespolu odbywały się na bieżąco w obu kierunkach. W ciągu nocnej zmiany odprawiono tam w sumie 623 samochody osobowe i 71 autokarów.

10 lutego zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (Podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie. W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.