​Strach przed atomem i promieniowaniem radioaktywnym ma wielkie oczy. Zwłaszcza po doświadczeniach z katastrofą w Czarnobylu i w kontekście wojny w Ukrainie. Naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie chcą rozwiać wszelkie mity związane z promieniotwórczością. Zapraszają na spotkanie do auli instytutu i online. Start dzisiaj o 17:15.

 "Oswoić promieniotwórczość" to tytuł spotkania, podczas którego naukowcy przybliżą zagadnienia związane z promieniotwórczością. Wyjaśnią, gdzie można znaleźć informacje o jej poziomie. W jakich okolicznościach jest groźna, a w jakich potrzebna. Trzeba mieć świadomość, że istnieje promieniotwórczość naturalna. Jest zjawiskiem związanym z przemianami jąder niestabilnych (tzw. izotopów promieniotwórczych) budujących skorupę ziemską oraz promieniowaniem dochodzącym do nas z Kosmosu.

Człowiek nauczył się wykorzystywać to zjawisko w nauce, technice i medycynie - budując różne urządzenia: reaktory, akceleratory, aparaturę do diagnostyki i terapii medycznej. Ponieważ tzw. promieniowanie jonizujące ma wpływ na tkanki biologiczne, stworzono zasady określające jak wykorzystywać izotopy promieniotwórcze w sposób bezpieczny i pozwalający uniknąć skażenia człowieka i środowiska.

W odpowiedzi na pojawiające się informacje o możliwości wystąpienia skażenia na skutek działań wojennych, wywołujących niestety często strach, panikę naukowcy UMCS postanowili przybliżyć zagadnienia związane z promieniotwórczością.

Podczas spotkania eksperci z naszej uczelni odpowiedzą również na Państwa pytania i wątpliwości.

Początek o 17:15 - w Auli Instytutu Fizyki UMCS na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Transmisja online pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=ZhZRee87SeI

Będzie możliwość zadawania pytań na czacie.