​Formalnie od 1 października, a w praktyce od poniedziałku, mieszkańcy Lublina zapłacą więcej za pozostawienie auta w miejskiej strefie parkowania. O 15 procent drożeją wszystkie cztery podstrefy.

Strefa Płatnego Parkowania oferuje 2735 miejsc postojowych, a uiszczenie opłaty możliwe jest w 175 parkomatach.

Za pierwszą godzinę w Podstrefie A  kierowcy zapłacą 4,50 zł. Opłata za drugą godzinę wzrośnie do 5,40 zł, a za trzecią do 6,40 zł. Natomiast stawka za czwartą i każdą kolejną godzinę wyniesie 4,50 zł. Drożeją również abonamenty.

Korekta stawek jest związana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, a tym samym rosnącymi kosztami obsługi. Obecne stawki obowiązują od wiosny 2020 roku, kiedy płaca minimalna wynosiła 2,6 tys. zł, teraz wzrosła do ponad 3 tys. zł. 

Dodatkowo wpływ na tę decyzję miały niekorzystne dla finansów samorządu zmiany w systemie podatkowym. Działania rządu w tym zakresie wpływają na kondycję finansów miasta, odczuwane są również negatywne skutki bardzo wysokiej inflacji oraz pandemii Covid-19. Zmiany stawek mają również na celu zwiększenie rotacji parkujących pojazdów, a tym samym ograniczenie długich okresów postoju - mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. 

Ile zapłacimy w kolejnych podstrefach

W Podstrefie B - pierwsza godzina postoju - 2,80 zł, druga godzina postoju - 3,30 zł, trzecia godzina postoju - 3,90 zł, czwarta i każda kolejna godzina postoju - 2,80 zł;

W Podstrefach C i D - pierwsza godzina postoju - 2,30 zł, druga godzina postoju - 2,70 zł, trzecia godzina postoju - 3,20, czwarta i każda kolejna godzina postoju - 2,30 zł.

Drożeją również abonamenty

Zwykły miesięczny abonament na Podstrefę A wzrośnie do 250 zł, a posiadacze samochodów hybrydowych zapłacą 125 zł. W Podstrefie B cena zmieni się na 205 zł, za hybrydę będzie się płacić 100 zł. W Podstrefach C i D opłata za miesięczny abonament wzrośnie do 170 zł, a za hybrydę do 90 zł. 

O 20 złotych podniesie się również cena rocznego abonamentu dla mieszkańców strefy, z kolei cena rocznego abonamentu dla firm carsharingowych to 340 zł za pojazd. Przypominamy, że pojazdy elektryczne parkują w SPP za darmo.

Wszystkie abonamenty wydane przed terminem wejścia w życie nowych opłat,  zachowują ważność do czasu upływu terminu na jaki zostały wydane.

Dodatkowo, poszerzona została strefa parkowania D. Włączona została do niej ul. Prusa. Opracowanie: