Ponad 200 tys. zł stracił ksiądz jednej z parafii w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim. Duchowy uwierzył, że rozmawia z policjantem, a jego pieniądze są zagrożone. Sposobem na zabezpieczenie gotówki miało być podanie danych do logowania oraz kodów autoryzujących transakcję.

Z relacji duchownego wynikało, że na jego numer telefonu zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Powiedział, że pieniądze księdza są zagrożone, ponieważ ktoś włamał się na jego konto bankowe.  Stwierdził też, że w tej sprawie jest prowadzone już śledztwo. 

Żeby zatrzymanie sprawców było możliwe, potrzebna była pomoc księdza. Zgodnie z instrukcją oszusta, duchowny miał potwierdzać operacje na swoim koncie a następnie przekazać sms-em kody autoryzacyjne

W efekcie przestępcy zdołali zabrać z konta duchownego kwotę ponad 200 tysięcy złotych.

Policjanci apelują o ostrożność. Oszuści mają coraz nowsze metody na wyłudzenie pieniędzy. 

Przypominają również, zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie. Oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić rozłączając się i dzwoniąc na telefon alarmowy 112.