Cyrkowy festiwal, którego głównym punktem będzie wspólny spektakl sztukmistrzów z Ukrainy i Polski, a tydzień później konkurs etiud, podczas którego wystąpią artyści i artystki z kilku europejskich krajów. Cyrkowcy chcą sprawić, by publiczność w Lublinie mogła na ich występach oderwać się od codzienności.

Między 29 września a 2 października zobaczymy przegląd niezwykłych cyrkowych spektakli podczas Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje". Tydzień później, 7-9 października będzie można kibicować artystom i artystkom cyrkowym z Europy Wschodniej w ich zmaganiach o nagrodę główną oraz nagrody specjalne, w tym za najlepszy trick i nagrodę publiczności w Konkursie Etiud Nowocyrkowych "Cyrkulacje".

"Spectrum" łączy Ukrainę, Polskę i... Singapur

Spośród 6 spektakli, które złożą się na Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje" warto szczególną uwagę zwrócić na "Spectrum". Spektakl powstaje szczególnie z myślą o wspólnej polsko-ukraińskiej publiczności zgromadzonej w Lublinie, a historia tej produkcji jest dość niezwykła.

W lutym Aurelia Cats z singapurskiej agencji Art Vision i Joanna Reczek z lubelskiej Fundacji Sztukmistrze wspólnie zaangażowane były w pracę nad pomocą ukraińskim artystom cyrkowym, którzy byli zmuszeni uciec przed wojną.

Podczas tej pracy wspólnie uznały, że przydałoby się w Lublinie wydarzenie, które połączy polską i ukraińską publiczność przez sztukę cyrkową, pokaże jak silne jest ukraińskie środowisko nowego cyrku i da ludziom odrobinę radości w trudnym czasie.

I tak powstał pomysł na "Spectrum". Fabuła jest prosta: po tym jak niespodziewanie na świecie zabrakło kolorów i nastał wielki smutek, mała dziewczynka nie poddaje się i wyrusza na poszukiwania miejsc, w których wciąż ukryta jest nadzieja. Jej podróż odbywa się w formie cyrkowego spektaklu z udziałem świetnych ukraińskich i polskich akrobatów, żonglerów i ekwilibrystów, w multimedialnej oprawie.

Na festiwalu 6 spektakli i 13 pokazów

Festiwal Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje" to przede wszystkim okazja, by zobaczyć pokazy pełnometrażowych spektakli - najbardziej charakterystycznej formy cyrku współczesnego.

Publiczność w Lublinie pomiędzy 29 września a 2 października weźmie udział w przeglądzie cyrkowych widowisk, w których umiejętności akrobatyczne czy żonglerskie będą nie tylko efektowne same w sobie, ale będą też sposobem wyrażenia uczuć czy opowiadania historii.

Czeka nas 6 spektakli i 13 pokazów. Występy oglądać będzie można w trzech salach Centrum Spotkania Kultur (Sala Operowa, Kieszeń Sceny, Sala Baletowa), a także w Chatce Żaka i Muszli Koncertowej.

●      Spektakl Inspiracji: Andrea Salustri “Materia" (Włochy),

●      Ukraiński Spektakl Specjalny: Art VisionProduction/Fundacja Sztukmistrze "Spectrum" (Ukraina/Singapur/Polska)

Spektakle zagraniczne:

●      Taigi Cirkas: "Up to this point" (Litwa/Łotwa)

●      Kolektiv Lapso Cirk "OVVIO" (Słowacja/Hiszpania)

●      Polska premiera: Rewia Dziecięca Sylaba "Aquarela"

●      Scena Polska: Kolektyw Kejos "Epitafium Błazna"

Opracowanie: