Jedyne w Polsce psy leśne, które mieszkają w łódzkim ZOO, doczekały się potomstwa. Mama Tequila i tata Chip troskliwie opiekują się 2-miesięczną córeczką Olindą.

Psy leśne, nazywane też pakożerami, pojawiły się w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym w 2022 roku. Pierwsza przyjechała Tequila, potem Chip.

Tequila i Chip stworzyli doskonałą parę

Chip przyjechał do Łodzi z Czech, z Ogrodu Zoologicznego w Igławie. Urodził się w ZOO w Chester, w Wielkiej Brytanii. W Łodzi miał misję specjalną - stworzyć parę z Tequilą, która z kolei do Łodzi przyjechała z Pragi.

Para od pierwszego dnia świetnie się ze sobą dogadywała. Chip od razu wpadł w oko o rok młodszej Tequili. 24 listopada 2023 roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko: samica Olinda. Tequila i Chip doskonale sprawdzają się w roli rodziców. Od samego początku, z dużym zaangażowaniem, opiekują się córką.

Nowy podopieczny w łódzkim ZOO, to wielki sukces i radość dla opiekunów. To także nadzieja na przetrwanie tego zagrożonego gatunku ssaków.

Ssaki bardzo rodzinne

Psy leśne (zwane również pakożerami), to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzący z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Są wyśmienitymi pływakami, dzięki błonie pławnej między palcami.

W skład diety pakożerów wchodzą różnego rodzaju gryzonie, w tym paki i stąd ich nazwa. Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne.

Łącząc siły, te niepozorne drapieżniki, są w stanie upolować dużo większą ofiarę, niż wskazywałyby na to ich rozmiary - podkreśla Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego ZOO.  Stado jest w stanie skutecznie złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira.

Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki.

Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren, rozpylając go stojąc na przednich nogach, ma zapach octu - opowiada Gołędowski. Dlatego niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku - pies octowy.

Gatunek bliski wyginięcia

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje pakożery jako gatunek bliski wyginięcia, dlatego ważna jest ich hodowla w ogrodach zoologicznych.

W naturze liczebność populacji psów octowych stale maleje. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk na rzecz pastwisk dla bydła i plantacji soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

Psy leśne można zobaczyć w Łodzi na wybiegu, mieszczącym się tuż przy basenie zewnętrznym ariranii,  również jedynych w naszym kraju. Orientarium ZOO Łódź otwarte jest codziennie od g. 9.00 do 17.00 (ogród zewnętrzny do g. 15.30).