Władze gminy Błaszki przekazały do wojewody łódzkiego wniosek o wypłatę zasiłków dla mieszkańców, którzy mają uszkodzone budynki po przejściu trąby powietrznej. Łącznie wniosek opiewa na sumę 126 tys. złotych. Te pieniądze dostanie 24 właścicieli gospodarstw.

W poniedziałek (21 lutego) gminne komisje do spraw szacowania strat po czwartkowej nawałnicy, mają zakończyć pracę w terenie. Wtorek poświęcą na przygotowanie dokumentacji; wyliczenie procentowe uszkodzeń budynków. 

W środę najpóźniej chcemy przesłać kompletny, zbiorczy protokół zniszczeń do wojewody - podkreśla burmistrz Błaszek - Piotr Świderski. Przekazaliśmy już pierwszy wniosek na kwotę 126 tys. złotych. Z tych pieniędzy MOPS wypłaci 21 zasiłków po 6 tys. zł i trzy zasiłki po 1500 złotych. Różnice w wysokości pomocy doraźnej zależą od wielkości szkód na posesji.

Pieniądze będą wypłacane niezwłocznie. Spodziewam się, że może to być jeszcze w tym tygodniu - mówi burmistrz Błaszek. Czekamy na pieniądze od wojewody. Gdy tylko MOPS je dostanie, to będziemy wypłacać zasiłki. Gmina uruchomiła też specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze dla osób, poszkodowanych przez trąbę powietrzną. Wszystkie pieniądze będą przekazane potrzebującymi i rozdzieli je MOPS.

Gdzie można przekazać pieniądze dla poszkodowanych?

Nr rachunku bankowego: 87 9245 0002 0000 0202 2000 0630

Bank Spółdzielczy w Błaszkach Urząd Miejski w Błaszkach W tytule: pomoc dla poszkodowanych

Bilans uszkodzonych budynków w gminie Błaszki urósł do 68 budynków (w tym 32 domy). Są gospodarstwa, na terenie których trąba zerwała dachy z dwóch domów i budynku gospodarczego. Był przypadek, że wichura zmiotła z powierzchni ziemi drewnianą stodołę. Zniszczone są przechowalnie, gdzie powinny kiełkować ziemniaki-sadzeniaki albo spichlerze, w których trzymano zboże do sprzedania.

W gminie trwa wielkie sprzątanie, które od weekendu jest łatwiejsze, bo mieszkańcy znów mają prąd. Gmina zapewnia kontenery i wielkie worki na gruz i osobno na azbest. Problemem jest dostęp do niektórych materiałów budowlanych czy okien. Te ostatni rzadko dostępne są od ręki, a często potrzebne są okna robione na wymiar.