W piątek rozpoczyna się w Łodzi Festiwal Sztuki Aktorskiej Teatropolis, w ramach którego do poniedziałku zaprezentowanych zostanie osiem spektakli. Zaplanowano także szereg otwartych wydarzeń towarzyszących, które odbędą się w Centrum Festiwalowym na parterze wieży Monopolis 2.0.

Dwa przedstawienia w kategorii Debiuty i sześć w kategorii Open znalazły się w repertuarze pierwszego Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis, który rozpocznie się w piątek i potrwa do poniedziałku (24-27 marca). Dyrektorem artystycznym wydarzenia odbywającego się na łódzkiej Scenie Monopolis jest Andrzej Seweryn.

Festiwal otworzy "Byk" - autorskie dzieło pisarza Szczepana Twardocha i Roberta Talarczyka (obaj zaangażowani byli w reżyserię, a Talarczyk pojawi się też na scenie), zrealizowane dla Teatru Studio w Warszawie.

Poza tym w kategorii Open publiczność obejrzy spektakl "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" - autor tekstu to Piotr Rowicki, reżyserem jest Anna Gryszkówna, a wystąpi Agnieszka Przepiórska. Produkcja Teatr Łaźnia Nowa i Bałtycka Agencja Artystyczna.

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pokaże sztukę "Zapowiada się ładny dzień", napisaną przez Annę Podczaszy, wyreżyserowaną przez Magdę Skibę i zagraną przez Joannę Gonschorek, zaś Fundacja Sztuki Kreatywnej Przestrzeń - "Prime time" Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Anny Sroki-Hryń; na scenie pojawi się Sławomir Grzymkowski.

"Dziennik przebudzenia" to tekst opracowany na podstawie zapisków Jerzego Pilcha przez Marię Kupryjanowicz, zobaczymy w nim Adama Ferencego (który wyreżyserował spektakl) i Joannę Kosierkiewicz. Jest to produkcja Agencji Artystycznej CDN.

Międzynarodowym akcentem w programie festiwalu będzie "Macbeth" wyprodukowany przez Divadlo Kontra ze Spiskiej Nowej Wsi w Słowacji. Za adaptację tekstu i reżyserię odpowiada Klaudyna Rozhin, na scenie wystąpi Peter Cizmar.

W kategorii Debiuty pokazane zostaną dwa spektakle - "Mięso", napisane i wyreżyserowane przez Jacka Wilantewicza, którego wykonawcą jest Tamara Yelchaninova, a producentem Teatr Stajnia Metamorficzna z Henrykowa oraz "Miłość Ci wszystko wypaczy - Musicalowa Rewia Absurdu" - autorką tekstu jest Barbara Sanecka, reżyserem Adam Zgrajka, na scenie pojawią się Barbara Sanecka, Łukasz Walczak i Kamil Olczyk, zaś za produkcję odpowiada Musicalowa Rewia Absurdu z Częstochowy.

Pokaz mistrzowski Andrzeja Seweryna

W poniedziałek odbędzie się gala finałowa, podczas której wręczone zostaną statuetki zaprojektowane przez Sergiusza Kuchczyńskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i nagrody finansowe przewidziane dla laureatów festiwalu. Na finał zaplanowano także pokaz mistrzowski Andrzeja Seweryna. Artysta wystąpi w monodramie przygotowanym z fragmentów "Dziennika" Witolda Gombrowicza.

Jednocześnie już od piątku organizatorzy zapraszają do Centrum Festiwalowego, w którym ma odbyć się szereg otwartych wydarzeń towarzyszących. Znajduje się ono na parterze wieży Monopolis 2.0. W przerwach pomiędzy spektaklami będzie można tam spotkać artystów, uczestniczyć w wywiadach czy obejrzeć wystawę.

Pierwszego dnia festiwalu o godz. 16:30 w wieży odbędzie się wernisaż wystawy wybranych plakatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Kinematografii i stworzonych do filmów, w których zagrał Andrzej Seweryn. Natomiast miłośnicy twórczości Andrzeja Pągowskiego będą mogli obejrzeć ekspozycję jego plakatów w Galerii Monopolis, mieszczącej się w pasażu.

Z kolei w sobotę o godz. 14 będzie można posłuchać na żywo wywiadu, który dziennikarka Kinga Burzyńska przeprowadzi z Andrzejem Sewerynem, Katarzyną Kubacką-Seweryn i Dorotą Kędzierzawską.

O tej samej godzinie w niedzielę o filmie, teatrze i aktorach rozmawiać będą Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, a także wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Katarzyna Janowska, dziennikarka i redaktor naczelna działu kultura w Onet.pl oraz jurorka festiwalu Teatropolis.

Z kolei o godz. 18 w niedzielę Centrum Festiwalowe zaprosi publiczność na wywiad z Robertem Więckiewiczem, który również jest jednym z jurorów festiwalu; poprowadzi go Łukasz Maciejewski.

W poniedziałek o godz. 12 gośćmi Monopolis będą uczniowie szkół podstawowych i średnich z Łodzi i Kutna. Z młodymi fanami teatru spotka się Maciej Stuhr, prowadzący poniedziałkową galę finałową festiwalu Teatropolis oraz Katarzyna Kubacka-Seweryn, polska producentka, menedżerka kultury, prezes Fundacji Kultury i Sztuki "Taki Jestem".