Władze archidiecezji krakowskiej z metropolitą abp. Markiem Jędraszewskim na czele, a także przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego pojadą do Watykanu z oficjalną delegacją na pogrzeb Benedykta XVI. Pogrzeb odbędzie się w czwartek. Kuria poinformowała, że nie przewiduje zorganizowanych pielgrzymek.

Wśród reprezentantów archidiecezji krakowskiej będzie również kard. Stanisław Dziwisz, który osobiście znał zmarłego papieża i którego ten – jak wspominał kardynał w oświadczeniu wydanym w sobotę – darzył przyjaźnią. Do Watykanu pojedzie również m.in. proboszcz katedry na Wawelu ks. dr Paweł Baran. 

Kraków reprezentować będą także przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z rektorem ks. prof. Robertem Tyrałą.

Archidiecezja nie planuje zorganizowanych pielgrzymek. Za mało jest na to czasu. Mieliśmy jednak o to zapytania od wiernych. Wiemy, że niektórzy parafianie planują wyjazd na własną rękę – powiedział rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Joseph Ratzinger, papież senior Benedykt XVI, zmarł w sobotę o godz. 9.34 watykańskim klasztorze "Mater ecclesiae". Był 265. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 r.

Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża odbędą się na pl. Świętego Piotra w czwartek o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II.