"W regionie tarnowskim pokazał się niedźwiedź brunatny. Zarejestrowała go kamera fotopułapki w rejonie Łękawki/Łękawicy" - poinformowała tarnowska policja. Mundurowi zalecają, żeby w przypadku spotkania oko w oko z drapieżnym ssakiem nie panikować i powoli się wycofać. Więcej porad opublikował z kolei Tatrzański Park Narodowy.

Małopolskie. Policja wydała instruktaż, jak zachować się podczas spotkania drapieżnika

"Uwaga, w lasach regionu pojawił się miś. Nie wiemy, skąd do nas przywędrował", napisali w mediach społecznościowych tarnowscy policjanci, załączając kilka zdjęć niedźwiedzia zarejestrowanego przez kamerę fotopułapki. 

Drapieżnik pojawił się w lasach Łękawicy, wsi oddalonej o 9 km na południowy wschód od Tarnowa

Co zrobić, gdy spotka się niedźwiedzia? Porady TPN

Tatrzański Park Narodowy zaznacza, że spotkanie z niedźwiedziem powinno na ogół przebiec spokojnie, a drapieżnik powinien po prostu pójść w swoją stronę. Niestety nie zawsze jest to pewne, dla tego warto wiedzieć jak się zachować i co zrobić w przypadku spotkania z niedźwiedziem, piszą pracownicy TPN i instruują, jak się w takim przypadku zachować. Oto najważniejsze z zasad:

  • Zachowaj spokój, stań na ziemi i rozmawiaj spokojnie, aby niedźwiedź wiedział, że tam jesteś. Daj mu przestrzeń, a on lub ona zwykle będą zajmować się swoimi sprawami, ignorując twoją obecność.
  • Nie rób sobie selfie z misiem! Nie próbuj podchodzić, żeby zrobić niedźwiedziowi zdjęcie z bliższa!
  • Spraw, abyś wyglądał jak największy (na przykład stań na kamieniu, kłodzie lub innym podwyższeniu).
  • Jeśli widzisz niedźwiedzia, zachowuj się tak, jakbyś spotkał nieznajomego. Z pewnością nie podbiegałbyś do osoby na ulicy i nie przytulał się ani nie odskoczyłbyś z krzykiem.
  • Mów do niego w niskich tonach, krzyk lub nagły ruch może wywołać agresywne zachowanie. Nigdy nie naśladuj dźwięków niedźwiedzia ani nie piszcz głośno.
  • Nie uciekaj, bo dla niedźwiedzia będziesz zachowywać się jak zdobycz. Niedźwiedzie mogą biec z prędkością konia wyścigowego. Podobnie jak psy, będą ścigać uciekające zwierzęta.
  • Wycofaj się spokojnie na odległość o długości boiska do piłki nożnej. Jeśli to niemożliwe, poczekaj, aż sobie odejdzie. Zawsze zostawiaj niedźwiedziowi drogę ucieczki.
  • Nie pozwalaj, aby miał dostęp do jedzenia. Zdobycie jedzenia tylko zachęci niedźwiedzia i pogorszy sytuację. Nie dajemy mu nic do jedzenia, ponieważ niedźwiedź szybko pochłonie przynętę i będzie chciał więcej!
  • Będąc w grupie, starajcie się zebrać razem, stańcie wysoko.
  • Jakiekolwiek śmieci, resztki jedzenia, skórki po bananie, ogryzki z jabłek itp. zabieraj ze sobą. Należy unikać sytuacji takiej by niedźwiedzie, kojarzyły ludzi ze źródłem pożywienia. Może to prowadzić do większej liczby spotkań między głodnymi niedźwiedziami i ludźmi.

Opracowanie: Magdalena Olejnik