Zwierzęta dzikie i oswojone oraz ich czuły opiekun Doktor Dolittle zaprezentują się na scenie Teatru Ludowego w Krakowie. To piękna opowieść o lekarzu, który tak bardzo lubi swoich podopiecznych, że udaje mu się nauczyć języka zwierząt. To spektakl adresowany do młodego widza. Premiera - 24 września.

Doktor Dolittle jest lekarzem, który mieszka w małym, angielskim miasteczku. Oprócz tego, że leczy ludzi, pomaga też wszystkim zwierzętom, które tego potrzebują.

Autorem książki jest Hugh Lofting. Choć ma już ponad 100 lat, nadal jest atrakcyjną historią i przyczyną do rozmowy z dziećmi o prawach zwierząt. W postaci zwierzęce wcielają się aktorzy. Jak opowiada reżyser Maciej Prusak, starali się szukać w swoich opierzonych i porośniętych futrem bohaterach przede wszystkim ludzkich cech.

W zwierzętach jest po prostu ten aspekt ludzki. Jak patrzy się w oczy psa, małpy czy jakiegokolwiek innego stworzenia, to trudno nie zobaczyć ludzkiego spojrzenia. Pamiętajmy, że Doktor Dolittle zna język zwierząt. Nauczyła go tego papuga Polinezja. Ja zaproponowałem aktorom, żeby wcielali się w te postaci, ale nie zakładając masek. Nie gramy lalkami, aczkolwiek jakieś małe akcenty tego typu są. Ale absolutnie są to kreacje aktorskie - mówi reżyser.

W tym sezonie w Teatrze Ludowym będzie więcej propozycji adresowanych do młodego widza. W programie są m.in "Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" oraz "Calineczka".

Bardzo cenimy naszego młodego widza, bardzo się dla niego staramy. Doktor to będzie taka opowieść troszkę podobna do naszego kultowego spektaklu czyli do "Pippi" Astrid Lindgren - również w reż. Macieja Prusaka. To też będzie taka ważna opowieść o tym, że musimy dbać o siebie nawzajem, opiekować się tymi, którzy naszej opieki potrzebują, tworzyć razem społeczności, rodziny składające się z bardzo różnych osób. I wszyscy razem musimy nauczyć się harmonijnie ze sobą żyć - mówi dyrektor teatru Małgorzata Bogajewska.

Początek sezonu skierowany do najmłodszych widzów to zapowiedź Teatralnego Instytutu Młodych. Otwarcie tej nowej sceny teatr planuje w przyszłym roku.