​"To sytuacja powinna zostać wyjaśniona jak najszybciej" - powiedział RMF FM wojewoda małopolski o sytuacji w tarnowskiej szkole. Łukasz Kmita zwrócił się do Kuratorium Oświaty z prośbą o znaczne przyśpieszenie terminu, w którym zbierze się komisja dyscyplinarnej w sprawie Jana Ryby - dyrektora III LO w Tarnowie.

Termin posiedzenia komisji kuratorium wyznaczyło pierwotnie na marzec przyszłego roku. Do tego momentu dyrektor III LO miałby być zawieszony.

Nie zgodził się z tym prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który wystąpił do wojewody z wnioskiem o ponowne rzetelne przeanalizowanie tej sprawy.

Jak dowiedział się reporter RMF FM, wojewoda wystąpił o przyśpieszenie terminu komisji.

Uczniowie i rodzice w obronie dyrektora

Uczniowie i rodzice we wtorek uczestniczyli w Tarnowie w manifestacji w obronie dyrektora III LO. Ich zdaniem decyzja kuratorium o wszczęciu wobec niego postępowania dyscyplinarnego jest niesprawiedliwa. Na budynku szkoły wywieszono ogromny napis: "Oddajcie nam dyrektora".

Dyrektor Jan Ryba w demonstracji nie brał udziału. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że "zawsze będzie reagował w taki sposób" i nigdy "nie żałował tego, co zrobił, zgłaszając problem do sądu rodzinnego". 

Nasza szkoła naprawdę bardzo dobrze opiekuje się dziećmi. Działa pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Dobrze uczymy, dobrze wychowujemy i jestem z tego dumny - podkreślił. Dodał, że jest nauczycielem z powołania i nie wyobraża sobie, że miałby nie uczyć matematyki. Czekamy na decyzje kolejnych organów - mówił. 

Dyrektor w ubiegłym roku zawiadomił sąd o złej sytuacji rodzinnej jednej z uczennic. Sprawą zajęła się także po otrzymaniu zawiadomienia od ciotki dziewczyny prokuratura, która po kilku miesiącach śledztwa postawiła matce nastolatki zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad dzieckiem. Do aktów przemocy miało dochodzić od lipca 2019 roku do sierpnia 2022 roku.

Matka dziewczyny poskarżyła się na działanie szkoły do kuratorium, a to wszczęło postępowanie dyscyplinarne. Według kurator oświaty zawiadomienie sądu w tej sprawie było działaniem spóźnionym, gdyż szkoła dowiedziała się o problemie będącym podstawą zawiadomienia, w kwietniu 2022 r.

 

Opracowanie: