​Ekspozycję malarstwa i ikon autorstwa Janiny Mikos będzie można oglądać od soboty (26 listopada) w Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wernisaż wystawy zbiega się z jubileuszem 50-lecia pracy zawodowej, społecznej i artystycznej Janiny Mikos - plastyczki i nauczycielki z tego miasta. Janina Mikos, w swojej działalności artystycznej specjalizuje się w malarstwie olejnym pejzażu i martwej natury.

Posiada bogaty dorobek prac plastycznych, który prezentowany jest na wystawach malarstwa w kraju, a także w USA, Francji, Wielkiej Brytanii.

Od lat uczestniczy w plenerach artystów plastyków,  nauczycieli oraz lokalnych twórców, w tym m.in. w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim i wystawach w Pałacu w Przytoku i Zielonej Górze.

Nauczyciel i opiekun dzieci i młodzieży zainteresowanej sztuką

W ciągu pół wieku pracy nauczycielskiej  Janiny Mikos, blisko 800 jej uczniów wzięło udział w konkursach plastycznych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, z czego ponad 150 było ich zwycięzcami lub finalistami.

Od 2008 r. w kręgu jej artystycznych zainteresowań pojawiła się ikona bizantyjska oraz ikona nowoczesna inspirowana twórczością Jerzego Nowosielskiego.

Ukończyła liczne warsztaty i szkolenia w dziedzinie ikonopisarstwa, w tym m.in w Pracowni Ikonopisarstwa i Pozłotnictwa Katarzyny Stawarskiej -  Kuli i Jarosław Kuli oraz warsztaty ikony bizantyjskiej na Krecie.

Ikony napisane przez Janinę Mikos prezentowane zostaną podczas wystawy w Dąbrowskim Domu Kultury. 

Będzie je można oglądać w galerii placówki przez najbliższy miesiąc.