​Uszkodzeniu uległ fragment sufitu w jednej z sal tzw. centralnej sauny w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau - potwierdził w czwartek rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Jak zaznaczył, nie był to element zabytkowy. Prowadzona jest naprawa.

W niedzielę w godzinach wieczornych, w czasie, kiedy budynek był zamknięty dla odwiedzających, odspojeniu uległ fragment sufitu w jednej z sal budynku tak zwanej sauny. To niehistoryczny fragment warstw wykończeniowych wtórnego sufitu z lat 90. Budynek został zamknięty i zabezpieczony. Zostanie on ponownie udostępniony odwiedzającym po kontroli i wykonaniu niezbędnych prac - poinformował Bartyzel.

Niemcy uruchomili centralną łaźnię, zwana sauną, pod koniec 1943 roku. To największy obiekt wybudowany na terenie Birkenau w okresie istnienia obozu. W tym budynku przyjmowano i rejestrowano jako więźniów tysiące ludzi różnych narodowości, głównie Żydów. 

Tu ludzie stawali się numerami

Zdarzało się, że wśród Żydów, którzy bezpośrednio po przywiezieniu i selekcji na rampie zostali uznani za zdolnych do pracy, esesmani przeprowadzali w nim ponowne selekcje. 

Wybierali wówczas szczególnie kobiety w ciąży, które w ubraniach uszły wcześniej uwadze SS i zostały skierowane do obozu. Obiekt został poddany konserwacji i na początku kwietnia 2001 roku udostępniany do zwiedzania. 

W nim też odbywają się najważniejsze uroczystości rocznicowe, między innymi ceremonie rocznicy wyzwolenia obozu.