Douglas Harris - mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, przyleciał w czwartek do Krakowa. W piątek weźmie udział w uroczystościach 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, w sobotę i niedzielę odwiedzi placówki kultury żydowskiej w Krakowie. Pojedzie też do Gorlic.

Jak poinformował Konsulat USA w Krakowie, Douglas Emhoff jest wysłannikiem administracji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris w zakresie zwalczania antysemityzmu na świecie i wspierania pamięci o Holokauście. 

Program wizyty

W piątek drugi dżentelmen będzie uczestniczył w uroczystościach 78. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, weźmie udział m.in. w ceremonii składania wieńców.

Sobotę z kolei Emhoff spędzi w Krakowie. Odwiedzi Fabrykę Emalii Oskara Schindlera i Muzeum Galicja – tu weźmie udział w okrągłym stole poświęconym tematyce antysemityzmu i tolerancji. Następnie uda się do centrum dla ukraińskich uchodźców, uruchomionego przez UNHCR (biuro wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców).

W niedzielę mąż Kamali Harris zwiedzi krakowski Kazimierz, dawną dzielnicę żydowską. Spotka się tutaj z władzami gminy wyznaniowej żydowskiej oraz innymi przedstawicielami środowiska żydowskiego. Potem wyjedzie do Gorlic, gdzie również będzie rozmawiał z przedstawicielami środowiska żydowskiego. Przed wojną niemal połowę mieszkańców Gorlic stanowili wyznawcy judaizmu. 

Wieczorem, po powrocie do Krakowa, odleci do Berlina. W stolicy Niemiec Emhoff weźmie udział w spotkaniu specjalnych wysłanników i koordynatorów zajmujących się zwalczaniem antysemityzmu oraz odwiedzi miejsca historyczne i związane z kulturą.