Valerjan Romanovski - absolutny "guru" w środowisku morsów - pobił rekord Guinnessa w najdłuższym kontakcie ciała ze śniegiem. Wyniósł on - 1 godzinę, 45 minut i 9 sekund. Miało to miejsce w ramach odbywających się w Krakowie targów Reha INNOVATIONS - jedynej na południu kraju imprezy dla fizjoterapeutów, lekarzy, inżynierów biomedycznych, jak również osób wymagających rehabilitacji.

Podczas targów Reha INNOVATIONS Valerjanowi Romanovskiemu - absolutnemu "guru" w środowisku morsów, przy wsparciu zwiedzających udało się pobić rekord Guinnessa w długości przebywania w śniegu. Próbę podjął o godz. 11:20. Po 13  - jak informował nasz dziennikarz Marek Wiosło - mężczyzna w dobrej formie wyszedł spod śniegu. Co oznacza, że spędził tam 1 godzinę, 45 minut i 9 sekund.

Po rekordzie minęło dopiero 45 minut, jestem na chodzie, nie ma żadnych efektów ubocznych. Gdy mamy nad tym kontrolę, możemy tę granicę daleko przesuwać i robić rzeczy nadzwyczajne - powiedział Valerjan Romanovski.

Posłuchajcie rozmowy rekordzisty z reporterem RMF FM, Markiem Wiosło:

O warunkach bicia rekordu mówił Michał Hauk, sanitariusz:

W trakcie bicia rekordu specjaliści na bieżąco monitorowali i analizowali parametry życiowe mistrza i dzielili się obserwacjami z widzami. Jedno jest pewne - dla Valerjana Romanovskiego niemożliwe nie istnieje. 

Poprzedni rekord należał do Ukraińca

Poprzedni rekord świata w najdłuższym kontakcie ciała ze śniegiem - 60 minut i 8 sekund - należał Oleksiy Gutsulyak z Ukrainy. Wynik ten osiągnął 25 stycznia 2013 roku.  

Kim jest Valerjan Romanowski?

Valerjan Romanowski znany jest m.in. podróży rowerem po mroźnej Jakucji w temperaturze -50°C, spędził 100 godzin w komorze termoklimatycznej w temperaturze odczuwalnej -60°C, spożywając jedzenie w postaci lodu i jak sam mówi — największą satysfakcję daje mu wydobywanie z organizmu możliwości czy zasobów wcześniej uśpionych.

Targi Reha INNOVATIONS

Wydarzenie to służy wymianie doświadczeń oraz istotnych branżowych informacji, a także prezentacji produktów oraz nowych rozwiązań w zakresie profilaktyki, diagnozowania i leczenia w fizjoterapii, medycynie fizykalnej, inżynierii biomedycznej, medycynie sportowej, osteopatii oraz lecznictwie uzdrowiskowym. Zakres tematyczny wystawy jest tak przygotowany, aby odpowiedzieć na potrzeby najważniejszych odbiorców tego wydarzenia - kadry zarządzającej, fizjoterapeutów i pacjentów.

Czy każdy może morsować?

Polacy coraz bardziej kochają morsować i hartować ciało. Czy jednak każdy może korzystać z zimowych kąpieli? Jak dobrze się do nich przygotować i od czego zacząć? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać uczestnicząc w wykładzie na temat "Świadomego obcowania z zimnem" wygłoszonego przez dr inż. Valerjana Romanovskiego i dr hab. Anetę Teległow, prof. AWF w Krakowie na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej.

Obecność na targach gościa specjalnego to również fantastyczna okazja dla odwiedzających, aby pod okiem eksperta rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem. W tym celu na stoisku Valerjana Romanovskiego postawiona zostanie specjalna balia z wodą. Odbędzie się również pokaz siedzenia w lodzie nawiązujący do Rekordu Guinnessa. Nad wszystkim czuwać będą ratownicy medyczni.

Zaprezentowanych zostanie 14 stref tematycznych

Na targach zaprezentowane zostaną produkty oraz najnowsze rozwiązania w aż czternastu strefach tematycznych: profilaktyki i promocji zdrowia, odnowy biologicznej, treningu, fizjologicznej, pulmunologicznej, diagnostyki i terapii, innowacji, sklepowej, sprzętu ortopedycznego, seniora, dietoterapii, suplementacji i nawadniania, psychologicznej, szkoleń. W każdej z nich odwiedzający zapoznają się i przetestują rozwiązania, które każdego dnia ułatwiają pracę specjalistów m.in. w klinikach, szpitalach, prywatnych gabinetach, czy w klubach sportowych.

Wykłady otwarte i warsztaty

Wśród poruszanych zagadnień pojawią się te dotyczące m.in. bruksizmu, suplementacji u osób aktywnych fizycznie, normobarii, manualnego wspomagania leczenia stanów ostrych, leczenia depresji i stanów lękowych za pomocą wirtualnej rzeczywistości.

W ramach Akademii odbędą się warsztaty eksperckie. Spotkania poprowadzą m.in.: dr Jarosław Jawny z Centrum Terapii Kręgosłupa we Wrocławiu, dr Tomasz Maicki z Krajowej Izby Fizjoterapeutów, dr Łukasz Tota z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, czy mgr Łukasz Porębski z FizjoCoach. Przed targami warto powrócić do webinarów oraz branżowego podcastu nagranego w ramach Akademii Reha INNOVATIONS, które fantastycznie wprowadzają w tematy omawiane podczas wydarzenia.

 

Opracowanie: