Wczesnośredniowieczną osadę, smoczy korowód, koncerty i wielki urodzinowy tort można było zobaczyć (i skosztować) podczas niedzielnych urodzin Smoka Wawelskiego. Wydarzenie odbyło się na krakowskich Błoniach.

Autorem rzeźby Smoka Wawelskiego, której urodziny świętowano w niedzielę, jest Bronisław Chromy. Została ona umieszczona przy wzgórzu wawelskim w 1972 roku. Instalację gazową, umożliwiającą wydobywanie się płomienia z gardła smoka, zainstalowano wiosną 1973 roku.

Owieczka na urodzinach Smoka Wawelskiego

W ramach urodzin Smoka na Błoniach powstała wczesnośredniowieczna osada nawiązująca do początków historii Krakowa, przygotowała ją Drużyna Wojów Wiślańskich "Krak".

Miasteczko złożone z około 20 namiotów, uszytych i postawionych według wskazówek źródeł ikonograficznych, zaludniły drużyny wojów, białogłowy, rzemieślnicy oraz muzykanci - w strojach z epoki, wyposażeni w uzbrojenie, narzędzia, instrumenty i inne atrybuty wzorowane na historycznych - czytamy w relacji z wydarzenia na stronie krakow.pl.

Nietypowym uczestnikiem urodzin Smoka Wawelskiego była... owieczka.

Zdecydowaliśmy się dołączyć do grona partnerów wakacyjnej kampanii "Kraków Cię zasmoczy" i sfinansowaliśmy udział owcy w niedzielnym pikniku na Błoniach. Chcemy w ten sposób pokazać, że siłą nawet tak rozpoznawalnych miast jak Kraków, jest promocja i organizacja wydarzeń promocyjnych. Jako przedsiębiorcy doskonale rozumiemy, że kampania turystyczna to rodzaj inwestycji i wsparcia branży turystycznej. Jako Kongregacja działamy nie tylko na rzecz przedsiębiorców, ale od lat wspieramy także lokalną społeczność. Tym bardziej więc w trudnych czasach miło nam wesprzeć inicjatywę, która z pewnością przyniesie dzieciom wiele radości - mówił Wiesław Jopek, prezes Kongregacji Kupieckiej.

Podświetlenie na zielono

W ramach wydarzenia wystąpiła folkowa kapela "Daj Ognia", a gwiazdą wieczoru był Percival.

Dla najmłodszych przygotowane zostało smocze stanowisko plastyczne oferujące takie aktywności, jak: kolorowanie smoczej czapki, rysunki, wycinanki, malowanie twarzy. Odbyły się również konkursy, warsztaty tańca, przedstawienie teatralne "Prawdziwa historia Smoka Wawelskiego", a przez główny placyk osady przeszedł smoczy korowód - informuje Urząd Miasta Krakowa.

Z okazji smoczych urodzin, od 12 do 14 sierpnia, w godzinach wieczornych, na zielono podświetlone były: kładka o. Bernatka, wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach i TAURON Arena Kraków.