Ewakuowano 78 dzieci, ich 30 opiekunów z przedszkola przy ulicy Kościuszki w małopolskiej Trzebini, a także kilkunastu mieszkańców okolicznych bloków! Podczas prac związanych z naprawą kanalizacji pracownicy wodociągów natknęli się na niewybuch z czasów II wojny światowej.

Pierwszą informację o ewakuacji otrzymaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Znaleziony na placu zabaw przy przedszkolu pocisk jest wielkości 120 centymetrów. W rejonie, gdzie znaleziono niewybuch, trzeba było wyznaczyć specjalną strefę bezpieczeństwa.

Natychmiast pojawiły się służby. Podjęto decyzję o tym, aby ewakuować dzieci uczęszczające do przedszkola samorządowego nr 1 - poinformował burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Pocisk znaleźli pracownicy wodociągów podczas prowadzonych tam prac. Koparka kopała i natrafiła na coś twardego. Weszliśmy do wykopu i zaczęliśmy to odkrywać. Myśleliśmy, że to kawałek rury stalowej, ale zaczęło to schodzić do stożka. Zauważyliśmy, że to niewybuch. Miałem z tym do czynienia w wojsku, więc się nie bałem. Pierwszy raz udało nam się wykopać niewybuch - mówił dziennikarce RMF FM Magdalenie Wojtoń Marek Pająk.

Kiedyś na tym terenie były bodajże terenie były jedne z największych zakładów metalurgicznych. Były one bombardowane w czasie II wojny światowej i jest dużo niewybuchów - dodał Marcin Grzybek.

Przed godziną 14 saperzy wywieźli niewybuch. 

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.