Justyna Kowalczyk, która w niedzielę zwyciężyła w 91. Biegu Wazów w Szwecji, najstarszym i najdłuższym maratonie narciarskim na świecie, chce wystąpić w przyszłorocznym Biegu Piastów! Taką informację przekazał Julian Gozdowski, honorowy komandor jakuszyckiej imprezy.

Nasza mistrzyni wyraziła chęć udziału w przyszłorocznym, 40. Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej i obecnie ustalamy szczegóły jej startu - poinformował Gozdowski.

Gozdowski, który był inicjatorem i długoletnim komandorem Biegu Piastów uważa, iż występ Kowalczyk uświetniłby jubileuszowy, dziewięciodniowy festiwal narciarski na Polanie Jakuszyckiej, którego główne zawody odbędą się w dniach 5-6 marca 2016 roku.

Jestem w stałym kontakcie z trenerem Aleksandrem Wierietielnym, który tak opracuje kalendarz startów i treningów Justyny, by mogła pojawić się na naszej imprezie. Sądzę, że konkrety znane będą za kilka tygodni - podkreślił.   

Justyna pobiegłaby na głównym dystansie, który staramy się wydłużyć do 53-54 km i tak zaplanować konfigurację trasy, by rozstrzygnięcie rywalizacji nastąpiło jak najpóźniej, co byłoby atrakcyjne dla widzów. Myślimy m.in. o trudnym podbiegu na 4-5 km przed metą - poinformował komandor biegu Dariusz Serafin.

Kowalczyk w międzynarodowym gronie zawodników startowała na Polanie Jakuszyckiej w 2012 i 2014 roku, kiedy w tej części Gór Izerskich odbywały się zawody Pucharu Świata.

Jubileuszowe biegi będą miały wyjątkowo uroczysty charakter. Zaprosiliśmy na nie m.in. byłego mistrza świata Józefa Łuszczka, który był najlepszy na 15 km w Lahti w 1978 roku oraz Jana Staszela, brązowego medalistę mistrzostw świata w Falun w 1974 roku na 30 km, który wygrał drugi Bieg Piastów - dodał Gozdowski. 

Wygrała Bieg Wazów

W niedzielę Kowalczyk w Biegu Wazów rywalizowała z prawie 16 tys. zawodnikami, wśród których znaleźli się mistrzowie olimpijscy i świata, celebryci oraz członkowie rodzin królewskich. Osiągnęła czas 4:41.02 i była najlepsza wśród kobiet. Był to pierwszy polski triumf w tej prestiżowej imprezie.

Bieg Wazów jest najdłuższym z zaliczonych do Worldloppet, Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długodystansowych. Jakuszycka rywalizacja znalazła się w gronie tych prestiżowych zawodów w 2008 roku.

(es)