Pięciu Polaków wystąpi w pierwszej serii piątkowego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w słoweńskiej Planicy. Kwalifikacje wygrał Słoweniec Matjaz Pungertar, lądując na 128,5 m. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła uplasował się na ósmej pozycji.

Drugi był niespodziewanie drugi z Austriaków Anze Lanisek - 128,5 m, a trzeci Norweg Andreas Stjernen - 127,5 m.

Piotr Żyła zajął 8. miejsce, po lądowaniu na 122 m. Dawid Kubacki był 11. - 122,5 m, Maciej Kot 26. - 120 m, Klemens Murańka 31. - 118 m. Odpadł Jan Ziobro, zajmując 43. pozycję po skoku na odległość 116,5 m.

Z zawodników czołowej "10" Pucharu Świata, którzy nie muszą skakać w kwalifikacjach, najdalej wylądował Niemiec Severin Freund - na 129 m. Lider klasyfikacji pucharowej Kamil Stoch uzyskał 125 m, a wicelider Słoweniec Peter Prevc miał skok o pół metra dłuższy od mistrza świata z Val di Fiemme.

Dwukrotnemu złotemu medaliście olimpijskiemu z Soczi do wywalczenia pierwszej w karierze Kryształowej Kuli wystarczy, że w piątkowym konkursie zajmie minimum ósmą lokatę. Wtedy nawet zwycięstwo Prevca nie odbierze mu trofeum.

Tegoroczne zawody w Planicy nie będą rozegrane na mamucie, który właśnie jest modernizowany, tylko na obiekcie normalnym K-125.

Piątkowy konkurs rozpocznie się o godz. 15.15.