Architekt zamachów w Paryżu Abdelhamid Abaaoud został zabity w policyjnym szturmie w Saint-Denis - pojawiające się już wczoraj informacje potwierdziła francuska prokuratura. Bliższe szczegóły nie są na razie znane. "Francja może stanąć przed groźbą ataku z użyciem broni chemicznej lub biologicznej" - ostrzegł szef rządu w Paryżu Manuel Valls. W przemówieniu w parlamencie stwierdził, że "makabryczna wyobraźnia architektów terroryzmu jest nieograniczona". Ambasada USA we Włoszech ostrzegła swych obywateli o zagrożeniu atakami terrorystycznymi w tym kraju. Poinformowała o sygnałach sugerujących możliwość zamachów w Watykanie oraz na katedrę i teatr La Scala w Mediolanie. Szef Europolu podał, że zagrożenie atakami w Europie jest bardzo poważne - największe od 10 lat.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

20:41

Państwo Islamskie zabiło w tym roku poza swym samozwańczym kalifatem położonym na terytoriach Syrii i Iraku ponad 800 osób w trakcie zamachów, egzekucji lub zainspirowanych przez nie ataków - podaje Associated Press.

Skala zamachów i liczba ofiar dowodzą zarówno determinacji dżihadystów, jak i sporego doświadczenia. Ponadto okrucieństwo tych ataków przyciąga uwagę mediów i opinii publicznej, na czym bardzo zależy Państwu Islamskiemu - pisze AP.

IS zamierza też nadal porywać i zabijać cudzoziemców, czego dowodzi informacja zamieszczona w najnowszym wydaniu anglojęzycznego czasopisma "Dabiq", które ukazuje się online - Państwo Islamskie oznajmiło w nim, że dokonało egzekucji dwóch zakładników: Chińczyka i Norwega.

20:01

Abdelhamid Abaaoud posługując się serwisami społecznościowymi rekrutował w Hiszpanii kobiety i namawiał je do dołączenia do Państwa Islamskiego. Szef hiszpańskiego MSW wyjaśnił, że jest to element kampanii rekrutacyjnej IS adresowanej do kobiet w nadziei na to, że uda się "zwiększyć populację" samozwańczego kalifatu, jaki dżihadyści utworzyli na podbitych terenach Iraku i Syrii.

Minister dodał też, że hiszpańskie służby bezpieczeństwa nie mają informacji o tym, czy Abaaoud usiłował nakłonić ekstremistów do przeprowadzenia ataków terrorystycznych w Hiszpanii.

18:29

W ramach śledztwa w sprawie paryskich zamachów w Brukseli zatrzymano dziewięć osób, w tym ludzi z otoczenia Bilala Hadfiego, który był jednym z zamachowców samobójców - poinformował federalny sąd belgijski.

Siedem osób zatrzymanych w brukselskiej dzielnicy Molenbeek-Saint-Jean, określanej obecnie jako baza europejskiego dżihadyzmu, ma związki z Bilalem Hadfim.

Z dzielnicy Molenbeek pochodził też organizator paryskich zamachów Abdelhamid Abaaoud oraz dwóch innych zaangażowanych w nie dżihadystów.

Kolejne zatrzymania miały miejsce w brukselskich dzielnicach Laeken i Jette.

18:27

ISIS opublikowało kolejne nagranie, w którym grozi atakiem na USA. Tym razem zapowiada wysadzenie Białego Domu. To już drugie nagranie w ciągu 24 godzin. W nocy opublikowano nagranie, w którym terroryści grożą atakiem na Nowy Jork.

16:09

Jeden z paryskich zamachowców dotarł do Francji z Turcji przez Pragę. Po Europie podróżował na podstawie fałszywego szwedzkiego paszportu.

15:19

28-letni Abaaoud wychował się w dzielnicy Molenbeek w Brukseli. W 2013 roku wyjechał walczyć do Syrii, gdzie został jedną z twarzy frankofońskiej propagandy Państwa Islamskiego. Posługiwał się imieniem Abu Omar al-Baldżiki (z arabskiego - Belg). Pod koniec 2014 roku niezauważony przez służby wrócił do Europy, gdzie zaczął przygotowywać zamachy.

Dwa źródła policyjne i źródło bliskie śledztwu powiedziały agencji Reutera, że siatka z Saint-Denis planowała kolejny atak, w biznesowej dzielnicy Paryża, La Defense.

14:51

Przerażające luki we francuskim i unijnym systemie bezpieczeństwa wewnętrznego. Kontrole na granicach Strefy Schengen są nieskuteczne - taki alarm podnoszą nadsekwańskie media po ujawnieniu tożsamości jednego z zabitych we wczorajszej obławie terrorystów - Abdelhamida Abaouda, który bez problemów dotarł na przedmieścia Paryża z Syrii. Teraz okazało się, że francuskie służby nie dysponowały nawet jego odciskami placów. Żeby zidentyfikować zwłoki zabitego terrorysty francuskie służby musiały czekać, aż odciski palców tego Belga pochodzenia marokańskiego prześlą im koledzy z Brukseli. Ten dżihadysta chwalił się w internecie, że bez problemów podróżuje pomiędzy Syrią i Europą - można było się więc spodziewać, że może chcieć przybyć do Francji, by osobiście organizować ataki.

14:21

Zgromadzenie Narodowe, czyli izba niższa francuskiego parlamentu, w trybie przyspieszonego głosowania zatwierdziło na wniosek prezydenta Francji przedłużenie stanu wyjątkowego o trzy miesiące.

14:11

Paryska prokuratura potwierdziła, że zidentyfikowała zwłoki Abdelhamida Abaaouda dzięki odciskom palców. Ta informacja może wywołać wielki skandal - zauważa nasz paryski korespondent Marek Gładysz. Natychmiast bowiem pojawia się pytanie: jak to możliwe, że jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie mógł bez problemów dotrzeć na przedmieścia Paryża.

13:54

Informację o zabiciu Abdelhamida Abaaouda podał już wczoraj "Washington Post", powołując się na dwóch wysokich rangą oficerów europejskiego wywiadu. Twierdzili oni, że dzięki badaniom DNA potwierdzono już tożsamość terrorysty i wkrótce zostanie to oficjalnie ogłoszone.

Prokurator Paryża Francois Molins podał na wieczornej konferencji prasowej, że w poniedziałek śledczy otrzymali sygnał, że Abaaoud przebywa we Francji. Wcześniej sądzono, że 29-latek jest w Syrii. Po tej informacji zdecydowano o przeprowadzeniu operacji w Saint-Denis. Akcja z udziałem jednostek specjalnych rozpoczęła się przed świtem i trwała siedem godzin.

"Nie jestem w stanie przekazać ostatecznej liczby zabitych (w operacji) ani ich tożsamości, ale zginęły co najmniej dwie osoby" - podał na konferencji prasowej prokurator Paryża. Zaznaczył jedynie, że wśród ośmiorga zatrzymanych w Saint-Denis nie było ani Abaaouda, ani Salaha Abdeslama, który uważany jest za uczestnika zamachów.

Telewizja CNN podała natomiast, że kobieta-kamikadze, która wysadziła się w powietrze w czasie policyjnego szturmu, była kuzynką Abaaouda.

13:33

Architekt zamachów w Paryżu Abdelhamid Abaaoud został zabity w policyjnym szturmie w Saint-Denis - powtierdzili francuscy śledczy.

13:31

Odwołana została tegoroczna edycja Festiwalu Świateł w Lyonie, który przyciąga co roku 2-3 miliony widzów, a w tym roku planowany był na dni 5-8 grudnia. Tegoroczną odsłonę imprezy zastąpi 8 grudnia dzień hołdu dla ofiar zamachów w Paryżu. Mer Lyonu Gerard Collomb uzasadnił decyzję tym, że władze nie chcą dawać terrorystom okazji do kolejnych zamachów.

13:17

Zgromadzenie Narodowe, czyli izba niższa francuskiego parlamentu, zatwierdziło przedłużenie stanu wyjątkowego na trzy miesiące. Wniosek w tej sprawie złożył prezydent Francji Francois Hollande.

Jeśli jutro Senat, czyli izba wyższa, przyjmie ustawę o przedłużeniu stanu wyjątkowego bez żadnych poprawek, to wejdzie ona w życie.

Stan wyjątkowy został zadekretowany przez Hollande'a w piątek, tuż po serii zamachów w Paryżu.

13:09

Papież Franciszek powiedział podczas porannej mszy w Domu św. Marty, że cały świat pogrążony jest w stanie wojny, dla której nie ma usprawiedliwienia. Tych, którzy prowadzą wojny, nazwał "przeklętymi" i "kryminalistami".

"Dzisiaj Jezus płacze, bo woleliśmy drogę wojny, nienawiści, wrogości. Zbliżamy się do Bożego Narodzenia, będą światła, przyjęcia, świecące choinki, także szopki - wszystko upiększone. A świat prowadzi dalej wojnę, wojny" - mówił papież w kazaniu, które przytoczyło Radio Watykańskie.

Zapytał: "Co pozostanie po wojnie, którą teraz przeżywamy?", po czym odpowiedział: "Co zostanie? Ruiny, tysiące dzieci bez edukacji, wielu niewinnych zabitych i dużo pieniędzy w kieszeniach handlarzy bronią". Jak dodał, wojna jest wyborem bogactwa, bo ci, którzy ją prowadzą, mówią: "Produkujmy broń, dzięki temu stan gospodarki trochę się poprawi, a my robimy nasze interesy". Ludzi tych nazwał "przeklętymi" i "kryminalistami".

12:39

Jedyny sposób na to, by w obliczu m.in. zagrożenia terrorystycznego zapewnić obywatelom pokój i stabilizację, to sprawnie współpracujące armie - stwierdził prezydent Andrzej Duda w Drawsku Pomorskim. Podkreślił, że terroryzm to dzisiaj zagrożenie globalne, które "materializuje się w stopniu w zasadzie już wojskowym". "Terroryzm to dzisiaj nie tylko niewielkie zorganizowane grupy, ale to dzisiaj są już całe armie" - zaznaczył.

Od kilku dni w Krakowie i na poligonie w Drawsku Pomorskim trwa ćwiczenie pod kryptonimem "Common Challenge - 15", certyfikujące Grupę Bojową Unii Europejskiej utworzoną przez państwa Grupy Wyszehradzkiej. Uczestniczą w nim żołnierze polscy, czescy, słowaccy i węgierscy.

12:24

Zamachy terrorystyczne w Paryżu były deklaracją dżihadystów z Państwa Islamskiego, że chcą rozszerzyć swój terror na Europę - oświadczył szef Europolu Rob Wainwright, dodając, że zagrożenie atakami na Starym Kontynencie jest bardzo poważne. "Walczymy z bardzo poważną, dobrze zaopatrzoną i zdeterminowaną międzynarodową organizacją terrorystyczną, która obecnie działa na ulicach Europy. To największe zagrożenie terrorystyczne w Europie od 10 lat" - alarmował.

12:19

Ufanie przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi ws. konfliktu w Syrii i walki z Państwem Islamskim jest błędem. Putin nie pomoże sprawie pokoju - stwierdził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica". Zauważył, że do tej pory rosyjskie wojska bombardowały głównie pozycje przeciwników sił prezydenta Syrii Baszara el-Asada, a nie dżihadystów z Państwa Islamskiego - to zaś, w jego ocenie, zwiększyło liczbę uchodźców uciekających do Europy.

Poroszenko oświadczył również, że zdumiewające jest zaangażowanie prezydenta Rosji w walkę z islamskim terroryzmem, podczas gdy "wspomaga terrorystów na wschodzie Ukrainy" - tych samych - dodał Poroszenko - którzy w zeszłym roku zestrzelili malezyjski samolot.

Poroszenko przyznał, że podziela opinie tych, którzy uważają, że poprzez swoje zaangażowanie w Syrii Kreml chce później renegocjować porozumienia z Mińska ws. Ukrainy - zdaniem Poroszenki, nie można na to pozwolić.

12:16

O "otwarciu" Rosji w wojnie z Państwem Islamskim mówił francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius w rozmowie z radiem France Inter. Ocenił, że jest to otwarcie "szczere i trzeba połączyć wszystkie nasze siły" w walce z ISIS.

"Kiedy prezydent Putin złożył propozycję szerokiej koalicji w Syrii, był to początek września. Prezydent Francois Holland i ja powiedzieliśmy w ONZ, że to dobry pomysł, o ile Rosja skoncentruje się na walce z Daesz (arabski akronim ISIS), a nie z umiarkowanymi islamistami" - stwierdził Fabius. Jak dodał, "wygląda na to, że nastąpiła tam ewolucja", ale też zastrzegł, że kwestię tę należy zweryfikować w czasie spotkania Hollande'a z Putinem 26 listopada.

11:59

Uzbrojeni przez całą dobę - również poza służbowymi godzinami pracy - będą francuscy policjanci - potwierdziły to policyjne władze Francji. Jak wyjaśnia paryski korespondent RMF FM Marek Gładysz, ma to umożliwić funkcjonariuszom skuteczniejszą ochronę cywilów przed terrorystami.

Co istotne, broń mają nosić przy sobie przez całą dobę ci funkcjonariusze, którzy wyrażą taką chęć - ale policyjne związki żądały tego już od dawna. Przed użyciem broni funkcjonariusze powinni - jeżeli będą mieć taką możliwość - uprzedzić, że są policjantami, i założyć opaskę, by ludzie nie mylili ich z terrorystami.

Sytuacja ta potrwa tak długo, jak długo będzie obowiązywał stan wyjątkowy we Francji.

11:39

Dodatkowe 400 milionów euro na walkę z terroryzmem, wzmocnienie kontroli granic i rejestrację wszystkich pasażerów linii lotniczych i szybkich pociągów zapowiedział premier Belgii Charles Michel w przemówieniu w parlamencie. Mówił również o tym, że Belgia, by skutecznie walczyć z dżihadystami, musi zmienić prawo, a nawet konstytucję. Zapowiedział, że bojownicy dżihadu powracający do Belgii będą od razu aresztowani. Miejsce powracających dżihadystów jest w więzieniu - podkreślał. Jego wystąpienie zostało owacyjne przyjęte, nawet przez opozycję.

O szczegółach przeczytacie w tekście: "Belgia wypowiada wojnę terrorystom. Totalna inwigilacja?".

11:33

5 terrorystów i 4 eksplozje na stadionie w Hanowerze w czasie wtorkowego meczu Niemcy - Holandia - takie były, według niemieckich mediów, plany dżihadystów. Ładunki wybuchowe miały zostać wwiezione na stadion w aucie ze zgodą na wjazd na obiekt - np. w karetce. Zamachy miały być filmowane. O północy planowany był zaś kolejny atak - eksplozja na dworcu. Informację o planach terrorystów niemieckie służby miały dostać z Francji.

Ostatecznie - przypomnijmy - spotkanie zostało odwołane. Służby zamknęły stadion i przeszukały go. Mimo oficjalnego odwołania alarmu podjęto decyzję o odwołaniu meczu, a tych, którzy zdołali wejść wcześniej na stadion ewakuowano.

W kolejnych godzinach - jak informował dziennikarz RMF FM Adam Górczewski - zamknięty był główny dworzec kolejowy, a metro nie zatrzymywało się na wszystkich stacjach. Lokalna policja apelowała, by "odwoływać imprezy", a jej szef zapowiadał, że patrole będą widoczne w mieście przez całą noc.

Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere przyznał, że "sytuacja jest poważna", ale nie chciał ujawnić skali zagrożenia.

11:01

Państwo Islamskie opublikowało w sieci nagranie wideo sugerujące, że kolejnym celem zamachów - podobnych do dokonanych w Paryżu - może być Nowy Jork.

Władze USA zachowują czujność wobec potencjalnych zagrożeń ze strony Państwa Islamskiego, ale obecnie nie ma "wiarygodnego zagrożenia" - odpowiada doradczyni prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa krajowego i zwalczania terroryzmu Lisa Monaco.

Nagranie wideo opublikowane przez ISIS znajdziecie TUTAJ.

10:11

Ambasada USA we Włoszech ostrzegła swych obywateli o zagrożeniu atakami terrorystycznymi w tym kraju. W komunikacie poinformowała o sygnałach sugerujących możliwość zamachów w Watykanie oraz na katedrę i teatr La Scala w Mediolanie.

W nocie, zamieszczonej na stronie internetowej amerykańskiej placówki w Rzymie, podkreślono również, że możliwe cele zamachów to kościoły, synagogi, restauracje, teatry i hotele w obu włoskich miastach.

Wczoraj z powodu ryzyka ataków, o którym strona włoska została powiadomiona przez FBI, w Rzymie i Mediolanie podniesiono stan alarmu. Jeszcze bardziej zwiększona została ochrona okolic placu Świętego Piotra i obiektów w stolicy Lombardii.

10:01

Francja może stanąć przed groźbą ataku z użyciem broni chemicznej lub biologicznej w swej wojnie z dżihadystami - ostrzegł premier Manuel Valls.

"Niczego nie możemy wykluczać" - podkreślił Valls w przemówieniu na posiedzeniu niższej izby francuskiego parlamentu, którego celem jest zyskanie poparcia dla wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego w kraju. "Makabryczna wyobraźnia architektów terroryzmu jest nieograniczona" - zaznaczył.

(edbie)