Arkadiusz Myrcha w czasie ciszy wyborczej opublikował wpis zachęcający do głosowania na jednego z kandydatów. Teraz wiceminister sprawiedliwości przeprosił za swoje zachowanie.

Cisza wyborcza zaczęła obowiązywać w nocy z piątku na sobotę. W jej czasie nie można publikować sondaży i agitować na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Wygląda na to, że zapomniał o tym wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Na jego profilu w mediach społecznościowych pojawił się post z grafiką zachęcający do głosowania na jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich.

Rano wiceminister przeprosił za swoje zachowanie. "Przepraszam, w wyniku błędu ładowania grafik pojawiły się one po północy. Już usunąłem. Za błąd przepraszam" - napisał Myrcha na portalu X.

Zgłoszenie już przyjęte

"Liczę, że wyciągnięte będą surowe konsekwencje. To kpina, że ktoś taki odpowiada za wymiar sprawiedliwości" - napisał poseł PiS Dariusz Matecki na portalu X. Dodał, że zgłosił naruszenie ciszy wyborczej przez wiceministra na numer 112 i do NASK.

Do sytuacji odniósł się poseł PiS Jacek Sasin, który na portalu X napisał, że wiceminister złamał prawo agitując podczas ciszy wyborczej. "’Prawo, jak oni je rozumieją’ - to bezczelność, bezkarność i pogarda dla obywateli. Pycha kroczy przed upadkiem" - podkreślił Sasin.

"Wygląda na to, że jedną z pierwszych osób, które złamały ciszę wyborczą, został... wiceminister sprawiedliwości" - napisał na platformie X Radosław Karbowski.

Zdaniem dziennikarza Patryka Słowika cała sprawa powinna się zakończyć szybką dymisją.

Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji potwierdziła, że wpłynęło takie zgłoszenie i zapowiedziała, że czynności w tej sprawie zostaną podjęte.

Cisza wyborcza. Zakazy i obowiązywanie

Cisza wyborcza obowiązuje do zakończenia głosowania. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania. Nie wolno w czasie ciszy wyborczej zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zachęcanie do udziału w wyborach nie narusza ciszy wyborczej o ile nie zawiera elementów agitacji wyborczej na rzecz któregoś z kandydatów.