Ponad pół miliona Polaków za granicą zarejestrowało się do głosowania w wyborach prezydenckich. Rekord padł w Wielkiej Brytanii.

W głosowaniu poza granicami Polski weźmie udział ponad 509 tysięcy wyborców. Za granicą utworzono 511 obwodów do głosowania. 

W całym Zjednoczonym Królestwie zarejestrowało się ponad 135 tysięcy głosujących. Polacy będą mogli głosować w 108 obwodach głosowania.

Najwięcej w londyńskim okręgu konsularnym - 62 obwody. Tu zarejestrowały się 84 tysiące wyborców - powiedziala w rozmowie z RMF FM Renata Kowalska, Konsul Generalna RP w Londynie.

Głosowanie w USA

W komisjach wyborczych na terenie USA ostatnie przygotowania. Głosowanie za oceanem ze względu na różnicę czasu już dziś od 7:00 do 21:00 czasu lokalnego.

Zarejestrowanych jest nieco ponad 43 tys. Polaków. Co ciekawe, spada liczba głosujących w samym mieście Chicago, więcej osób głosuje na terenie całego stanu Illinois. To pokazuje, że Polonia wyprowadza się poza miasto. Traci na znaczeniu polonijna dzielnica - Jackowo. 

Rośnie nam Polonia na Florydzie. Polacy przeprowadzają się tam właśnie z Chicago czy Nowego Jorku.

Do lokalu trzeba przyjść z ważnym polskim paszportem.

Tu ważna uwaga, to nie może być dowód osobisty. To musi być dokument paszportowy - zaznacza Mikołaj Rychlik, Konsul RP w Waszyngtonie.

W okręgu podlegającym Konsulowi RP w Waszyngtonie jest siedem komisji wyborczych, a w całych Stanach Zjednoczonych 57. Komisje wyborcze są w konsulatach, a także w polonijnych parafiach. 

Ponad 18 tys. osób chce głosować w Belgii

W informacji przekazanych przez polską ambasadę w Brukselii wynika, że w Belgii do wyborów zarejestrowało się ponad 18 tysięcy osób. To mniej niż w rekordowym 2023 roku, kiedy 21 tysięcy osób wzięło udział w wyborach.

W Belgii utworzono 13 komisji. Osiem komisji powstało na terenie aglomeracji brukselskiej. 

Obowiązuje cisza wyborcza. Czego nie można robić?

W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zachęcanie do udziału w wyborach nie narusza ciszy wyborczej o ile nie zawiera elementów agitacji wyborczej na rzecz któregoś z kandydatów. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być usuwane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym. Podawanie w czasie ciszy wyborczej do publicznej wiadomości wyników sondaży grozi najwyższa grzywną - od 500 tys. do 1 mln zł.