Karol Nawrocki dokładnie pośrodku, po jego lewej stronie Magdalenia Biejat, po prawej - Rafał Trzaskowski, za nim Szymon Hołownia, a na skrajnej pozycji po prawej Sławomir Mentzen. Tak według losowania będą ustawieni uczestnicy dzisiejszej ostatniej debaty wyborczej. Rafał Trzaskowski będzie kończył obie tury wzajemnych pytań kandydatów i jako ostatni wygłosi 1,5 minutową swobodną wypowiedź. "Losowanie kolejności (...) było w obecności sztabów" - wyjaśniła szefowa sztabu Trzaskowskiego Wioletta Paprocka.
- Debata Prezydencka odbędzie się 12 maja o godz. 20:00 w studiu TVP przy ul. Woronicza 17 i będzie transmitowana na antenach TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News oraz Polsat News Polityka.
- Trójka prowadzących: Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24) oraz Piotr Witwicki (Polsat News) będą moderować debatę.
- Kandydaci odpowiedzą na pytania dotyczące polityki krajowej oraz polityki zagranicznej.
- Każde pytanie dziennikarzy będzie trwało 20 sekund, a czas na odpowiedź kandydatów to 60 sekund, z możliwością riposty przez 20 sekund.
- Po dwóch blokach tematycznych kandydaci zadadzą sobie po dwa pytania, a odpowiedzi i riposty będą miały ściśle określony czas, zapewniając dynamiczną wymianę zdań.
Telewizje TVP, TVN24 i Polsat News ujawniły zasady nadchodzącej Debaty Prezydenckiej, która odbędzie się w poniedziałek 12 maja o godz. 20 w warszawskim studiu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17. Wydarzenie transmitowane będzie na żywo równolegle na antenach: TVP1, TVP Info, TVN24, Polsat News oraz Polsat News Polityka.
Debatę poprowadzi trójka dziennikarzy wyznaczona przez trzy największe stacje informacyjne: Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24), Piotr Witwicki (Polsat News).
Debata potrwa około 150 minut i będzie podzielona na dwa główne bloki tematyczne:
- Polityka krajowa
- Polityka zagraniczna
W każdej części każdy z prowadzących zada to samo pytanie wszystkim kandydatom. Na odpowiedź przewidziano 60 sekund, a pytania dziennikarzy będą trwały maksymalnie 20 sekund. Kolejność udzielania odpowiedzi została ustalona losowo 29 kwietnia 2025 roku i pozostanie taka sama przez cały przebieg debaty.
Po zakończeniu pytań dziennikarskich w danym bloku kandydaci otrzymają możliwość zadania jednego pytania jednemu z kontrkandydatów. Przewidziano 20 sekund na pytanie, 60 sekund na odpowiedź i 20 sekund na ripostę. Po obu blokach tematycznych odbędzie się dodatkowa runda pytań wzajemnych, w której każdy z kandydatów będzie mógł zadać dwa pytania dwóm różnym kandydatom. Czas odpowiedzi i riposty pozostaje taki sam, jak wcześniej.
Największe szczęście miał w losowaniu Rafał Trzaskowski, który będzie kończył obie tury wzajemnych pytań kandydatów i jako ostatni wygłosi 1,5 minutową swobodną wypowiedź kończącą debatę.
Po tym, jak pojawiły się głosy, że kandydat Platformy Obywatelskiej mógł liczyć na przychylność państwowego medium, szefowa sztabu Trzaskowskiego Wioletta Paprocka wyjaśniła: "Losowanie kolejności odpowiedzi na pytania i swobodnej wypowiedzi na koniec było w obecności sztabów i to przedstawiciele sztabów losowali".
- Pytania nie będą ujawnione wcześniej kandydatom ani ich sztabom.
- Czas wypowiedzi będzie ściśle mierzony i wizualizowany, a jego upływ sygnalizowany specjalnym sygnałem dźwiękowym ("gongiem").
- Kandydaci nie będą mogli wnosić do studia telefonów komórkowych ani innych urządzeń nadawczo-odbiorczych, jak również gadżetów wyborczych.
- Kolejność miejsc zajmowanych przez kandydatów w studiu również została ustalona na podstawie losowania z 29 kwietnia.
Każdemu kandydatowi towarzyszyć będzie mogło maksymalnie trzech członków sztabu (w tym kierowca). Do dyspozycji każdego komitetu będą dwa samochody osobowe (z wykluczeniem busów i autobusów).
Debata Prezydencka 2025 zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej kampanii wyborczej. Wspólna inicjatywa największych stacji informacyjnych ma zagwarantować pluralizm, równe szanse dla kandydatów i szeroki dostęp dla widzów.