Rząd Beaty Szydło zaprzysiężony. Uroczystość rozpoczęła się o 12 w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda odebrał przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. O 14 premier Szydło została powitana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez Ewę Kopacz. Ministrowie rozjechali się do resortów. Premier Szydło od powołania będzie miała 14 dni na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu (expose) i otrzymanie wotum zaufania.

Rząd Beaty Szydło zaprzysiężony. Uroczystość rozpoczęła się o 12 w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda odebrał przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. O 14 premier Szydło została powitana w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez Ewę Kopacz. Ministrowie rozjechali się do resortów. Premier Szydło od powołania będzie miała 14 dni na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu (expose) i otrzymanie wotum zaufania.
Prezydent Andrzej Duda powołał Beatę Szydło na premiera /Jacek Turczyk /PAP

Zobaczcie zapis relacji na żywo:

14:16

Trwa spotkanie nowej Rady Ministrów pod przewodnictwem premier Szydło.

14:11

Podczas powitania Szydło i Kopacz krótko rozmawiały. Nowa premier otrzymała też bukiet kwiatów od szefa kancelarii Kopacz Jacka Cichockiego.

13:54

Ewa Kopacz przywitała Beatę Szydło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 


12:46

Prezydent złożył gratulacje premierowi i nowo powołanym członkom rządu.

12:44

W imieniu polskiego rządu chcę podziękować i złożyć zapewnienie i życzyć wszystkim, aby słowa przysięgi, które przed chwilą wypowiedzieliśmy, były przez nas dochowane - mówiła po zaprzysiężeniu Beata Szydło. Polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela i każda sprawa będzie dla nas równie ważna - zapewniała szefowa rządu. Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego będą myślą przewodnią naszych rządów - dodawała.

12:42

Oczekiwania społeczne są głębokie. Wierzę w to, że my to wielkie zobowiązanie i wielkie oczekiwanie zrealizujemy. Spokojnie, konsekwentnie, ale do celu - podkreślał prezydenta Andrzej Duda. Chcemy, aby Polska była państwem, które będzie w stanie pomagać słabszym, a nie będzie musiało bać się silnych - w tych słowach śp. Lecha Kaczyńskiego zawiera się nasze przesłanie - mówił prezydent. Trzeba odbudować potencjał naszego państwa, trzeba współdziałać z sojusznikami w NATO i UE. Dobro RP i jej obywateli są dla nas najważniejszym nakazem - dodawał.

12:38

Prezydent Andrzej Duda po zaprzysiężeniu rządu: "Dziękuję, że rząd jest tak szybko. To ważne dla państwa polskiego, żeby szybko był stabilny, dobrze działający rząd. Gratuluję. To także - a może przede wszystkim nie tylko służba, ale także wielkie wyzwanie".

12:36

Henryk Kowalczyk powołany na ministra-członka Rady Ministrów.

12:35

Krzysztof Tchórzewski powołany na ministra-członka Rady Ministrów.

12:33

Mariusz Kamiński powołany na ministra-członka Rady Ministrów.

12:32

Elżbieta Witek powołana na ministra-członka Rady Ministrów.

12:30

Beata Kempa powołana na ministra-członka Rady Ministrów.

12:29

Witold Bańka powołany na ministra sportu i turystyki.

12:28

Anna Streżyńska ministrem cyfryzacji.

12:27

Marek Gróbarczyk powołany na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

12:25

Konstanty Radziwiłł powołany na ministra zdrowia.

12:24

Andrzej Adamczyk powołany na ministra infrastruktury i budownictwa.

12:23

Krzysztof Jurgiel powołany na ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

12:22

Elżbieta Rafalska powołana na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

12:21

Jan Szyszko powołany na ministra środowiska.

12:19

Anna Zalewska powołana na ministra edukacji narodowej.

12:17

Dawid Jackiewicz powołany na ministra skarbu państwa.

12:16

Zbigniew Ziobro powołany na ministra sprawiedliwości.

12:15

Paweł Szałamacha powołany na ministra finansów.

12:14

Witold Waszczykowski powołany na ministra spraw zagranicznych.

12:12

Antoni Macierewicz powołany na ministra obrony narodowej.

12:11

Mariusz Błaszczak powołany na ministra spraw wewnętrznych i administracji.

12:10

Jarosław Gowin powołany na wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

12:09

Mateusz Morawiecki powołany na wicepremiera i ministra rozwoju.

12:07

Piotr Gliński powołany na wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

12:04

Prezydent Andrzej Duda powołał Beatę Szydło na premiera. Nowa szefowa rządu złożyła przysięgę.

12:01

Rozpoczęła się uroczystość zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło.

12:00

W Pałacu Prezydenckim minutą ciszy uczczono pamięć ofiar paryskich zamachów.

11:50

Oczekiwanie na zaprzysiężenie w Pałacu Prezydenckim.

10:57

Członkowie nowego rządu złożyli kwiaty przed ambasadą Francji w Warszawie i wpisali się do księgi kondolencyjnej. W piątek w Paryżu doszło do serii skoordynowanych zamachów terrorystycznych. W ich wyniku życie straciło co najmniej 129 osób.

10:00

O godz. 10 w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęła się msza św. z udziałem członków rządu.

09:50

Beata Szydło i ministrowie jej przyszłego rządu złożyli rano kwiaty przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Oddali też hołd ofiarom powstańczych walk 1944 roku.


Członkowie rządu przyjechali do muzeum busem pomalowanym w barwy narodowe. Złożyli wieńce w dwóch miejscach: przed tablicą poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, który jako prezydent stolicy był twórcą muzeum, oraz przed dzwonem "Monter", będącym częścią Muru Pamięci, gdzie znajdują się nazwiska ofiar powstania.

W rządzie Szydło będzie trzech wicepremierów: Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Mateusz Morawiecki (minister rozwoju) oraz Jarosław Gowin (minister nauki i szkolnictwa wyższego).

Szefem kancelarii prezesa Rady Ministrów będzie Beata Kempa.

Ministrem obrony narodowej będzie Antoni Macierewicz, sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro, skarbu państwa - Dawid Jackiewicz; środowiska - Jan Szyszko, energetyki - Krzysztof Tchórzewski, edukacji narodowej - Anna Zalewska, sportu i turystyki - Witold Bańka, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska, spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Błaszczak, rolnictwa i rozwoju wsi - Krzysztof Jurgiel, spraw zagranicznych - Witold Waszczykowski, cyfryzacji - Anna Streżyńska, infrastruktury i budownictwa - Andrzej Adamczyk.

Ponadto ministrem zdrowia zostanie Konstanty Radziwiłł, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk, finansów - Paweł Szałamacha, ministrem, członkiem RM, koordynatorem służb specjalnych - Mariusz Kamiński.

(mpw)