Dwóch Tusków, pięciu Kaczyńskich, pięciu Kwaśniewskich i trzynaścioro Pawlaków. Znane nazwisko to bardzo poważny atut, który może stać się przepustką do politycznej kariery. Nic więc dziwnego, że na listach roi się od "sław"...

Na listach jest dwóch Jarosławów Kaczyńskich. Jeden, szef PiS-u startuje z pierwszego miejsca w Warszawie, drugi, ten mniej znany, liczy na poparcie mieszkańców Białegostoku, jest na liście PJN z numerem pięć. Tylko na listach PiS-u można znaleźć jeszcze panią Mirosławę Kaczyńską, w Gdyni i pana Filipa, w Krakowie. W innych partiach też Kaczyńskich sporo - Grzegorz, na liście PSL-u w Warszawie, Mirela (PO, Rybnik), Marcelina (PSL, Legnica) i Barbara (SLD, Katowice).

Do Sejmu startuje też trzynastu Kamińskich , w tym dwóch znanych już Mariuszów z PiS-u, jeden z Warszawy, drugi z Białegostoku. PiS ma też na listach dwóch Ziobrów, ale żadnego Zbigniewa z Krakowa, są za to: Jan Ziobro z Tarnowa i Kazimierz Ziobro z Krosna.

Dublują się także nazwiska polityków PO i SLD

Swoich sił próbuje nie tylko Tusk Donald, ale i Tusk, Łukasz, z Platformy z Opola. Komorowski startuje jeden, Wojciech, na liście PO w Częstochowie. Obok Ewy Kopacz, jedynki PO w Radomiu, jest też Andrzej Kopacz, z SLD w Rzeszowie. Choć ze startu w wyborach zrezygnował znany Wacław Martyniuk z SLD - nazwisko to z list nie zniknęło. do Sejmu chcą się dostać: Marta Maskymiuk z PiS- u, Edward Maksymiuk i Janusz Maksymiuk z komitetu Nasz Dom Polska. Kwaśniewskich jest aż pięciu, w tym jeden nawet na listach SLD - Tomasz z Torunia. Olejniczaków jest czworo, w tym Cezary na listach SLD w Sieradzu.

Kilku Pawlaków, kilku Ołdakowskich

Tylko z PSL-u startuje aż pięcioro Pawlaków (Józef, Natalia, Włodzimierz, Mirosław i najbardziej znany - Waldemar). Ludowcy mają też dwóch Kłopotków - Eugeniusza z Bydgoszczy i Andrzeja na liście w Toruniu. PSL wystawiło też trzech Sawickich, wsparciem dla Marka są Grzegorz i Łukasz. PJN stawia na nazwisko Poncyljusz. Prócz Pawła z Warszawy jest jeszcze jego mama Jadwiga - emerytka z Piaseczna. Karierę robi też nazwisko Mucha. Obok znanej z urody pani Joanny z PO, jest też pani Dorota z PJNu i Beata z Pisu. Polska Partia Pracy w Szczecinie wystawiła nie Henrykę, a Hannę Krzywonos. Z Ruchu Palikota startuje Oleksy - Piotr w Tarnowie. Najbardziej znany Ołdakowski - Jan odszedł z PiS-u do PJN-u, ale na listach Prawa i Sprawiedliwości jest dwóch innych Ołdakowskich - Wojciech - prywatnie brat Jana i Adam startujący z Elbląga. Dwa razy pojawia się też nazwisko Fedorowicz - raz przy imieniu Jerzy w Krakowie, drugi raz z imieniem Sławomira, w Kaliszu.

Pojawiają się też nazwiska artystów

Na listach są też 23 osoby o nazwisku Kowalczyk, które może kojarzyć się ze słynną sportsmenką, 3 Polańskich - Artur, Jacek i Marek, 2 Nyczów - Artur z SLD i Jan z PJN-u. Na liście Polskiej Partii Pracy jest też Bernadeta Gajos, a na liście PO Ewa Żmuda-Trzebiatowska. Magnesem przestało być już chyba nazwisko Marcinkiewicz - startuje tylko pani Małgorzata z listy Ruchu Palikota.