Najwyższą w kraju frekwencję, 82, 21 proc., odnotowano w nadmorskiej gminie Rewal (Zachodniopomorskie). Jej mieszkańcy żyją głównie z turystyki. W dniu wyborów swoje głosy w tamtejszych komisjach wyborczych oddawali też odpoczywający nad morzem turyści. Wysoką frekwencją także dzięki turystom może się chwalić Jastarnia.

W siedmiu miejscowościach gminy Rewal mieszka 3630 osób. Obwodowe Komisje Wyborcze utworzono w Rewalu, Niechorzu i Pobierowie.

W gminie Rewal uprawnionych do głosowania jest 3038 osób. W dniu wyborów wydano 3551 kart do głosowania na podstawie zaświadczeń przedstawionych przez osoby przebywające w gminie na wypoczynku. Mniej, bo tylko 1870 mieszkańców zameldowanych w gminie, oddało swoje głosy.

Na terenie gminy w dniu głosowania uprawnionych do głosowania zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych, były 6572 osoby, ważnych głosów oddano 5404.

Najwięcej, bo 3056 głosów, oddano na Bronisława Komorowskiego (56,75 proc.), na Jarosława Kaczyńskiego zagłosowały 1443 osoby (26,80 proc.). Na trzecim miejscu znalazł się Grzegorz Napieralski z 618 głosami (11,48 proc.). W dalszej kolejności: Janusz Korwin-Mikke - 76 głosów, Andrzej Olechowski - 62 głosy, Marek Jurek - 44 głosy, Waldemar Pawlak - 43 głosy, Andrzej Lepper - 36. Sześć osób oddało swój głos na Kornela Morawieckiego, a cztery na Bogusława Ziętka.

Pomorska rekordzistka - Jastarnia

Dzięki turystom gmina Jastarnia, w której frekwencja wyniosła 76,3 proc., jest pomorską rekordzistką w niedzielnych wyborach. W Juracie, na 992 oddane głosy aż 731 pochodziło od osób przyjezdnych, które przedstawiły komisji zaświadczenia uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Jak dodała wiceburmistrz, chętnych do głosowania było tylu, że trzeba było szybko zamawiać dodatkowe karty do głosowania. Jej zdaniem w drugiej turze frekwencja w Jastarni może wynieść ok. 200 procent.

W Jastarni wybory wygrał Bronisław Komorowski, oddano na niego 55,4 procent głosów. Drugi w kolejności - Jarosław Kaczyński, otrzymał 33,02 procent głosów. Na Grzegorza Napieralskiego swój głos oddało 6,76 proc. głosujących.