Papież odprawił po południu swoją pierwszą mszę świętą, koncelebrowaną przez 114 kardynałów, którzy brali udział w konklawe. Wcześniej modlił się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie i odebrał swe bagaże z domu duchowieństwa, gdzie… skrupulatnie uregulował rachunek. Zobaczcie zapis relacji z pierwszego dnia pontyfikatu Franciszka.

18:20 W Kaplicy Sykstyńskiej zakończyła się pierwsza msza św. odprawiana przez papieża Franciszka. Kończymy dzisiejszą relację na żywo z pierwszego dnia pontyfikatu nowego Biskupa Rzymu.

18:12 Papież Franciszek zapewnił dziś rzymską wspólnotę żydowską o swej gotowości dokonania postępu we wzajemnych relacjach. Zaprosił też głównego rabina Wiecznego Miasta na mszę inaugurującą jego pontyfikat 19 marca. W liście do rabina Rzymu Riccardo Di Segniego nowy papież napisał: Mam głęboką nadzieję, że będę mógł przyczynić się do postępu w relacjach między Żydami a katolikami, jaki zanotowano począwszy od Soboru Watykańskiego II, w duchu odnowionej współpracy i na służbie świata, w którym będzie więcej zgody z wolą Stwórcy.

17:53 "Podążać, budować Kościół, wyznawać wiarę, zawsze z krzyżem Chrystusa" - na tym przesłaniu papież Franciszek skoncentrował swą improwizowaną homilię, którą wygłosił podczas pierwszej po konklawe mszy w Kaplicy Sykstyńskiej. Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła - powiedział Franciszek. Apelował o odwagę, by "podążać z krzyżem Pana". Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni; możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana - dodał papież.

17:39 Wierni na telebimach oglądają transmisję pierwszej mszy odprawianej przez nowego papieża:

17:34 Nasze życie to droga. Kiedy się zatrzymujemy, jest źle. W wyznawaniu wiary czasem zdarzają się wstrząsy, które nie powinny mieć miejsca. Wtedy robimy krok w tył - mówił papież Franciszek podczas swojej pierwszej homilii. W Kaplicy Sykstyńskiej trwa pierwsza msza św. odprawiana przez nowo wybranego Biskupa Rzymu.

17:15 Mszę w Kaplicy Sykstyńskiej koncelebruje 114 kardynałów, którzy uczestniczyli w konklawe. Zgodnie z wolą papieża jest to msza pro Ecclesia, czyli w intencji Kościoła.  

17:00 Kardynałowie znów zebrali się w Kaplicy Sykstyńskiej. Nowo wybrany papież Franciszek w miejscu, gdzie jeszcze wczoraj trwało konklawe, odprawi dziś swoją pierwszą mszę świętą jako Ojciec Święty.

16:23 Zdziwienie, a nawet niezadowolenie - taka według argentyńskich mediów była reakcja prezydent Argentyny na wybór Jorge Bergolio na papieża. Argentyński kardynał często krytykował bowiem politykę lewicowej prezydent Cristiny Kirchner. Korespondent RMF FM Paweł Żuchowski dotarł dziś do Buenos Aires. Posłuchajcie jego relacji!

15:47 Sprzedawcy pamiątek są już gotowi. Na Placu Św. Piotra, a także w okolicznych uliczkach, można już kupić okolicznościowe kartki z papieżem Franciszkiem:

15:20 Polska "dzięki wielkiej postaci Jana Pawła II cieszy się oczywiście względami Kościoła powszechnego oraz jego następców" - tak zamiar zaproszenia nowego papieża do Polski, o czym poinformowali w Rzymie kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz, skomentował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Dzisiaj jest pierwszy dzień pontyfikatu, papież nie musi jeszcze planować wszystkich swych podróży w najbliższych latach, dajmy mu trochę czasu - dodał.

14:46 Gdy wczoraj o godzinie 23 trwała jeszcze kolacja w domu św. Marty, kardynałom rozdano najnowszy numer "L'Osservatore Romano" ze słowami "Habemus papam" i ze zdjęciem nowego papieża. Kardynał Kazimierz Nycz poprosił nawet Ojca Świętego o podpis na historycznym egzemplarzu watykańskiego dziennika. W między czasie doszło jednak do humorystycznego incydentu. Posłuchajcie relacji Tomasza Staniszewskiego z Watykanu.

14:24 Jak się dzisiaj okazało, Sekretarz Generalny Episkopatu Włoch był tak bardzo pewny tego, że papieżem zostanie arcybiskup Mediolanu, że wczoraj - dziesięć minut po tym, jak Franciszek pojawił się na balkonie - wydał oświadczenie, w którym napisał: "Dziękuję Bogu, że Ojcem Świętym został kardynał Angelo Scola." Błąd został sprostowany dopiero trzy kwadranse później.

13:56 Franciszek nie odwiedzi dziś papieża-emeryta Benedykta XVI w Castel Gandolfo. Zrobi to później - zapowiedział ksiądz Federico Lombardi. Wczoraj wieczorem rozmawiali przez telefon. Papież-emeryt oddał hołd i złożył gratulacje - poinformował. Podał również, że o godzinie 17 Franciszek odprawi mszę w Kaplicy Sykstyńskiej.

13:49 Franciszek zapłacił rachunek za nocleg w domu duchowieństwa w centrum Rzymu, z którego rano odebrał swe bagaże - podał rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi.

13:41 Papież nazywa się Franciszek, a nie Franciszek I. Franciszek i basta - tymi słowami rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi rozwiał wszelkie wątpliwości co do imienia nowego biskupa Rzymu.

Potwierdził też przedstawioną wcześniej przez kard. Timothy’ego Dolana relację, że nowy papież żartował na temat swojego wyboru, zwracając się do purpuratów słowami: Niech Bóg wam przebaczy, a także, że do watykańskiego hotelu wracał z innymi kardynałami mikrobusem i nie skorzystał z podstawionej limuzyny.

13:33 Biuro prasowe Watykanu opublikowało zdjęcia papieża Franciszka, wykonane podczas jego porannej wizyty w Bazylice Matki Bożej Większej. Papież modlił się tam o opiekę nad Wiecznym Miastem:

Zobacz również:

  • "To bardzo pracowity i niesłychanie inteligentny człowiek" - mówi o nowym papieżu Franciszku ks. Dariusz Raś, który kard. Jorge Maria Bergoglię spotkał cztery lata temu w Buenos Aires, dokąd pojechał jako sekretarz kard. Stanisława Dziwisza. "Ciekawa rzecz, że ten jezuita, jeżdżący z ubogimi na rowerze, nie był w Argentynie noszony na rękach przez establishment polityczny czy społeczny. Miał swoje trudne tematy z nimi" - dodaje. więcej

13:28 To bardzo pracowity i niesłychanie inteligentny człowiek - mówi o nowym papieżu Franciszku ks. Dariusz Raś, który kard. Jorge Maria Bergoglię spotkał cztery lata temu w Buenos Aires, dokąd pojechał jako sekretarz kard. Stanisława Dziwisza.

Ciekawa rzecz, że ten jezuita, jeżdżący z ubogimi na rowerze, nie był w Argentynie noszony na rękach przez establishment polityczny czy społeczny. Miał swoje trudne tematy z nimi - dodaje. [PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z KS. RASIEM]

13:18 Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wezmą udział w mszy inauguracyjnej nowego papieża Franciszka we wtorek w Rzymie. Poinformowała o tym rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Nowemu papieżowi pogratulowało już wielu światowych przywódców, m.in. prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande, brytyjski premier David Cameron i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. W imieniu Unii Europejskiej gratulacje przekazali we wspólnym liście Barroso i Van Rompuy. Gratulacje przesłał również szef PE Martin Schulz.

13:04 Będziemy prosić, aby papież Franciszek przyjechał do Polski na Światowe Dni Młodzieży, następne po Rio de Janeiro - poinformował polskich dziennikarzy w Rzymie metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Zaproszenie zostanie wystosowane prawdopodobnie już jutro. Myślę, że nam nie odmówi - dodał hierarcha.

12:21 Wybór Jorge Maria Bergoglia na papieża to "wybór zaskakujący i zapowiadający zmiany" - powiedział polskim dziennikarzom w Rzymie metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Ja widzę tu wiosnę Kościoła - stwierdził.

Zdaniem kard. Dziwisza, w imieniu Franciszka zawiera się cały program tego pontyfikatu. Ma wszystko przemyślane i chyba wie, czego świat oczekuje od papieża - stwierdził metropolita krakowski.

12:12 Prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu - Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz - 19 marca wezmą udział we mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka.

Nie planuje tego natomiast premier Donald Tusk.

12:09 Kościół w Polsce z wdzięcznością i nadzieją przyjmuje wybór Waszej Świątobliwości na Stolicę Piotrową - napisali biskupi z prezydium Konferencji Episkopatu Polski w telegramie do papieża Franciszka.

Pierwsze po konklawe spotkanie Ojca Świętego z wiernymi zgromadzonymi na Placu Świętego Piotra, a także przyjęte imię - Franciszek, odczytujemy jako znak zaufania Bogu i ludziom - podkreślili.

11:55 Zapraszamy do składania życzeń nowemu papieżowi! Możecie to zrobić za naszym pośrednictwem. Wystarczy, że zajrzycie tutaj i wpiszecie swoje życzenia lub pozdrowienia w formularzu. W sobotę nasi dziennikarze przekażą je natomiast do Watykanu!

11:14 Papież Franciszek będzie przez najbliższe tygodnie mieszkał w Domu Świętej Marty. W przeznaczonym specjalnie dla niego apartamencie numer 201 będzie czekał na zakończenie remontu papieskich pokoi w Pałacu Apostolskim.

Po wizycie w Bazylice Matki Bożej Większej Franciszek pojechał do hotelu duchowieństwa w centrum Rzymu, "Domus Internationalis Paulus VI", po swoje rzeczy. Nie zabrał ich bowiem do watykańskiego Domu Świętej Marty, gdzie wszyscy kardynałowie nocowali w czasie konklawe.

11:02 Msza inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka odbędzie się dopiero we wtorek. Zorganizowanie jej w najbliższą niedzielę - jak zapowiadano to wcześniej - byłoby wyjątkowo trudne. Dlaczego - sprawdził specjalny wysłannik RMF FM Tomasz Staniszewski. Posłuchajcie jego relacji!

10:56 Liczymy, że papież Franciszek będzie kontynuował dialog międzyreligijny i linię Jana Pawła II - oświadczyła dzień po wyborze nowego papieża wicesekretarz Polskiej Unii Buddyjskiej Daria Popłonyk. W tej chwili jest przedwcześnie, by prognozować, jak te sprawy się potoczą. Biorąc pod uwagę informacje co do osobowości papieża, że jest skromny, otwarty na ludzi ubogich, z jakichś względów wykluczonych, można z pewnością powiedzieć, że w tych kwestiach będziemy podejmowali współpracę - podkreśliła.

10:26 Papież? No niestety, nie zdążyliśmy. Jutro na pewno będę miał już breloczki czy magnesy z nowym papieżem - tak jeden z handlarzy pamiątkami w Rzymie tłumaczył się przed naszą wysłanniczką Barbarą Zielińską, gdy zapytała go o pamiątki z wizerunkiem Franciszka. Na razie handlarze zarabiają wciąż na gadżetach z wizerunkami Jana Pawła II i Benedykta XVI.

09:28 Papież Franciszek opuszcza Bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie modlił się o opiekę nad Wiecznym Miastem. [ZOBACZ ARTYKUŁ i GALERIĘ ZDJĘĆ]

09:13 Po wyborze kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża w jego rodzinnej Argentynie zapanowała euforia. Zapełniły się kościoły, ale i na ulicach tłumy katolików świętują wybór swojego rodaka na Stolicę Piotrową.

08:53 Papież Franciszek przybył do rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, by modlić się - jak zapowiedział zaraz po wyborze - przed obrazem Salus Populi Romani, Matki Bożej patronki Rzymu. Towarzyszy mu między innymi Prefekt Domu Papieskiego, arcybiskup Georg Gaenswein.

08:02 Wraz z papieżem Franciszkiem nowe czasy nadchodzą wielkimi krokami. To, że Franciszek zrezygnował z bogatych szat papieskich, że nie dał ich sobie narzucić, to, że wystąpił bez pelerynki z gronostajami, w zwykłym krzyżu pektoralnym, znaczy, że nadchodzi nowe. On nawet nie przedstawił się jako papież. On będzie pasterzem diecezji rzymskiej - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM ks. prof. Marek Inglot, dziekan Wydziału Historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Dziwił się, że "żaden z wcześniejszych papieży nie przyjął imienia Franciszek". Stwierdził też, że "nowy papież to papież, który pogodzi moc ze słodyczą". [PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ]

07:19 Franciszek to kolejny biskup Rzymu, po Janie Pawle II i Benedykcie XVI, który jest kibicem piłki nożnej - doniosły argentyńskie media. Kard. Jorge Mario Bergoglio jest fanem występującego w rodzimej ekstraklasie klubu San Lorenzo de Almagro. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

06:58 Rozpoczyna się być może nowa era Kościoła katolickiego - tak komentatorzy znad Sekwany piszą w prasie o wyborze na papieża kard. Jorge Mario Bergoglio. Podkreślają, że nie przez przypadek Argentyńczyk wybrał imię Franciszek, nawiązując do Świętego Franciszka z Asyżu. Jest znany jako człowiek skromny i prosty, który zwykł przemieszczać się po Buenos Aires metrem i autobusami, spędzać weekendy w najbiedniejszych parafiach i otwarcie krytykować skorumpowanych polityków - zauważa dziennik "Le Monde".

W podobnym tonie Franciszka opisuje belgijski "Le Soir". Jan Paweł II był papieżem charyzmatycznym i podróżnikiem, Benedykt XVI był papieżem-teologiem, a Franciszek będzie pasterzem, prostym, skromnym, który zna biedę argentyńskich dzielnic - zaznacza gazeta.

Krytycznie o nowym papieżu pisze holenderska prasa, doszukująca się jego powiązań z wojskową juntą. Czy Franciszek był zamieszany w zbrodnie argentyńskiej junty? - pyta wprost, w tytule, dziennik "Trauw". [Zobacz przegląd pracy z Francji, Belgii i Holandii]

06:33 Uśmiechnięty papież Franciszek króluje na pierwszych stronach włoskich gazet. "Corriere della Sera" pisze o "niespodziance Franciszka". "La Stampa" zwraca uwagę na niezwykłe przywitanie papieża, który pokazując się po raz pierwszy publicznie, pozdrowił wiernych prostym "dobry wieczór". Natomiast oszczędna jak dotąd w zauważaniu tematów papieskich, skrajnie lewicowa "La Repubblica" oddaje nowemu papieżowi aż 15 stron. "Rewolucja u świętego Piotra", "Nowy Kościół papieża Franciszka" - to nagłówki na pierwszej stronie rzymskiej gazety. [ZOBACZ PRZEGLĄD WŁOSKIEJ PRASY]

06:13 W pierwszym dniu po wyborze papież Franciszek zamierza spotkać się ze swoim poprzednikiem Benedyktem XVI. Dziennikarzy poinformował o tym metropolita Nowego Jorku, kard. Timothy Dolan.

Ujawnił także, że kiedy po wyborze nowego papieża i błogosławieństwie Urbi et Orbi z balkony Bazyliki św. Piotra purpuraci udawali się na kolację, Franciszek odmówił zajęcia miejsca w papieskiej limuzynie. Pojechał razem z innymi kardynałami autobusem. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

6:00 Papież Franciszek spędził noc w Domu Świętej Marty, gdzie na czas konklawe zamieszkali wszyscy kardynałowie. Dla nowego papieża zarezerwowany był pokój numer 201.

Papież "z końca świata"

Zobacz również:

Konklawe, które wyłoniło następcę Benedykta XVI, rozpoczęło się we wtorek. W pierwszym głosowaniu kardynałom nie udało się wybrać nowego papieża. Czarny dym pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godzinie 19:41.

Dzień później, w kolejnych trzech głosowaniach, było podobnie. Po pierwszym środowym głosowaniu dym nad Kaplicą Sykstyńską nie pojawił się w ogóle, co było znakiem, że papieża nie wybrano. Po drugim czarny dym zobaczyliśmy o godzinie 11:39. Później kardynałowie udali się na obiad i kilkugodzinny odpoczynek.

Popołudniowa sesja głosowań rozpoczęła się o godzinie 16. Pierwsze z nich, a więc czwarte od rozpoczęcia konklawe, nie przyniosło rezultatu. Natomiast o godzinie 19:06 cały świat zobaczył biały dym, wydobywający się z komina na Kaplicy Sykstyńskiej.

Godzinę później usłyszeliśmy historyczne: Habemus papam, a na balkonie Bazyliki św. Piotra pojawił się odziany w papieskie szaty kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Jako pierwszy w historii przyjął imię Franciszek.

Zadaniem konklawe było dać Rzymowi biskupa. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie poszli znaleźć go prawie na końcu świata - żartował w pierwszych słowach swojego przemówienia.

Zacznijmy tę wspólną drogę, biskupa i ludu, drogę Kościoła Rzymu, który przewodzi w miłości wśród wszystkich Kościołów. To droga braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania. Módlmy się zawsze za nas, jedni za drugich. Módlmy się za cały świat, by było wielkie braterstwo - mówił następnie.

Chwilę później zaskoczył wszystkich prośbą do wiernych o modlitwę. A teraz chciałbym udzielić wam błogosławieństwa, ale najpierw proszę was o przysługę. Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana o błogosławieństwo dla mnie. Modlitwa ludu proszącego o błogosławieństwo dla swego biskupa. Odmówmy w ciszy tę waszą modlitwę za mnie - prosił.

Na koniec życzył wiernym dobrego odpoczynku.