Rosja niemal zakończyła już na okupowanych terenach Ukrainy przygotowania do pseudoreferendów w sprawie przynależności tych obszarów – poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Facebooku.

Możemy z pewnością powiedzieć, że zostały utworzone odpowiednie sztaby wyborcze, sztaby operacyjne, powstały spisy wyborców oraz komisje wyborcze. A więc wszystkie procedury dotyczące przygotowań do "referendum" zostały już zakończone - oznajmił przedstawiciel wywiadu Wadym Skibicki.

Według niego przeprowadzenie pseudoreferendów będzie zależeć od sytuacji na froncie oraz od tego, czy wrogowi uda się złamać opór Ukraińców.

Jak dodał Skibicki, na okupowane tereny nieustannie przyjeżdżają rosyjscy politycy i przedstawiciele rządu oraz "wolontariusze" odpowiadający za przygotowane głosowania

Od kwietnia władze w Kijowie i ukraińskie media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia nielegalnych referendów w sprawie przyłączenia do Rosji zajętych obszarów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu kraju lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych. Później powiadomiono, że "głosowanie" w sprawie akcesji z Rosją dotyczyłoby również samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy, w tym Mariupola.