W Pekinie spotkali się przywódcy Chin i Białorusi, Xi Jinping i Alaksandr Łukaszenka. "Wymienili opinie na temat 'kryzysu ukraińskiego' i podpisali wspólne oświadczenie o rozwoju 'wszechstronnego partnerstwa na każdą pogodę' pomiędzy obydwoma krajami" – ogłosiło chińskie MSZ.

Xi Jinping oświadczył w rozmowie z Łukaszenką w Wielkiej Hali Ludowej, że stanowisko Chin w sprawie "kryzysu ukraińskiego" jest "spójne i jasne", a jego rdzeniem jest "promowanie pokoju i rozmów" - napisano w komunikacie chińskiego resortu spraw zagranicznych.

Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych komunikatach mowa najczęściej o "kryzysie" albo "kwestii ukraińskiej". Pekin sprzeciwia się również sankcjom nakładanym na Moskwę.

Rozmowy o "kryzysie ukraińskim". "Białoruś popiera stanowisko Chin"

Białoruski dyktator i sojusznik Putina, który udostępnił terytorium swojego kraju rosyjskim wojskom atakującym Ukrainę, przyjechał do Pekinu dziś, a jego wizyta ma potrwać do czwartku.

Musimy dążyć w kierunku politycznego rozwiązania, odrzucić wszelkie myślenie zimnowojenne, szanować prawowite obawy o bezpieczeństwo wszystkich państw oraz budować zrównoważoną, skuteczną i trwałą architekturę bezpieczeństwa w Europie - powiedział Xi, oskarżając przy tym "pewne kraje" o "upolitycznianie i wykorzystywanie gospodarki światowej".

Łukaszenka oświadczył, że strona białoruska w pełni zgadza z ogłoszonym przez Pekin "stanowiskiem Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego", które ma jego zdaniem "olbrzymie znaczenie dla rozwiązania kryzysu" - napisano w komunikacie.

W dokumencie, określanym przez niektóre media mianem "chińskiego planu pokojowego", znalazło się wezwanie do zawieszenia broni, do negocjacji i poszanowania integralności terytorialnej "wszystkich państw", a także ogólny sprzeciw wobec gróźb jądrowych. Pojawił się w nim jednak również apel o zniesienie "jednostronnych sankcji", jak ChRL określała sankcje przeciwko Rosji.

Wspólne oświadczenie w sprawie partnerstwa

Według komunikatu chińskiego MSZ, Xi wyraził uznanie dla "niezachwianego wsparcia Białorusi dla prawowitego stanowiska Chin w kwestiach związanych z Tajwanem, Sinciangiem, Hongkongiem i prawami człowieka". Oba kraje powinny wspierać się w "ochronie własnych interesów, sprzeciwie wobec ingerencji obcych sił w ich wewnętrzne sprawy oraz ochronie suwerenności i bezpieczeństwa politycznego".

Obaj przywódcy podpisali wspólne oświadczenie w sprawie "dalszego rozwijania wszechstronnego partnerstwa chińsko-białoruskiego na każdą pogodę w nowej erze". Zawarto również szereg umów w dziedzinach gospodarki, handlu, przemysłu, rolnictwa, ceł, nauki i techniki, ochrony zdrowia, turystyki i sportu - napisano.

Przed rozmową z Xi, Łukaszenka spotkał się z premierem Chin Li Keqiangiem. Po rozmowach Xi wyprawił na cześć białoruskiego dyktatora bankiet powitalny w Złotej Sali Wielkiej Hali Ludowej - wynika z komunikatu chińskiego MSZ.