Delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim na czele minęła Lwów i podąża do Kijowa. Taką informację we wtorek około południa przekazał szef KPRM Michał Dworczyk. Razem z politykami z Polski, do stolicy Ukrainy, udają się też premierzy Czech oraz Słowenii. Wieczorem zaplanowano rozmowy z prezydentem Ukrainy. Rzecznik KE pytany, dlaczego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie pojechała do Kijowa, odpowiedział: "To stosunkowo dziwne pytanie". Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie 15.03.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą udają się we wtorek do Kijowa, gdzie spotkają z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem - poinformowała KPRM.

- Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta

- Agencja Reutera przekazuje, że prezydent USA Joe Biden przy okazji możliwej wizyty w Brukseli w przyszłym tygodniu, mógłby przylecieć do Polski.

ZOBACZ PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 19. DNIA ROSYJSKIEJ INWAZJI W UKRAINIE>>>


14:45 Szesnastolatek zginął w ostrzale Czuhujewa w obwodzie charkowskim

Szesnastolatek zginął w rosyjskim ostrzale miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowała policja obwodowa na Telegramie.

Ubiegłej nocy rosyjscy najeźdźcy ostrzelali budynki mieszkalne, targi, szpital i przedszkole w Charkowie i obwodzie charkowskim. W ostrzale zginął 16-letni chłopak, ostateczna liczba ofiar jest ustalana - czytamy.

14:30 Zełenski: Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte

Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Potrzebujemy wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa, które będą odpowiadać zarówno nam, jak i społeczności międzynarodowej - podkreślił.

Zełenski wygłosił te słowa, przemawiając do zgromadzonych w Londynie przywódców 10 państw Europy Północnej, które tworzą Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF). W skład dowodzonych przez Wielką Brytanię JEF wchodzą Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia i Szwecja.

13:50 Ustalenia naszej korespondentki w Brukseli

Wizyta delegacji z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego nie była uzgadniana na szczeblu całej UE - to nieoficjalne doniesienia naszej dziennikarki.


13:20 "To dziwne pytanie"

To stosunkowo dziwne pytanie. (...) To że kraje członkowskie podejmują inicjatywę, nie oznacza, że szefowa KE powinna dołączać. (...) Szefowa KE ma swoje własne kanały komunikacyjne z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim" - powiedział rzecznik KE Eric Mamer pytany, dlaczego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie pojechała z premierami Polski, Czech i Słowenii do Kijowa.

"Do każdego, każdej osoby należy wybór tego, jaki kanał komunikacji z prezydentem Ukrainy będzie najbardziej odpowiedni" - dodał Mamer.

12:50 Ukraina: Armia poinformowała o śmierci rosyjskiego generała

W działaniach wojennych na Ukrainie zabity został rosyjski generał - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na siły lądowe armii ukraińskiej.


12:44 Kolejny atak dronem:

Bayraktar zniszczył system rakietowy krótkiego zasięgu 9K331 Tor-M1 wart - jak podaje Ukraińska prawda - 25 mln dolarów.

12:35 Dworczyk: Delegacja z premierem i wicepremierem na czele minęła Lwów i podąża do Kijowa

Delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim na czele minęła Lwów i podąża do Kijowa; to jednoznaczny wyraz wsparcia Ukrainy przez całą UE, w imieniu której premierzy Polski, Czech i Słowenii udali się do Kijowa - napisał około południa szef KPRM Michał Dworczyk.

12:20 Rzecznik Orbana: Premier nie pojedzie teraz do Kijowa

Premier Węgier Viktor Orban wie o wtorkowej wizycie przywódców Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie, ale nie pojedzie teraz do Kijowa - powiedział rzecznik Orbana Bertalan Havasi portalowi Telex.

12:08 Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta


Mer Witalij Kliczko zaprosił Franciszka do Kijowa. "Wierzymy, że osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim" - czytamy w liście wystosowanym przez administrację stolicy Ukrainy.

W liście, który udostępniono we wtorek watykanistom, zaoferowano papieżowi pomoc w zorganizowaniu takiej podróży.

Jak dodano, jeśli nie będzie ona możliwa, Franciszek zaproszony jest do udziału w konferencji wideo. Dokładane są starania, by uczestniczył w niej także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - wyjaśniła kijowska administracja.

List zakończono prośbą do papieża, by okazał "współczucie i stał u boku narodu ukraińskiego, wspólnie szerząc apel o pokój".

12:04 Liczba uchodźców z Ukrainy sięga 3 milionów, do Polski trafiło 1,8 mln

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę uciekło z tego kraju już 2,95 mln osób - poinformowała we wtorek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Około 1,8 mln uchodźców przybyło do Polski.

Według UNHCR ponad 300 tys. Ukraińców jest już w krajach Europy Zachodniej. 

12:00 Ukraina: Prezydent podpisał ustawę o odpowiedzialności karnej za kolaborację

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o odpowiedzialności karnej za kolaborację z Rosją - poinformował wiceszef ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Kornijenko w telewizji 1+1.

Zgodnie z ustawą, która została przyjęta przez parlament 3 marca, za współpracę z państwem-agresorem, jego okupacyjną administracją lub formacjami zbrojnymi w sferze wojskowej, politycznej, informacyjnej, administracyjnej, gospodarczej czy pracowniczej będzie ograniczany dostęp do posad państwowych oraz posad w organach władz samorządowych na 15 lat.

Kolaboranci nie będą też mogli w przyszłości być członkami komisji wyborczych, oficjalnymi obserwatorami i pełnomocnikami kandydatów na prezydenta kraju, a także nie będą mogli startować w wyborach do władz lokalnych.

11:35 Szef ukraińskiego MSZ: Izrael zapewnił, że nie pomoże Rosji w obchodzeniu sankcji

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid obiecał, że jego kraj nie stanie się dla Rosji sposobem na ominięcie sankcji nałożonych na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.

Ukraiński polityk w rozmowie telefonicznej omówił z przedstawicielem Izraela "sposoby zatrzymania wojny na Ukrainie".

11:15 Policja: W Charkowie w wyniku rosyjskiej inwazji zniszczonych zostało 600 domów

Policja w Charkowie poinformowała, że w mieście w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostało zniszczonych 600 domów - podał portal Ukraińska Prawda. Według stanu na 15 marca, od wybuchu wojny 24 lutego w drugim co do wielkości mieście Ukrainy 600 domów zostało całkowicie zniszczonych, a tysiące ludzi zostało bez dachu nad głową.

"Ostrzał spokojnego miasta nie ustaje ani w dzień, ani w nocy" - napisała charkowska policja.

10:30 Co wiemy o wizycie w Kijowie?

Wszystkie działania i przygotowania do wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie były prowadzone w porozumieniu z politykami Rady Europejskiej - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. O wizycie, jak dodał, został poinformowany także m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Zdaniem Dworczyka "trudno sobie wyobrazić wyraźniejszy symbol poparcia dla Ukrainy niż dzisiejsza wizyta premierów, w której biorą udział najważniejsze osoby z polskiego państwa".

W stolicy Ukrainy dziś od godziny 20 do czwartku do godziny 7 obowiązywać będzie godzina policyjna.


09:46 UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji

UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

UE zdecydowała o objęciu sankcjami "kluczowych oligarchów, lobbystów i propagandystów forsujących narrację Kremla o sytuacji na Ukrainie oraz kluczowych firm z sektora lotniczego, wojskowego i podwójnego zastosowania, stoczniowego i budowy maszyn".

09:42 Dworczyk: Pociąg z Morawieckim i Kaczyńskim przekroczył granicę polsko-ukraińską

Pociąg z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim i premierami Słowenii i Czech przekroczył granicę polsko-ukraińską i kieruje się do Kijowa - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Delegacja de facto reprezentuje Unię Europejską, Radę Europejską" - zaznaczył.

09:20 Morawiecki o wyjeździe do Kijowa: Naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia

W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia; bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii - napisał premier Mateusz Morawiecki, informując o wyjeździe do Kijowa.

09:15 Rosyjska dziennikarka zaprotestowała na wizji przeciw wojnie. Nie wiadomo, gdzie jest

Rosyjska dziennikarka Marina Owsiannikowa podczas programu na żywo w państwowej telewizji zaprotestowała przeciwko wojnie. Adwokaci od 10 godzin nie mogą jej znaleźć - podał we wtorek rano niezależny rosyjski portal Meduza.

09:02 Sztab Generalny: Rosyjskie straty to już ponad 13,5 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego straty sił rosyjskich wynoszą już ponad 13 500 żołnierzy - poinformował we wtorek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie stracili też m.in. ponad 400 czołgów

Wojska rosyjskie straciły na Ukrainie m.in. 81 samolotów, 95 śmigłowców, 404 czołgi, 1279 transporterów opancerzonych, 150 systemów artyleryjskich, 64 wyrzutnie rakietowe, 36 sztuk systemów obrony przeciwlotniczej, trzy okręty.

Jak podkreślono, podliczanie strat utrudnia duża intensywność działań bojowych.

08:35 Ważna wizyta na Ukrainie

"Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem" - poinformowała w komunikacie KPRM.

08:20 Morawiecki i Kaczyński lecą do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński lecą do Kijowa. W planach mają m.in spotkanie z prezydentem Ukrainy.

08:07 W Charkowie pod gruzami znaleziono ciała siedmiu osób

Spod gruzów w Charkowie w ciągu minionej doby ratownicy wydobyli ciała siedmiu osób - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby prasowe regionalnego oddziału ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

08:00 Dwie osoby zginęły po ostrzale bloków mieszkalnych w Kijowie

W wyniku rosyjskich ostrzałów i spowodowanych przez nie pożarów bloków mieszkalnych w Kijowie zginęły dwie osoby, a jedna trafiła do szpitala - podał we wtorek portal Ukrainska Prawda, powołując się na ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

07:30 Relacje specjalnych wysłanników RMF FM do Lwowa

Noc we Lwowie minęła spokojnie - informują Mateusz Chłystun i Paweł Balinowski. Po raz pierwszy od kilku dni mieszkańcy nie musieli bic do schronów.


07:20 Charków na celowniku Rosjan

Charków we wtorek o poranku był atakowany przez Rosjan. Chodzi zarówno o ostrzał jak i bombardowanie - powiedział doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wadim Denysenko. Od kilku godzin w tym drugim, co do wielkości ukraińskim mieście, słychać eksplozje.


07:15 Sztab Generalny: Ostatniej doby wróg nie zajął nowych terenów

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie nie posunęły się naprzód na żadnym kierunku, z kolei Siły Zbrojne Ukrainy odparły nowe ataki na Mariupol, zabijając około 150 żołnierzy rosyjskich - poinformował we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Stan, miejsce i charakter działań sił obronnych pozostają bez istotnych zmian. Siły Zbrojne Ukrainy zadają niszczycielskie uderzenia w zgrupowania wojsk oraz infrastrukturę okupantów na tyłach" - napisano w komunikacie.

06:57 Ostrzelana kolumna z ewakuowanymi

Podczas poniedziałkowej ewakuacji z Hostomla w obwodzie kijowskim zginęła kobieta, gdy kolumna z uchodźcami została ostrzelana przez Rosjan z moździerzy - podała ukraińska policja. Dwóch mężczyzn zostało rannych w ostrzale. 

06:53 Zbiera się Rada ds. Edukacji Uchodźców

W czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie Rady ds. Edukacji Uchodźców - poinformowała była minister edukacji, europosłanka Anna Zalewska. Tematem spotkania będzie aktualna sytuacja związana z przyjmowaniem ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji.

06:44 Zniszczenia w Kijowie po nocnym ataku

Zniszczenia w dziesięciopiętrowym budynku w Kijowie po nocnym uderzeniu pocisku.


06:29 Ewakuowani z Mariupola dotarli do Zaporoża

Do Zaporoża przybyli pierwsi ewakuowani z obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola, którzy wyjechali stamtąd samochodami osobowymi - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikat władz obwodu zaporoskiego.

"W obwodowym sztabie humanitarnym szukających schronienia witają fachowcy, wolontariusze, przedstawiciele służb socjalnych i psycholog. Uchodźcom od razu udzielana jest wszelka niezbędna pomoc: dostają bezpieczne schronienie i są karmieni" - napisano w komunikacie.

06:22 NASA nie zrywa z Rosją

Mimo agresji na Ukrainę, amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewniła, że nadal będzie współpracować z Rosją w ramach misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Współpracujemy od 20 lat i nadal będziemy to robić - powiedział w poniedziałek Joel Montalbano, szef programu NASA ds. ISS.

Wiemy, co się stało, ale możemy kontynuować naszą pracę (...) W ostatnich trzech tygodniach nic się nie zmieniło (...) ISS opiera się na współpracy - stwierdził Montalbano na konferencji prasowej.

06:18 Rosyjski jeniec zwrócił się do mamy

Nexta pokazała rosyjskich jeńców na Ukrainie w specjalnym wystąpieniu. Jeden z nich zwrócił się do matki: "Mamo, jeśli zobaczysz ten film. Jeśli powiedzą ci, że to w porządku, nie wierz w to. Rosja już popełniła tę zbrodnię".

06:14 Silne eksplozje w centrum Kijowa

Co najmniej trzy potężne eksplozje słyszeli we wtorek rano dziennikarze francuskiej agencji prasowej AFP w centrum Kijowa, ale nie byli w stanie określić źródła ich pochodzenia.  W oddali zauważono także słup dymu.

Władze w Kijowie nie wydały jak na razie żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie tych wybuchów. Agencja AFP zauważa, że detonacje są czasami powodowane przez systemy obrony przeciwlotniczej.

06:04 Siostry zakonne pomagają uchodźcom

W 924 domach zakonnych w Polsce i w 98 na Ukrainie siostry zakonne udzielają pomocy duchowej, psychologicznej, medycznej i materialnej uchodźcom wojennym - poinformowała Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

"Zgodnie z szacunkami od początku wojny każde z 150 działających w Polsce i na Ukrainie żeńskich zgromadzeń zakonnych udzieliło pomocy od kilku do nawet 18 tys. osobom" - czytamy w komunikacie.

05:50

Ratownicy w Kijowie mieli otrzymać telefony z trzech dzielnic. W nocy w mieście słychać było kilka eksplozji - podaje "Suspilne". 

05:48

Rosjanie zbombardowali zakłady przemysłowe w miejscowości Szostka w obwodzie sumskim. Jak przekazał szef obwodowej administracji Dmytro Żywicki, magazyny zostały doszczętnie zniszczone i liczy na to, że pod gruzami nie ma ludzi. 

05:31

Silny ostrzał Charkowa w nocy.

05:30

Rakiety miały trafić w budynki mieszkalne w centrum Kijowa - podaje Euromaidan Press i zamiesza nagranie. Na razie jednak nie ma oficjalnego potwierdzenia.

 

05:24

Pentagon szacuje, że od początku inwazji Rosja wystrzeliła w Ukrainie ponad 900 rakiet różnego typu. 

05:19

Hiszpańskie służby przejęły w porcie w Barcelonie jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa, który został objęty amerykańskimi i unijnymi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Według władz portu w Barcelonie, na które powołują się w poniedziałek hiszpańskie media, m.in. portal Infolibre, zarekwirowana tymczasowo jednostka o długości 85 metrów to “Valerie". Jej wartość szacowana jest na 140 mln dolarów.

Jacht został przejęty na mocy decyzji urzędników hiszpańskiego ministerstwa transportu.

05:16

Resort obrony Korei Południowej ogłosił we wtorek, że dostarczy Ukrainie defensywny sprzęt wojskowy i leki o łącznej wartości 800 tys. dol., w tym hełmy, namioty i racje żywnościowe - relacjonuje stacja CNN. W lutym południowokoreański rząd wykluczył wsparcie Ukrainy bronią ofensywną.

Resort obrony poinformował, że szczegóły logistyczne dotyczące dostaw na Ukrainę są jeszcze ustalane.

05:03

Dwie eksplozje słychać było w Kijowie - podaje Nexta.

04:42

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że dostawy energii elektrycznej do elektrowni jądrowej w Czarnobylu zostały przywrócone.

04:33

Rząd Portugalii wydał w poniedziałek zgodę na tymczasowy pobyt w tym kraju dla ponad 7,2 tys. uchodźców z Ukrainy - podał wchodzący w skład MSW Urząd ds. Cudzoziemców i Granic (SEF).

Według dyrekcji SEF, cytowanej przez agencję Lusa, osoby wobec których wydano zgodę na tymczasowy pobyt na terytorium Portugalii to obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie w wyniku rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Portugalskie media wskazują, że portugalski rząd był jednym z pierwszych w Unii Europejskiej, który w kilka godzin po inwazji na Ukrainę zapowiedział, że będzie przyjmował uciekinierów wojennych z tego kraju. Pierwotnie jednak socjalistyczny gabinet deklarował chęć przyjęcia zaledwie 1200 osób.

04:02

Prezydent USA Joe Biden w przyszłym tygodniu może przyjechać do Brukseli, by spotkać się z liderami NATO i porozmawiać o rosyjskiej inwazji na Ukrainę - informuje agencja Reutera.

Wciąż opracowywane są plany spotkania. Jeden z rozmówców Reutersa twierdzi, że Biden może przy okazji przyjechać do Polski ze względu na atak rakietowy w Jaworowie, zaledwie 20 km od naszej granicy.

03:39

Alarmy przeciwlotnicze w kilku ukraińskich miastach, m.in. w Kijowie, Czerkasach, Czernihowie, Żytomierzu czy Winnicy. 

03:06

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do rosyjskich żołnierzy, że jeśli się poddadzą to mają "szansę na przeżycie". Potraktujemy was tak, jak powinno się traktować ludzi. A jak wasza armia nie traktuje naszej - powiedział.

02:47

Rosja planuje wzmocnić oddziały prowadzące ofensywę w kierunku Charkowa. Istnieje duże prawdopodobieństwo rosyjskich prowokacji w regionie Wołynia, które mają wciągnąć w wojnę siły białoruskie - podał we wtorek nad ranem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W strefach operacyjnych Morza Czarnego i Azowskiego nie ma sygnałów wskazujących na przygotowania do lądowania wojsk rosyjskich - głosi komunikat.

Siły ukraińskie odparły natarcie na Mariupol, a rosyjskie wojska wycofały się, poniósłszy poważne straty - poinformował sztab.

02:04

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek. W swoim przesłaniu do Ukraińców podkreślił, że delegacja ich kraju zabiega w tych negocjacjach o "uczciwy pokój" - podał Reuters.

Powiedziano mi, że rozmowy przebiegają całkiem dobrze. Ale zobaczymy. Będą kontynuowane jutro - oznajmił Zełenski.

01:41

Bank Światowy ogłosił w komunikacie, że zatwierdził w poniedziałek kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 723 mln dolarów. W sumie Bank udzielił jak dotąd Kijowowi 925 mln dolarów kredytów i grantów - podaje w nocy z poniedziałku na wtorek portal Ukrinform.

Trwająca wojną ma wielką ludzką cenę i tworzy luki finansów, które sprawiają, że zagrożeni ludzie na Ukrainie mają trudności ze spełnieniem swych najbardziej podstawowych potrzeb. Ta szybko pomoc pozwoli na zapełnieniu tych luk, (...) podczas gdy my pracujemy nad szerzej zakrojoną pomocą dla Ukrainy i regionu - napisał w komunikacie szef Banku Światowego David Malpass.

01:37

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 90 dzieci - przekazała ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa. Około 100 kolejnych dzieci zostało rannych.

Rzeczywista liczba ofiar na razie nie może zostać ustać ze względu na aktywne działania wojenne. 

01:27

Siły rosyjskie, przy udziale oddziałów białoruskich, wzmocniły ochronę granicy Ukrainy i Białorusi. Armia ukraińska kontynuuje obronę w "południowej, wschodniej i północnej strefie operacyjnej" - podał we wtorek nad ranem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Bez większych sukcesów wróg nadal prowadzi ataki rakietowe i naloty bombowe, niszcząc wojskową i cywilną infrastrukturę na Ukrainie. (...) Okupanci starają się przejąć kontrolę nad miejscowościami w pobliżu miasta Izium w okręgu charkowskim - poinformował sztab, który cytuje Ukrinform.

01:06

Siły Powietrzne Ukrainy twierdzą, że rosyjski dron wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Maszyna miała zostać później zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą. 

00:43

Rosjanie formują dodatkowe jednostki do prowadzenia działań na terytorium Ukrainy. Wzmocnieniu miałyby ulec wojska zmierzające w kierunku Charkowa - przekazały Siły Zbrojne Ukrainy.

Wojsko ostrzega także, że istnieje ryzyko prowokacji w obiektach białoruskich w regionie wołyńskim w celu zaangażowaniu armii białoruskiej w konflikt. 

00:40

Rosjanie stale atakują na niewielkich odcinkach, ale nie są w stanie przełamać naszej obrony. Jesteśmy absolutnie zdeterminowani i nie ulegniemy. Dziękujemy wam za opiekę nad naszymi kobietami i dziećmi - usłyszałem dziś od Wołodymyra Zełenskiego. Obrońcy Ukrainy potrzebują wsparcia! - napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze prezydent Polski Andrzej Duda.

00:28

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła szkolne schronisko młodzieżowe, w którym pod opieką Caritasu znajdują się ukraińskie uchodźczynie z dziećmi - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Pierwsza dama zapewniła, że wszyscy Polacy chcą pomóc, a każdy wspiera uchodźców, jak potrafi.

Ogromnie się cieszę, że jesteście panie razem z dziećmi bezpieczne - powiedziała, zwracając się do kobiet, Agata Kornhauser-Duda. Zdajemy sobie sprawę jak trudna jest obecna sytuacja na Ukrainie. To nieuprawniony atak na wolność suwerennego kraju. Nasi bracia Ukraińcy walczą nie tylko o własną wolność, ale o wolność nas wszystkich w Europie, a nawet na świecie. Wszyscy modlimy się o szybki koniec tej wojny i pokój - dodała.

00:16

Szef Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Marczenko ostrzegł, że istnieje ryzyko desantu morskiego.

Ale nasi żołnierze są na to gotowi. A wszystko, co wróg zobaczy, to dno Morza Morskiego - powiedział. 

00:07

Od początku inwazji Rosji 26 korytarzami humanitarnymi ewakuowano około 150 tys. osób - poinformował w poniedziałek Kyryło Tymoszenko, przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy. W całym kraju od 24 lutego ewakuacja objęła 548 tys. cywilów - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

Korytarze humanitarne są organizowane na obszarach szczególnie narażonych na działania zbrojne; stworzono je w obwodach donieckim, ługańskim, sumskim, charkowskim, zaporoskim i w Kijowie - zauważył Tymoszenko.

Dodał, że strona ukraińska zdołała zapewnić w poniedziałek wyjazd niewielkiej liczby mieszkańców Mariupolu, którzy opuścili miasto własnymi samochodami.


00:03

Rosyjskie wojska "podejmą natychmiastowe działania, aby unieszkodliwić przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy" - przekazał rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow.

Zaznaczył, że ataki będą skierowane wobec obiektów, w których prowadzona jest "produkcja, naprawa i odnowa broni, której nacjonaliści używają do popełniania zbrodni wojennych".

Ma to być odpowiedź na poranny ostrzał rakietowy, który miał zostać przeprowadzony przez siły ukraińskie. Rakieta została zestrzelona, ale jej wrak spadł w centrum Doniecka. Zginęło 16 osób. 

00:02

Trzech byłych żołnierzy brytyjskich sił specjalnych prawdopodobnie zginęło w niedzielnym rosyjskim ataku na bazę wojskową w Jaworowie na zachodzie Ukrainy, tuż przy granicy z Polską - podał brytyjski dziennik "Daily Mirror".

Według źródeł, na które powołuje się gazeta, nie należeli oni do oddziału zagranicznych bojowników, którzy byli szkoleni w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, jak oficjalnie nazywa się poligon w Jaworowie. Nie wiadomo, w jakim oddziale brytyjskich służb specjalnych służyli w przeszłości.

Brytyjskie ministerstwo obrony zapewniło, że w ataku nie zginął ani nie został ranny żaden członek personelu wojskowego, ale zajmuje się ono tylko losem żołnierzy pozostających w czynnej służbie. Tymczasem jak podaje "Daily Mirror", ministerstwo spraw zagranicznych przyznało w poniedziałek, że prowadzi pilne dochodzenie w sprawie domniemanych brytyjskich ofiar.

00:01

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przesłał do parlamentu projekt ustawy, która przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 30 dni, od 24 marca.

Zełenski ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju 24 lutego, gdy Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę.