Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania dowódcy rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu gen. Siergieja Kobylasza i byłego dowódcy Floty Czarnomorskiej adm. Wiktora Sokołowa. Na pokładzie rosyjskiego patrolowca Siergiej Kotow, zatopionego przez ukraińskie wojska, zginęło siedmiu marynarzy, a sześciu zostało rannych - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Wtorek, 5 marca 2024 r. był 741. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące konfliktu znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najważniejsze informacje dotyczące wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:10

Słowa prezydenta Francji Emmanuel Macrona o możliwym wysłaniu wojsk NATO do Ukrainy przybliżają świat na krawędź wojny atomowej - powiedział szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji.

22:48

Jak podaje Kyiv Independent, cytując serwis informacyjny Suspilne, 5 marca około godziny 23:00 czasu lokalnego w Odessie na południu Ukrainy słychać było kilka eksplozji. Siły powietrzne wcześniej ostrzegały o rosyjskich dronach szturmowych lecących w kierunku miasta.

22:10

52-letni mężczyzna został ranny w wyniku rosyjskiego ataku na Chersoń na południu Ukrainy - przekazał Kyiv Independent.

21:14

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "na Morzu Czarnym nie ma bezpiecznych przystani dla rosyjskich terrorystów". I nie będzie żadnego. Tak jak nie będzie dla nich bezpiecznego miejsca na niebie, jeśli Ukraina będzie miała wystarczającą siłę. Dotyczy to zarówno dostaw partnerskich, jak i produkcji krajowej - podkreślił.

20:30

63-letni emerytowany podpułkownik wojsk lądowych USA David Slater został w sobotę aresztowany i usłyszał zarzuty - poinformował resort sprawiedliwości USA. 

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek aktu oskarżenia, Slater, obecnie cywilny pracownik Sił Powietrznych przydzielony do Dowództwa Strategicznego USA w bazie Offutt w Nebrasce, przekazywał informacje oznaczone jako "tajne" na prośbę kobiety poznanej na zagranicznym portalu randkowym od lutego do kwietnia 2022 r.

Według śledczych, kobieta, podająca się za mieszkającą w Kijowie Ukrainkę "regularnie prosiła o wrażliwe, niepubliczne, dobrze chronione i niejawne informacje dotyczące obrony narodowej", do których Slater miał dostęp m.in. podczas briefingów na temat wojny na Ukrainie.

Dave, to świetnie, że otrzymałeś informacje o [nazwa państwa wymazana przez śledczych] jako pierwszy. Mam nadzieję, że powiesz mi o tym od razu? Jesteś moim tajnym agentem - pisała w jednej wiadomości kobieta. Slater miał przystawać na jej prośby, dzieląc się z nią m.in. informacjami na temat "wojskowych celów w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie", czy rosyjskich zdolności wojskowych. Informacje te były klasyfikowane jako "tajne", choć Slater miał też dostęp do tych opatrzonych najwyższą klauzulą tajności.

W akcie oskarżenia nie podano tożsamości kobiety, ani nie wspomniano o jej związkach z obcymi służbami. Slater usłyszał trzy zarzuty, za które łącznie grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz kara do 250 tys. grzywny za każdy zarzut. We wtorek odbędzie się pierwsza rozprawa w jego sprawie, na której ustalone zostaną m.in. warunki ewentualnego zwolnienia z aresztu.

Pan Slater (...) świadomie przekazywał niejawne informacje o obronie narodowej innej osobie w rażącej pogardzie dla bezpieczeństwa swojego kraju i przysiędze, by strzec jego tajemnic - podkreślił asystent prokuratora generalnego USA Matthew Olsen.

Do ujawnienia sprawy doszło tego samego dnia, w którym autor innego głośnego wycieku, 22-letni żołnierz Gwardii Narodowej Jack Teixeira przyznał się w sądzie do publikacji w mediach społecznościowych setek tajnych dokumentów m.in. na temat wojny na Ukrainie. Zawarł ugodę z prokuraturą, spędzi w więzieniu 16 lat więzienia. Śledczy nie doszukali się dowodów szpiegostwa w tej sprawie, twierdząc, że Teixeira chciał zaimponować swoim poznanym w internecie znajomym.

19:59

W Odessie mieszkańcy pożegnali rodzinę żołnierzy, którzy zginęli w ataku dronów wroga - podaje portal Ukrinform.

19:07

Podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona we wtorek w Pradze ponownie mówiono o obecności żołnierzy z Zachodu na Ukrainie. Macron w Pradze powtórzył, że to tylko jedna z możliwości, czeski prezydent Pavel uznał za możliwe wysyłanie na Ukrainę instruktorów.

Podczas rozmów w Pradze Macron podkreślił, że Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie. Z tego wynika obowiązek wspierania ukraińskiego narodu i jego armii, tak długo jak to będzie konieczne. Prezydent Czech Petr Pavel również uznał, że jedyną drogą jest dalsze wspieranie Ukrainy.

Pavel powiedział, że jest wiele form pomocy dla zaatakowanego kraju, i opowiedział się za dyskusją na ich temat. Uznał, że z punktu widzenia możliwej reakcji Rosji równie niebezpieczne jest szkolenie ukraińskich żołnierzy na Ukrainie, jak na terytorium państw Unii Europejskiej. Gdyby doszło do wysłania instruktorów, nie byłoby mowy o naruszeniu suwerenności Ukrainy. Pavel uznał, że konieczne jest, aby do sprawy pomocy Ukrainie podejść z otwartym umysłem, rozważyć dostępne opcje i je realizować, a nie a priori odrzucać jakąkolwiek obecność na Ukrainie.

18:34

Rosyjskie wojska mają ogromną przewagę nad ukraińskimi pod względem bomb szybujących; podczas gdy samoloty agresora są w stanie zrzucić około stu takich bomb w ciągu doby, ukraińskie zaledwie kilka - zaalarmował amerykański magazyn "Forbes".

Myśliwce bombardujące Su-34, eskortowane przez Su-35, wykonują każdego dnia nawet ponad sto lotów bojowych i zrzucają bomby typu KAB (kierowane bomby lotnicze) na ukraińskie pozycje, oddalone nawet o 40 km. Najważniejszym celem tych działań jest ułatwienie przyszłych szturmów na te linie obrony rosyjskim wojskom lądowym - wyjaśnił "Forbes".

Jak podkreślono, podobnym, a nawet lepszym arsenałem dysponują Ukraińcy, którzy zaczęli w ostatnich dniach stosować francuskie bomby szybujące Hammer, zdolne do rażenia stanowisk wroga odległych nawet o ponad 60 km. Problem polega jednak na tym, że ukraińska armia posiada bardzo niewiele takiego uzbrojenia. Mowa o zaledwie około 50 bombach dostarczanych przez Francję w ciągu miesiąca - czytamy na portalu amerykańskiego magazynu.

18:00

Były prezydent USA Donald Trump stwierdził we wtorek w wywiadzie dla telewizji Fox, że gdyby nadal sprawował urząd, "Rosja nigdy nie zaatakowałaby Ukrainy. Nigdy. Wszyscy to wiedzą. To wszystko wina Bidena" - podkreślił.

W innym wtorkowym wystąpieniu, również transmitowanym przez prawicową telewizję Fox, Trump argumentował, że do wojen przyczyniła się wysoka cena ropy naftowej. "Przy 100 dolarach za baryłkę Putin ma czym płacić za wojnę. Przy 40 dolarach nie miałby z czego jej finansować" - przekonywał. "Zresztą (gdybym był prezydentem - red.), i tak by tego nie zrobił. Bo powiedziałem mu, żeby tego nie robił" - stwierdził.

17:02

Międzynarodowa sprawiedliwość wymaga czasu, ale jest nieunikniona - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do nakazów aresztowania, wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wobec rosyjskich dowódców wysokiego szczebla -  gen. Siergieja Kobylasza i adm. Wiktora Sokołowa.

"Dokładamy wszelkich starań, aby żadna bestia z Rosji, odpowiedzialna za mordowanie ukraińskich dzieci, kobiet i mężczyzn, nie pozostała bezkarna. Żadna liczba gwiazdek na naramiennikach lub na drzwiach gabinetu nie powstrzyma (tych osób) przed poniesieniem odpowiedzialności" - zadeklarował Zełenski na platformie X.

15:37

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał we wtorek nakaz aresztowania dowódcy rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu gen. Siergieja Kobylasza i byłego dowódcy Floty Czarnomorskiej adm. Wiktora Sokołowa. Obaj są oskarżani o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione podczas inwazji na Ukrainę.

W ocenie MTK Kobylasz i Sokołow mieli dopuścić się tych czynów w okresie od 10 października 2022 roku do 9 marca 2023 roku, lecz - jak podkreślono - istnieje prawdopodobieństwo, że popełniali zbrodnie na Ukrainie również w innym czasie.

15:11

Błąd jednej osoby umożliwił przechwycenie przez Rosję rozmowy wysokich rangą niemieckich wojskowych na temat rakiet Taurus - poinformował we wtorek w Berlinie minister obrony Boris Pistorius (SPD), powołując się na wstępne ustalenia w sprawie.

Jak wyjaśnił Pistorius, podsłuchanie rozmowy czterech osób było możliwe przez nieostrożność jednej z nich. Połączyła się ona z Singapuru poprzez niezabezpieczoną linię, prawdopodobnie telefon komórkowy lub sieć WLAN.

Pistorius wykluczył możliwość, że w rozmowie mógł uczestniczyć niezauważony rosyjski szpieg.

13:51

Na pokładzie rosyjskiego patrolowca Siergiej Kotow, zatopionego przez ukraińskie wojska, zginęło siedmiu marynarzy, a sześciu zostało rannych; siły wroga zdołały ewakuować 52 żołnierzy - oznajmił we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komentarzu dla agencji Interfax-Ukraina.

Wcześniej we wtorek HUR oficjalnie potwierdził zatopienie rosyjskiego okrętu, który został zaatakowany dronami morskimi w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, pomiędzy okupowanym Krymem i Krajem Krasnodarskim w Rosji. O ataku powiadomiły uprzednio ukraińskie media, powołując się na źródła w wywiadzie.

13:30

Artykuł 5. NATO, to święte zobowiązanie; musimy być gotowi każdego dnia do wypełniania zobowiązań wobec naszych sojuszników - powiedział we wtorek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas ćwiczeń Dragon-24.

We wtorek szef MON wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, a także szefem BBN Jackiem Siewierą, szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą oraz dowódcą sił amerykańskich w Europie gen. Christopherem Cavoli obserwował trwające ćwiczenia wojskowe Dragon-24, będące częścią dużych manewrów NATO Steadfast Defender-24.

13:08

Rosyjski patrolowiec Siergiej Kotow, należący do Floty Czarnomorskiej, to już piętnasty okręt agresora zatopiony podczas wojny z Ukrainą; tylko od końca grudnia 2023 roku najeźdźcy stracili cztery ważne okręty - zauważył niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

W ciągu ostatnich ponad dwóch miesięcy Ukraińcy zniszczyli również dwa duże okręty desantowe - Nowoczerkassk i Cezar Kunikow, a także kuter rakietowy Iwanowiec.

Przypadek Siergieja Kotowa jest jednak szczególny, ponieważ była to jednostka, która miała za zadanie ochraniać najważniejsze okręty Floty Czarnomorskiej przed atakami dronów morskich. Tymczasem okazało się, że zatonęła właśnie w wyniku takiego uderzenia - podkreślili opozycyjni rosyjscy dziennikarze.

13:05

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek przedłużenie umów o transporcie drogowym z Ukrainą i Mołdawią, wprowadzając jednocześnie zmiany w porozumieniu z tym pierwszym państwem. KE postuluje m.in. dodanie klauzuli ochronnej, pozwalającej na zawieszenie umowy, jeśli na określonym obszarze geograficznym dojdzie do poważnych zakłóceń rynku.

Umowa z Ukrainą doprowadziła do poważnych zakłóceń w działaniu rynku przewozów drogowych niektórych państw członkowskich, w tym Polski i protestów przedstawicieli sektora. Z tego powodu KE uwzględniła wnioski płynące z "wymiany informacji z państwami członkowskimi, Ukrainą i zainteresowanymi stronami".

W praktyce oznacza to m.in. wprowadzenie obowiązku posiadania dokumentów potwierdzających, że przewoźnik jest należycie upoważniony do wykonywania przewozów międzynarodowych oraz że transport jest wykonywany na mocy wspomnianej umowy; wzmocnienie przestrzegania przez przewoźników obowiązków związanych z operacjami dozwolonymi na mocy umowy; zwalczanie oszustw lub fałszowania dokumentów; dodanie nowej klauzuli ochronnej: w przypadku gdy krajowy rynek transportu drogowego na określonym obszarze geograficznym dostrzeże poważne zakłócenia, które można przypisać umowie, może ona zostać zawieszona na tym obszarze.

Pierwotne umowy podpisano w czerwcu 2022 r., a następnie przedłużono je do końca czerwca 2024 r. Przyznają one przewoźnikom ukraińskim, mołdawskim i unijnym prawa do transportu dwustronnego na terytoriach obu stron. 

12:50

Machina propagandowa Putina chce zdyskredytować Niemcy, manipulować opiniami i dzielić nasze społeczeństwo - oceniła szefowa MSW Nancy Faeser, odnosząc się do podsłuchanej i opublikowanej przez Rosję rozmowy oficerów Bundeswehry. Zapowiedziała zwiększenie ochrony przed szpiegostwem i dezinformacją.

12:48

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w Pradze sojuszników Ukrainy, by "nie byli tchórzami" wobec mocarstw. Szef państwa francuskiego odniósł się w ten sposób do trwającej od ponad dwóch lat inwazji Rosji na Ukrainę.

12:00

Rosja wykorzystuje serbskich agentów do infiltracji unijnych instytucji, by rozpowszechniać tam swoją narrację na temat inwazji na Ukrainę - poinformował portal Politico, powołując się na źródła w zachodniej agencji wywiadowczej.

11:52

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) zaatakował przy użyciu dronów magazyn paliwa w obwodzie biełgorodzkim w Rosji - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródło w HUR.

Na skutek ataku wybuchły trzy zbiorniki z paliwem. Według dwóch różnych kanałów na Telegramie - Mash i 112 - płonie jeden lub dwa zbiorniki.

Ukraińskie media podały, powołując się na źródła rosyjskie, że zaatakowany został magazyn paliwa w wiosce Dołgoje, około 80 km na północ od Biełgorodu.

11:40

Najbardziej zaawansowany rosyjski czołg podstawowy T-14 Armata, mimo że wszedł do służby, nie jest używany na Ukrainie, a jednym z powodów jest obawa przed jego utratą w walce - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

11:32

Co najmniej trzy osoby cywilne zginęły w ciągu ostatniej doby w Ukrainie na skutek rosyjskich ataków. Zmarła też kobieta, która odniosła obrażenia we wcześniejszym ataku - poinformowały władze obwodowe.

Jedna osoba zginęła we wsi Rizdwianka w obwodzie zaporoskim na południu kraju, a jedna odniosła obrażenia w wiosce Mała Tokmaczka. W sumie w ciągu ostatniej doby 295 razy zaatakowano osiem miejscowości w obwodzie - poinformował szef władz regionu Iwan Fedorow na Telegramie.

Jedna osoba poniosła śmierć we wsi Aleksandropole w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. W wiosce Siewerne ranny został jeden człowiek. Obwód atakowano 17 razy - podał szef władz obwodowych Wadym Fiłaszkin.

We wtorek przed południem siły rosyjskie zaatakowały wieś Kuryliwka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju, w wyniku czego zginęła 67-letnia kobieta - napisał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

Wcześniej powiadomił on, że we wtorek rano zmarła w szpitalu kobieta, która odniosła ciężkie obrażenia w rosyjskim ostrzale wioski Czorne 15 lutego.

11:15

Mer Kijowa Witalij Kliczko uważa, że decyzja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o usunięciu ze stanowiska dowódcy Sił Zbrojnych generała Wałerija Załużnego była "wielkim błędem". Jak stwierdził w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica", Ukraina potrzebuje rządu jedności narodowej.

10:53

Do rosyjskiego ataku na NATO może dojść w ciągu 5-8 lat, jednak wraz z wejściem Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego zdolność do odstraszania takich ataków wzrasta - podkreślił w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

09:25

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w zeszłym tygodniu nie wykluczył możliwości rozmieszczenia wojsk NATO w Ukrainie, w wywiadzie dla czeskiej prasy podkreślił, że chodzi o otwarcie debaty i rozważenie "wszystkiego, co można zrobić, aby wesprzeć Ukrainę".

09:20

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) oficjalnie potwierdził we wtorek zatopienie rosyjskiego okrętu patrolowego "Siergiej Kotow", który został zaatakowany dronami morskimi w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej pomiędzy okupowanym Krymem a Krajem Krasnodarskim w Rosji.

"W wyniku uderzenia dronami morskimi "Magura V5" rosyjski okręt projektu 22160 "Siergiej Kotow" doznał uszkodzeń rufy, prawej i lewej burty. Do ataku doszło na wodach terytorialnych Ukrainy w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej" - oświadczył HUR na Telegramie.

Atak przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek jednostka HUR o nazwie "Group 13" we współpracy z marynarką wojenną i Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy. Według wywiadu "wartość zatopionego okrętu wynosi blisko 65 mln dolarów".

09:02

Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa zarzuciła we wtorek zachodnim ambasadorom ingerowanie w wewnętrzne sprawy jej kraju, co jej zdaniem stawia pod znakiem zapytania ich działalność w Rosji - podała agencja Reutera.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że ambasadorowie państw UE odmówili spotkania z nim przed wyborami prezydenckimi w Rosji.

Zacharowa ostrzegła też, że niemieccy dziennikarze będą musieli opuścić Rosję, jeśli Berlin podejmie kroki przeciwko rosyjskim dziennikarzom w Niemczech.

07:59

Ukraińskie drony morskie uszkodziły rosyjski okręt patrolowy projektu 22160 "Siergiej Kotow" - poinformowały media w Ukrainie z powołaniem na źródła w wywiadzie tego kraju. Za atakiem ma stać Główny Zarząd Wywiadu Wojskowego Ukrainy (HUR).

Jednostka rosyjska miała zostać trafiona u wybrzeży okupowanego Krymu. Użytkownicy sieci społecznościowych piszą, że stało się to niedaleko miasta Kercz na wschodzie półwyspu, skąd prowadzi most przez Cieśninę Kerczeńską do Rosji. Most był wyłączony z ruchu przez kilka godzin.

Informację o uszkodzeniu okrętu podał m.in. portal Ukrainska Prawda. "Według źródeł Ukrainskiej Prawdy za tą operacją specjalną stoi Główny Zarząd Wywiadu" - napisano. "Wszystkie inne szczegóły i dalszy los okrętu jest ustalany" - dodał portal.

07:33

Dziś w Brukseli powinniśmy usłyszeć o zarysach rozwiązań, które w dłuższej perspektywie pozwolą na przestawienie gospodarki Unii Europejskiej na "tryb wojenny". Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton ma we wtorek przedstawić propozycje, które pobudzą przemysł zbrojeniowy krajów Wspólnoty i stworzą warunki do wspólnych zakupów broni.

07:31

Unia Europejska i NATO powinny zająć się zagrożeniem, jakie stanowi Serbia, tak samo, jak zajęły się Rosją po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę - wezwał premier Kosowa Albin Kurti.

07:29

Wartość eksportu towarów z Polski do Ukrainy wzrosła w zeszłym roku o 113,3 proc. w porównaniu z 2022 r. Wartość importu z Ukrainy powiększyła się w tym czasie o 72,2 proc. - wynika z danych GUS przygotowanych dla "Rzeczpospolitej".

07:27

O pojawieniu się na północy Odessy grupy dronów szturmowych lecących znad Morza Czarnego poinformowano przed północą. Później podano, że kolejne grupy dronów przemieszczały się w kierunku Odessy nad akwenem Morza Czarnego.

Według ukraińskich sił powietrznych w nocy z poniedziałku na wtorek zestrzelono 18 z 22 rosyjskich dronów atakujących obwód odeski, a atak przeprowadzono z okolic Bałakławy na okupowanym Krymie.

07:25

Zmasowany atak dronami na Odessę, na południu Ukrainy, przeprowadziły w nocy siły rosyjskie. Osiemnaście dronów wojskom ukraińskim udało się zestrzelić, ale są zniszczenia - poinformowały siły obrony południa Ukrainy na Telegramie.

Drony atakowały kilkoma falami. Alarm przeciwlotniczy trwał około trzech godzin. Według wstępnych danych nikt nie został poszkodowany.

W obwodzie odeskim uszkodzone zostały budynki obiektu rekreacyjnego. Wybuchł pożar, ale został już ugaszony. Uszkodzony został również prywatny dom wraz z budynkiem gospodarczym.