Rosyjska armia wystrzeliła w kierunku Ukrainy 24 drony uderzeniowe typu Shahed. Siły obrony powietrznej zniszczyły 11 z 24 maszyn. Legalność pobytu Ukraińców, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną i inna pomoc zostaną wydłużone do końca czerwca 2024 roku. Gen. Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdził, że Rosja ma znaczącą przewagę jeśli chodzi o możliwości mobilizacji zasobów ludzkich, a Ukraina musi mierzyć się ze zmniejszeniem pomocy zagranicznej i kurczącymi się zapasami amunicji. Piątek był 709. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:48

Od początku wojny ponad trzy miliony osób na Ukrainie otrzymało wsparcie medyczne dzięki niemieckiej pomocy - poinformowała w piątek  minister rozwoju RFN Svenja Schulze podczas niemiecko-ukraińskiej konferencji na temat zdrowia zorganizowanej w Berlinie. Wsparcie obejmuje m.in. operacje, leczenie, szkolenia, sprzęt medyczny i opiekę psychospołeczną - pisze portal tagesschau.

22:38

Rosyjski obrońca praw człowieka Oleg Orłow, współtwórca Stowarzyszenia Memoriał, został uznany przez ministerstwo sprawiedliwości w Moskwie za tzw. zagranicznego agenta. Orłow jest już objęty sprawą karną za rzekomą dyskredytację armii i grozi mu kara więzienia.

22:17

Ukraińskie władze poinformowały Biały Dom o zamiarze zwolnienia naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerija Załużnego - donosi w piątek "Washington Post". Waszyngton miał - według gazety - powstrzymać się od prób wpływania na decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dziennik, powołując się na wtajemniczone źródła, podaje, że przedstawiciele Białego Domu ani nie poparli, ani nie sprzeciwili się dymisji, twierdząc, że jest to suwerenna decyzja Ukrainy.

21:53

Pracownik parlamentarzysty AfD Eugena Schmidta, Władimir Sergijenko, był powiązany z rosyjskim wywiadem FSB i rozmawiał o możliwym sabotowaniu niemieckiej pomocy dla Ukrainy z "osobą kontaktową w Rosji" - ustalił portal "Spiegel". Sergijenko omawiał ze swoim rosyjskim kontaktem możliwości wstrzymania lub opóźnienia dostaw broni na Ukrainę, a za tę pomoc wraz z "innymi parlamentarzystami AfD" miał żądać ponad 25 tys. euro miesięcznie "na pokrycie kosztów prawnych i reprezentacyjnych". Rozmowy te odbyły się wiosną 2023 roku.

20:00

Republikanie i Demokraci zawarli porozumienie w Senacie. Główny negocjator demokratów ogłosił, że obie partie uzgodniły możliwość połączenia środków dla Ukrainy z tymi przeznaczonymi na reformy imigracyjne. Czy to oznacza, że Kijów dostanie pieniądze na obronę przed rosyjską inwazją? Niekoniecznie, bo sprzeciw ciągle może wyrazić Izba Reprezentantów.

16:55

MSZ Ukrainy zażądało wyjaśnień od niemieckiej telewizji publicznej ZDF, której reporter bez uzgodnienia z władzami w Kijowie zrealizował materiał w okupowanym przez Rosję Mariupolu nie wspominając, że miasto zostało zrujnowane przez wojska rosyjskie.


"Zniekształcanie rzeczywistości nie jest dziennikarstwem" - oświadczył rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko. "Wizyta szefa moskiewskiego biura ZDF w okupowanym Mariupolu bez zgody Ukrainy jest naruszeniem ukraińskiego prawa. Wzywamy ZDF do przedstawienia oficjalnych wyjaśnień. Naruszenie ukraińskiego prawa może mieć wpływ na dalszą pracę mediów (ZDF) na Ukrainie" - ostrzegł. 

15:37

Dwustronna umowa w dziedzinie bezpieczeństwa, pomoc wojskowa i gospodarcza oraz koalicja na rzecz odzyskania wywiezionych przez Rosję ukraińskich dzieci - to tematy omawiane w Kijowie przez szefową MSZ Kanady Melanie Joly, która przybyła z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainę.

Staramy się udzielać wam stałego, przewidywalnego i stabilnego wsparcia, w tym także w formie długookresowych zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa (...). Podstawą tych zobowiązań będzie nasze wsparcie dla współpracy i współdziałania operacyjnego pomiędzy Ukrainą i NATO, gdyż wiemy, że przyszłość Ukrainy jest w NATO - powiedziała Joly na konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

12:51

"Doszedłem do ściany" - tak premier Węgier Viktor Orban skomentował czwartkowy szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, który dotyczył pomocy finansowej dla Ukrainy. Polityk zgodził się na wsparcie Kijowa unijnymi pieniędzmi, ponieważ nie zostaną one wydane na zakup broni, ale na zapewnienie funkcjonowania ukraińskiego państwa. Portal "Politico" informuje, że to premier Włoch Giorgia Meloni i francuska gościnność wpłynęły na postawę szefa węgierskiego rządu.

12:16

"Dobra wiadomość z Brukseli. Viktor Orban zdjął weto i UE jednomyślnie uchwaliła 50 mld euro na podtrzymanie funkcjonowania państwa ukraińskiego i na odbudowę jego infrastruktury. Okazuje się, że warto rozmawiać z nieprzekonanymi. Dlatego lecę do Waszyngtonu, aby tam przekonywać nieprzekonanych" - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w krótkim nagraniu zamieszczonym na platformie X.

11:14

Legalność pobytu Ukraińców, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną i inna pomoc zostaną wydłużone do końca czerwca 2024 roku - zakłada projekt, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nowe przepisy mają zostać przyjęte w pierwszym kwartale tego roku.

10:14

Pomoc unijna w wysokości 50 mld euro, na którą zgodziły się państwa unijne w czwartek, to sygnał jedności i stanowczości, jaki UE wysyła Rosji - komentuje francuski dziennik "Le Figaro". To również ogromna ulga dla samego Kijowa - dodaje gazeta.

08:28

Nocą z czwartku na piątek rosyjska armia wystrzeliła w kierunku Ukrainy 24 drony uderzeniowe typu Shahed; siły obrony powietrznej zniszczyły 11 z 24 maszyn - poinformowały ukraińska armia i władze lokalne. Siedem dronów rozbiło się, ale nie trafiły one w cel.  Drony wystrzelono z kierunków Primorsko-Achtarska i Kurska, a także Czaudy na okupowanym przez Rosję Krymie. Bezzałogowce udało się zniszczyć w obwodach dniepropietrowskim, chersońskim, kirowohradzkim i charkowskim.

08:09

W ostatniej ciągu doby Rosjanie ostrzelali 17 miejscowości w obwodzie charkowskim - informuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu.

06:26

Pierwszy dzień lutego przyniósł dobre wieści dla Ukrainy: zatwierdzony w Brukseli podczas szczytu UE pakiet pomocy wojskowej oraz zniszczenie rosyjskiego kutra rakietowego Iwanowiec - wskazują dziś hiszpańskie media, podkreślając znaczenie jedności państw Unii wobec konieczności dalszej pomocy dla Kijowa, walczącego z rosyjską agresją.

06:14

"Rosja ma znaczącą przewagę jeśli chodzi o możliwości mobilizacji zasobów ludzkich, a Ukraina musi mierzyć się ze zmniejszeniem pomocy zagranicznej i kurczącymi się zapasami amunicji" - napisał na łamach portalu CNN gen. Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. Stwierdził przy tym, że najlepszą szansą na uniknięcie wojny pozycyjnej i przewagi Rosjan stanowią drony.

06:12

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że zatwierdzenie przez Unię Europejską pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 50 mld euro jest "wyraźnym sygnałem" zarówno dla Rosji, jak i Stanów Zjednoczonych.

"To wyraźny sygnał dla Moskwy, że Europa pozostanie niewzruszona i nie złamią jej żadne niszczycielskie idee, wymyślone przez Kreml" - powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

"Jednocześnie jest to wyraźny sygnał, wysłany przez Atlantyk - sygnał, że Europa wypełnia swoje obowiązki. Obowiązki w zakresie bezpieczeństwa. Ważne obowiązki. Czekamy na decyzję Ameryki" - podkreślił ukraiński prezydent.