Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w Kijowie porozumienie o współpracy obu państw w sferze bezpieczeństwa. Dokument, który Londyn nazwał "historycznym", formalizuje dotychczasowe i przyszłe wsparcie dla Kijowa. Rosyjska artyleria znów ostrzelała Chersoń na południu Ukrainy. Zginęły dwie osoby - poinformował szef obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. Jedną z ofiar śmiertelnych jest 80-letnia kobieta. Piątek był 688. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji znajdziecie w naszej relacji z 12.01.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

19:50

W wielu regionach Rosji w ostatnim czasie dochodzi do awarii, wskutek których tysiące ludzi żyją bez ogrzewania w silne mrozy. Zimno jest też w szpitalach czy szkołach. Władze federalne bagatelizują skalę problemu - relacjonują rosyjskie media niezależne.

W rosyjskich miastach od początku nowego roku dochodzi do coraz większej liczby bezprecedensowych przerw w ogrzewaniu; panujący w większości kraju przeszywający mróz nasila problem, który szybko przeradza się w duży kryzys dla władz - pisze portal Moscow Times.

Przerwy w dostawach ogrzewania i wody odnotowywane są w całej Rosji - podaje Radio Swoboda. Fala awarii w gospodarce komunalnej przeszła m.in. przez północny zachód kraju, w tym przez Petersburg. Ludzie chodzili po domu w kurtkach zimowych, a zamiast schodów na korytarzach były ślizgawki - czytamy. Z kolei np. w rejonie krasnogorodzkim przy granicy z Łotwą w związku z brakiem dostaw wody ludzie topili śnieg, by mieć wodę pitną i móc gotować jedzenie.

18:30

Ze względu na intensywne wykorzystanie dronów bojowych przez obie walczące strony, ani my, ani Rosja nie jesteśmy obecnie w stanie prowadzić operacji ofensywnych - przyznał szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow w rozmowie z francuskim dziennikiem "Le Monde".

Kolejny czynnik (uniemożliwiający działania zaczepne), to gęstość pól minowych, nie oglądana od czasów II wojny światowej - zauważył w czwartek wojskowy.

Budanow zwrócił uwagę na ograniczone moce ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego, który nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości specjalistycznego sprzętu - środków walki radioelektronicznej w celu przeciwdziałania dronom i urządzeń do rozminowywania. W jego ocenie, inaczej wygląda sytuacja w Rosji, ponieważ Moskwa zdołała zaadaptować swoją gospodarkę do realiów wojny.

Wszyscy myśleli, że Rosjanie mają silną armię, lecz ich sytuacja ekonomiczna (wygląda) słabo. Okazało się, że jest na odwrót - słaba armia, natomiast gospodarka może być również słaba, lecz państwo w żaden sposób nie głoduje i zdoła tak wytrzymać jeszcze długo - podkreślił szef HUR.

Zdaniem generała zachodnie sankcje wymierzone w Rosję powinny być ukierunkowane w nieco inny sposób, niż dotychczas. Należy uderzyć w sektory, które nie zostały dotąd szczególnie dotknięte restrykcjami - energetykę, przemysł metalurgiczny i cały system finansowy państwa.

17:22

Więźniowie polityczni, którzy zostali zatrzymani przez rosyjskie władze okupacyjne na Krymie, są wywożeni w odległe regiony Rosji; celem takich praktyk jest m.in. utrudnienie tym osobom kontaktów z adwokatem - zaalarmował Jewhenij Jaroszenko z ukraińskiej organizacji pozarządowej KrymSOS.

Rosjanie łamią normy międzynarodowego prawa humanitarnego, które nakazują sądzić zatrzymane osoby na terytorium okupowanym, czyli w miejscu rzekomego popełnienia przestępstwa. Również tam te osoby powinny odbywać kary. Tymczasem więźniowie polityczni są wywożeni z Krymu m.in. do miasta Saławat w Baszkirii, na Ural, Północny Kaukaz, a nawet do Kraju Krasnojarskiego na Syberii - poinformował Jaroszenko, cytowany przez agencję UNIAN.

16:33

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w Kijowie porozumienie o współpracy obu państw w sferze bezpieczeństwa. Dokument, który Londyn nazwał "historycznym", formalizuje dotychczasowe i przyszłe wsparcie dla Kijowa.

To "bezprecedensowy dokument dotyczący bezpieczeństwa" - podkreślił Zełenski. "Stoimy dzisiaj ramię w ramię, jak przyjaciele i sojusznicy. Jest to sygnałem dla świata, że Ukraina nie jest osamotniona" - powiedział ukraiński prezydent.

Umowa formalizuje wsparcie w sferze bezpieczeństwa, które Ukraina otrzymywała i będzie otrzymywać w przyszłości od Wielkiej Brytanii - podała agencja Interfax-Ukraina. Chodzi m.in. o wymienianie się danymi wywiadowczymi, kwestie cyberbezpieczeństwa, współpracę przemysłu obronnego. Porozumienie nawiązuje do ustaleń krajów G-7, dotyczących udzielenia Ukrainie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa.

13:55

Na terenach obwodu chersońskiego okupowanych przez Rosję dostawy węgla są przydzielane wyłącznie osobom, które przyjęły paszporty wroga. Pozostali tam obywatele Ukrainy zostali narażeni na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu - zaalarmował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie siły zbrojne.

Na Chersońszczyźnie utrzymuje się mroźna pogoda, a wiele wsi kontrolowanych przez wroga pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej, ponieważ okupacyjna administracja nie potrafi zapewnić mieszkańcom podstawowych usług. Rosjanie wykorzystują jednak w cyniczny sposób nawet tę sytuację, dążąc do zmiany struktury narodowościowej regionu - czytamy na łamach rządowego serwisu.

Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.

Z zajętych przez Rosję terenów na wschodzie i południu Ukrainy regularnie napływają doniesienia, że osoby legitymujące się tylko ukraińskimi dokumentami tożsamości mają tam trudności ze znalezieniem pracy, otrzymaniem pomocy medycznej czy załatwieniem jakichkolwiek spraw urzędowych. 

13:40

Rosyjska artyleria znów ostrzelała Chersoń na południu Ukrainy; w ostrzale zginęły dwie osoby - poinformował szef obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. Jedną z ofiar śmiertelnych jest 80-letnia kobieta.

Ostrzał nastąpił około południa, Rosjanie otworzyli ogień z lewego, okupowanego brzegu Dniepru - poinformował szef władz miejskich Chersonia Roman Mroczko. Starsza kobieta, która w chwili ostrzału przebywała na zewnątrz, zginęła.

Drugą ofiarą śmiertelną jest kierowca samochodu zaparkowanego w rejonie miejsca ostrzału. Częściowo spalone ciało znaleziono w aucie - podał portal Ukraińska Prawda.

Rosja po raz kolejny potwierdziła, że jest krajem terrorystycznym -
oświadczył Prokudin w komentarzu na Telegramie. 

12:14

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przybył do Kijowa.

11:23

Ukraińskie wojska operujące na wschodnim brzegu rzeki Dniepr używają do atakowania sił rosyjskich dronów umożliwiających podgląd na żywo (FPV-UAV) wyposażonych w amunicję, a Rosja jest niezdolna do odpierania tych ataków - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, drony FPV-UAV są używane do atakowania rosyjskich pojazdów wojskowych w połączeniu z artylerią. Przypomniano, że według szacunków jednego z rosyjskich blogerów wojskowych w rejonie miejscowości Krynki na wschodnim brzegu Dniepru zniszczonych zostało 90 proc. rosyjskiego sprzętu wojskowego.

"Rosyjska niezdolność do odpierania FPV-UAV prawdopodobnie wynika z tego, że Rosjanom brakuje w tym rejonie sprzętu do walki elektronicznej" - oceniono.

11:00

Wiemy już, że Rosjanie do ataku na Ukrainę użyli rakiety balistyczne wyprodukowane w Korei Północnej - potwierdzili to zarówno Amerykanie, jak i Ukraińcy. Zachód to oczywiście potępił, Waszyngton nałożył sankcje na podmioty zaangażowane w transfer broni, ale jest też druga strona medalu - Rosjanie pozwalają Zachodowi zrozumieć północnokoreański program rakietowy.

09:13

15-letni chłopak, obywatel Czech, uciekł z domu, żeby walczyć na Ukrainie. Udało mu się przedostać do Polski, a potem przekroczyć granicę z Ukrainą. Dzięki współpracy czeskich, polskich i ukraińskich służb został zatrzymany i już wkrótce będzie z rodzicami.

09:11

Mieszkaniec rosyjskiego Kraju Nadmorskiego, który w 2022 roku został skazany za zabójstwo, ale ułaskawiono go za udział w wojnie na Ukrainie, po powrocie z frontu znów zabił człowieka i został skazany na siedem lat więzienia - podał niezależny portal Mediazona.

Mężczyzna ten, Maksym Wołkowoj, zaciągnął się do najemniczej Grupy Wagnera i pojechał na front. Po powrocie przez pięć dni pił ze swoimi znajomymi i w trakcie libacji alkoholowej pokłócił się i wdał w bójkę z jednym z jej uczestników. Ofiara zmarła w wyniku ciosów, ran od noża i krwotoku.

Choć w wyroku nie ma mowy o wcześniejszym skazaniu, to jednak z bazy danych sądu wynika, że w marcu 2023 roku Wołkowoj otrzymał wyrok ośmiu lat kolonii karnej, również za zabójstwo.

09:07

Armia rosyjska jest w stanie zapewnić rotację żołnierzy we wschodnich obwodach Ukrainy i koncentruje swoje działania na tym odcinku frontu - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki poinformował w czwartek, że Rosjanie mają obecnie w Ukrainie 462 tys. żołnierzy. Jak komentuje ISW, liczba ta wystarcza Rosjanom na rotację sił - wycofywanie z linii frontu jednostek niezdolnych do walki i wysyłanie na ich miejsce nowych. Również w czwartek zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że armia rosyjska uzupełniła swoje szeregi na Ukrainie o 500 tys. nowych osób wcielonych do wojska w 2023 r.

09:06

Departament Stanu USA nałożył sankcje na trzy rosyjskie podmioty i jedną osobę, zaangażowane w transfer i testowanie północnokoreańskich rakiet balistycznych, wykorzystywanych przez Rosję przeciwko Ukrainie - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Waszyngton podjął tę decyzję dwa dni po wspólnym oświadczeniu USA i ich sojuszników, w którym potępiono transfery broni między Koreą Północną a Rosją, w tym zakup przez Rosję północnokoreańskich rakiet balistycznych oraz użycie ich przez Moskwę przeciwko Ukrainie w dniach 30 grudnia i 2 stycznia 2.

09:04

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przyjedzie dziś do Kijowa z zapewnieniem o zwiększeniu pomocy wojskowej dla ukraińskiego wojska - przekazał brytyjski rząd. Jak dodano, w nowym roku fiskalnym 2024/25 Londyn przeznaczy na ten cel 2,5 mld funtów, o 200 mln więcej niż w poprzednich latach.

Podczas wizyty w Kijowie Sunak potwierdzi zapewnienia o bliskim partnerstwie pomiędzy Wielką Brytanią i Ukrainą. Brytyjski premier wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podpiszą też historyczne porozumienie dotyczące współpracy w zakresie bezpieczeństwa - napisano w komunikacie brytyjskiego rządu.

Z 2,5 mld pomocy zbrojeniowej, co najmniej 200 mln funtów zostanie przeznaczone na zamówienie i wyprodukowanie tysiąca dronów dla Ukrainy, w tym maszyn obserwacyjnych, uderzeniowych o dalekim zasięgu i morskich.

"Będziemy stać po stronie Ukrainy w jej najciemniejszych godzinach i w lepszych czasach, które nadejdą" - podkreślił Sunak, cytowany w komunikacie rządu.