Zacięte walki na wschodzie Ukrainy po fiasku spotkania w Mińsku. Jak podają ukraińskie media, w ciągu ostatniej doby zginęło co najmniej 28 żołnierzy i 22 cywilów.

Ukraina: 13 żołnierzy zginęło w walkach z separatystami

13 ukraińskich wojskowych zostało zabitych w ciągu ostatniej doby w walkach ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodniej Ukrainie. Informację przekazał przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) tego kraju Wołodymyr Polowyj. czytaj więcej

Media w Kijowie podały, że walki toczą się na wszystkich odcinkach frontu.

Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony, co najmniej sześciu żołnierzy zginęło także na skutek eksplozji amunicji w bazie ukraińskiej armii w Chersoniu na południu Ukrainy, miasta położonego w pobliżu zaanektowanego przez Rosjan Krymu. Nie wiadomo, co było przyczyną eksplozji.

Zacięte w ostatnich dniach walki na wschodzie Ukrainy nasiliły się po fiasku sobotniego spotkania w Mińsku grupy kontaktowej ds. kryzysu na Ukrainie (OBWE, Rosja, Ukraina) w sprawie wdrożenia porozumienia pokojowego z września ubiegłego roku.

Podpisane 19 września w Mińsku memorandum przewiduje m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, z której ma zostać wycofana broń ciężka, oraz rozmieszczenie w strefie zawieszenia broni misji monitoringowej OBWE.

(abs)