Szefowa dyplomaci UE Catherine Ashton pojawiła się na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Spotkała się z uczestnikami trwających już trzeci tydzień demonstracji zwolenników integracji europejskiej, domagających się dymisji władz. Wcześniej przez 3,5 godziny rozmawiała z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Ashton przespacerowała się po Majdanie razem z jednym z liderów ukraińskiej opozycji Arsenijem Jaceniukiem. Obejrzała namioty protestujących i kuchnie polowe. Następnie poszła na rozmowy z opozycją.

Administracja prezydenta Janukowycza poinformowała o jego spotkaniu z Ashton w krótkim komunikacie, który zawierał zaledwie dwa zdania. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się z wysoką przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton. W spotkaniu uczestniczył także szef przedstawicielstwa UE na Ukrainie Jan Tombiński - czytamy.

Żadnego oświadczenia ws. rozmów Ashton i Janukowycza nie wydało dotychczas przedstawicielstwo UE na Ukrainie. Najwięcej informacji podała rzeczniczka Ashton, Maja Kocijanczicz, która napisała na Twitterze, że to "rzeczowe" spotkanie trwało 3,5 godziny i że "omówiono wszystkie istotne zagadnienia".

Wcześniej z politykami opozycji spotkała się w Kijowie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland. Wezwała rządzących do dialogu. Oświadczyła też, że stosowanie przemocy wobec przeciwników politycznych jest niedopuszczalne.

Zablokowano siedzibę przedstawicielstwa UE

Przed przylotem szefowej unijnej dyplomacji na Ukrainę, przedstawicielstwo UE w Kijowie zostało zablokowane przez liczącą ok. 200 osób grupę ubranych na sportowo młodych ludzi, którzy domagali się, by Zachód wstrzymał naciski na ich kraj. Trzymali plakaty z żądaniami, by UE przestało popierać "okupantów budynków rządowych", oraz transparenty przypominające, że "demokracja to prawo i porządek". Media oceniły, że młodzi ludzie działali na zlecenie przedstawicieli ukraińskich władz. Milicja nie reagowała.

W poniedziałek o sytuacji na Ukrainie rozmawiał z szefową unijnej dyplomacji polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. MSZ podało, że Ashton i Sikorski położyli nacisk na "konieczność poszukiwania pokojowego rozwiązania konfliktu i rozmów między władzą a opozycją".

Będzie okrągły stół?

W Kijowie nie ustają trwające od 21 listopada prounijne demonstracje. Były prezydent Leonid Krawczuk zaproponował zwołanie okrągłego stołu władz i opozycji, który miałby doprowadzić do rozwiązania konfliktu. Opozycja twierdzi jednak, że nie otrzymała na takie spotkanie zaproszenia.

(MRod)