Władimir Putin otrzymał od wyższej izby rosyjskiego parlamentu zgodę na wysłanie wojsk na Ukrainę. Już wcześniej władze w Kijowie podawały, że na Krym przerzucono 6 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a media donosiły, że próbują oni masowo przejmować kontrolę nad ukraińskimi bazami. Zobacz zapis pierwszej części naszej sobotniej relacji minuta po minucie z wydarzeń związanych z Ukrainą!

16:20 Rada Federacji zgodziła się na zbrojną interwencję na Ukrainie.

16:08 Z wniosku Władimira Putina do Rady Federacji nie wynika jasno, czy interwencja wojskowa Rosji na Ukrainie ograniczy się tylko do Krymu, czy też Moskwa chce wprowadzić swoje wojska również do innych regionów tego kraju.

16:04 Komisja Obrony i Komisja Spraw Zagranicznych Rady Federacji poparły wniosek prezydenta Władimira Putina w sprawie wydania zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

W imieniu prezydium Rady Federacji wniosek prezydenta poparł wiceprzewodniczący izby Jurij Worobiow. Przedstawiając sytuację na Ukrainie podkreślił, że "bojownicy z Majdanu byli szkoleni na Litwie i w Polsce - teraz chcą rozszerzyć swoje wpływy na wschodzie Ukrainy i Krymie".

15:56 W Radzie Federacji, wyższej izbie rosyjskiego parlamentu, trwa debata na temat możliwości użycia rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie.

15:49 Moskiewski korespondent BBC Daniel Sandford zamieścił w swoim profilu na Twitterze zdjęcie wejścia do bazy straży przybrzeżnej w Sewastopolu:

15:37 Obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz otwiera listę 18 nazwisk ukraińskich obywateli, którym władze Austrii zamroziły fundusze ulokowane w tamtejszych bankach. Na liście opublikowanej przez Wiedeń znaleźli się też były szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew i najstarszy syn Wiktora Janukowycza - Aleksander, który jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie. Nie ma na niej natomiast brata Klujewa, który był jego partnerem biznesowym.

15:34 Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak poinformował, że jest mało prawdopodobne, by jego kraj otrzymał finansowe wsparcie od Międzynarodowego Funduszu Walutowego przed kwietniem. Według ukraińskiego resortu finansów i banku centralnego, kraj potrzebuje łącznie 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015.

15:21 Zobaczcie najświeższe zdjęcia z Symferopola:

15:19 Informacja o rzekomej próbie zajęcia przez uzbrojonych ludzi siedziby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Autonomicznej Republiki Krymu nie odpowiada prawdzie - oświadczyło dowództwo wojsk MSW Ukrainy na Krymie.

15:18 Wniosek Władimira Putina o użycie rosyjskich wojsk na Ukrainie ma związek z nadzwyczajną sytuacją w tym kraju, zagrożeniem życia obywateli Federacji Rosyjskiej i członków sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Autonomicznej Republice Krymu - podały służby prasowe Kremla.

15:09 Kilkadziesiąt osób poszkodowanych po szturmie prorosyjskich demonstrantów na budynki administracji w Charkowie. Świadkowie mówią, że w budynku obwodowej administracji, a także na wewnętrznym dziedzińcu słychać było strzały. Podjechały tam karetki pogotowia. Rannych aktywistów Euromajdanu, którzy byli zabarykadowani wewnątrz, wyprowadziła z gmachu milicja. Teraz około 30 zakrwawionych osób siedzi na ulicy przed budynkiem, kordonem otoczyli ich funkcjonariusze. Szturmujący siedzibę administracji skandują: "Faszyści, faszyści". Nad wejściem do budynku zawisły flagi rosyjska i charkowska.

15:01 Nasze zwycięstwo! Banderowcy wywiesili białą flagę. Teraz na kolanach proszą o wybaczenie mieszkańców Charkowa - taki komunikat i zdjęcia zamieścił na swoim profilu na Facebooku Konstantin Dołgow - jeden z organizatorów prorosyjskich protestów w Charkowie:

14:45 Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do bezzwłocznego ujawnienia celów i zamiarów kryjących się za przemieszczaniem rosyjskich wojsk na Krymie. Podkreślił, że wszystkie działania Rosji na Krymie muszą być zgodne z zasadami suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy, a także z umowami o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej.

Ten, kto obecnie słowami lub czynami dolewa oliwy do ognia, dąży świadomie do konfrontacji - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej MSZ w Berlinie.

14:37 Trzy rosyjskie kutry rakietowe i krążownik rakietowy Floty Czarnomorskiej "Moskwa" zbliżają się do okrętów ukraińskiej straży przybrzeżnej, które dyżurują na wodach terytorialnych Ukrainy na Morzu Czarnym - poinformowała Straż Graniczna w Kijowie.

14:34 W odpowiedzi na prośbę władz Krymu jest nawet możliwość wprowadzenia naszego ograniczonego kontyngentu, aby bronić bezpieczeństwa Floty Czarnomorskiej i obywateli Rosji mieszkających na terytorium Krymu - ogłosiła przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, Walentina Matwijenko. Zastrzegła, że "decyzja w tej sprawie, oczywiście, należy do prezydenta naszego kraju, zwierzchnika sił zbrojnych".

14:26 Żołnierze patrolują ulice Simferopola:

14:16 Mianowanie przez Radę Najwyższą Krymu Siergieja Aksjonowa na stanowisko szefa krymskiego rządu odbyło się z naruszeniem konstytucji Ukrainy oraz Krymu - głosi dekret przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.

14:14 MSZ Ukrainy: Moskwa odmawia konsultacji z Kijowem w sprawie Memorandum Budapeszteńskiego.

14:07 Ukraińskie media podają, że rosyjscy żołnierze próbują masowo przejmować kontrolę nad ukraińskimi bazami.

14:04 Niespokojnie w Doniecku, gdzie kilka tysięcy prorosyjskich aktywistów szturmuje siedzibę miejscowych władz, domagając się przyłączenia obwodu do Rosji - na gmachu zawisła nawet rosyjska flaga. Budynek administracji szturmowany jest też w Charkowie.

14:01 W Symferopolu zamaskowani ludzie - nazywający się Krymskim Frontem - wtargnęli na konferencję prasową w siedzibie związków zawodowych.

13:58 Uzbrojeni ludzie podjęli próbę przejęcia siłą sewastopolskiego oddziału morskiej straży granicznej Ukrainy - oświadczył przedstawiciel Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Serhij Astachow.

Kolumna uzbrojonych ludzi w mundurach wyglądających na siły specjalne w 10 samochodach w liczbie około 300 osób podjęła próbę siłowego przechwycenia sewastopolskiego oddziału morskiej straży granicznej - powiedział Astachow. Dodał, że podczas rozmów dowódca grupy uzbrojonych ludzi oświadczył, że wykonuje rozkazy Ministerstwa Obrony Rosji o przejęciu granicznej jednostki wojskowej.

13:47 Bronisław Komorowski w telefonicznej rozmowie zapewnił p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa "o polskim wsparciu i solidarności z Ukrainą w obliczu rosnącej presji rosyjskiej na Krymie". Jak przekazał jego minister Jaromir Sokołowski, prezydent wyraził też "jednoznaczne wsparcie dla ukraińskich starań o utrzymanie integralności terytorialnej", a także uznanie "dla powściągliwości ukraińskich władz, niedających się sprowokować do konfrontacji zbrojnej na Krymie".

Komorowski zaproponował również wznowienie współpracy prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego z sekretariatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Propozycja została przyjęta.

Jak poinformował Sokołowski, Ołeksandr Turczynow podziękował Polsce "za wsparcie okazywane Ukrainie i pomoc deklarowaną nowym ukraińskim władzom".

Polska jest zaniepokojona sytuacją i apeluje o to, aby zaniechano prowokacyjnych ruchów wojsk na Krymie, żeby we właściwy sposób - w ramach dialogu międzynarodowego i w ramach OBWE - starać się tę sytuację regulować - oświadczył z kolei wcześniej minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że cała społeczność międzynarodowa jest poruszona tym, co się dzieje. Sytuacja jest poważna i to, jakie będą dalsze wydarzenia, zależy od liderów Rosji, od liderów Ukrainy - dodał.

Zaniepokojenie wydarzeniami na Ukrainie podkreślał przed południem również szef MSZ Radosław Sikorski. Zapowiedział, że w najbliższym czasie można spodziewać się spotkań "najwyższych gremiów" państw zachodnich. Sytuacja niestety rozwija się w bardzo niepokojącym kierunku - stwierdził.

13:37 Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił przygotować nową wersję ustawy o językach - by nie dopuścić do manipulowania kwestią językową w kraju.

Zwracam się do właściwego ministerstwa: niezwłoczne opracujcie nową wersję ustawy Ukrainy o językach, która dawałaby wszystkim mniejszościom narodowym gwarancje używania swojego języka - mówił na posiedzeniu rządu. Według niego, należy to uczynić po to, by "nie dać nikomu możliwości manipulowania tymi kwestiami oraz siania niezgody i waśni w naszym kraju".

Podkreślił, że należy przy tym wziąć pod uwagę zapis konstytucji, który mówi, że językiem państwowym na Ukrainie jest ukraiński, a rosyjski i inne języki są chronione prawem i konstytucją.

13:33 Rosyjskie MSZ poinformowało, że konsulat generalny FR w Symferopolu rozpoczyna wydawanie rosyjskich paszportów funkcjonariuszom Berkuta - oddziałów specjalnych ukraińskiej milicji. Są one oskarżane o śmierć ludzi podczas antyrządowych zamieszek w Kijowie. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow poinformował w nocy z wtorku na środę o podpisaniu rozkazu likwidacji Berkuta.

13:01 Rosyjscy wojskowi próbują przejąć kontrolę nad ukraińskim kompleksem rakietowym w jednej z baz na Krymie - podaje agencja Interfax. Około 20 wojskowych wjechało ciężarówką na teren jednostki po wcześniejszym zajęciu punktu kontrolnego przy bramie - w trakcie tego zajścia nie doszło do użycia siły. Teraz żołnierze próbują wejść do siedziby dowództwa kompleksu rakietowego. Jak podaje Interfax, trwają rozmowy z ukraińskimi oficerami. Według tych informacji, Rosjanie twierdzą, że nie chodzi im o uzbrojenie bazy, a jedynie o kontrolę nad nią.

12:59 Okręty ochrony granicy morskiej zostały postawione w stan gotowości bojowej i wychodzą w morze - poinformowała państwowa służba pograniczna Ukrainy.

12:55 Uzbrojeni żołnierze "pilnują" głównej siedziby ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu. Zobaczcie amatorski film:

12:51 Międzynarodowy port lotniczy w stolicy Autonomicznej Republiki Krymskiej, Symferopolu, poinformował, że w związku "z ograniczeniami w wykorzystywaniu przestrzeni lotniczej" zostaje tymczasowo zamknięty. Nie przewiduje się żadnych startów ani lądowań na tym lotnisku.

12:49 Referendum ws. rozszerzenia autonomii Krymu zostało przyspieszone - odbędzie się 30 marca, a nie - jak wcześniej zaplanowano - 25 maja. Poinformował o tym rosyjski kanał telewizyjny Wiesti-24, powołując się na słowa premiera Autonomicznej Republiki Krymu Siergieja Aksjonowa. Miał on tłumaczyć przyspieszenie daty referendum zaistniałą "koniecznością".

12:44 Rada Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o podjęcie działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji na Krymie. Poinformował o tym przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin.

Jak podał, Rada poprosiła prezydenta o "wykorzystanie wszystkich możliwości do obrony ludności przed samowolą i przemocą".

12:01 Rosyjska Flota Czarnomorska ochrania najważniejsze obiekty Autonomicznej Republiki Krymu - przyznał premier Siergiej Aksjonow.

Ukraiński minister obrony poinformował natomiast, że na Krym przerzucono już 6 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Wojskowi dostali się tam głównie drogą powietrzną i morską. Według mediów, do Sewastopola przybił rosyjski okręt desantowy Nikołaj Filczenkow, którym przypłynęło 700 żołnierzy. Wcześniej władze informowały zaś, że na krymskich lotniskach wylądowało co najmniej 13 transportowych iłów - w każdym było po 150 rosyjskich żołnierzy.

Ukraińscy żołnierze dostali na razie rozkazy, by reagować jedynie w przypadku obrony swych jednostek.

11:55 Rosja jest bardzo poważnie zaniepokojona ostatnimi wydarzeniami na Krymie, gdzie w nocy przysłani z Kijowa niezidentyfikowani uzbrojeni ludzie usiłowali przejąć budynek MSW Republiki Autonomicznej Krym - poinformowało w internecie rosyjskie MSZ.

W rezultacie podstępnej prowokacji ucierpieli ludzie. Dzięki zdecydowanym działaniom oddziałów samoobrony, próbę przejęcia budynku MSW udaremniono. Ostatnie wydarzenia potwierdzają dążenie znanych politycznych kręgów w Kijowie do zdestabilizowania sytuacji na półwyspie - głosi oświadczenie resortu.

Wzywamy tych, którzy wydają podobne rozkazy z Kijowa, do powściągliwości. Uważamy za skrajnie nieodpowiedzialne dalsze zaognianie i tak napiętej sytuacji na Krymie - czytamy w oświadczeniu.

11:43 Premier Krymu: Rosyjska Flota Czarnomorska zaangażowana w ochronę najważniejszych obiektów Autonomii.

11:09 Agencje fotograficzne opublikowały zdjęcia uzbrojonych mężczyzn patrolujących okolice budynków parlamentu i Rady Ministrów w Symferopolu:

10:47 Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że w związku z sytuacją na Ukrainie skraca wizytę w Iranie.

Sikorski miał spotkać się jutro z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, miał też rozmawiać z szefem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Alim Szamchanim i z przewodniczącym parlamentu Alim Laridżanim. Rozmowy miały dotyczyć m.in. odbudowy polsko-irańskich stosunków gospodarczych, a jednym z tematów miał być też irański program nuklearny.

Wizyta, która rozpoczęła się w piątek, miała potrwać trzy dni.

[PRZECZYTAJ, JAKIE NADZIEJE POLSCY PRZEDSIĘBIORCY WIĄŻĄ Z WIZYTĄ W IRANIE]

10:31 Dziesiątki uzbrojonych w kałasznikowy mężczyzn w uniformach bez dystynkcji zajęły pozycje w pobliżu gmachu parlamentu w Symferopolu na Krymie - podała agencja Interfax-Ukraina. Ustawiono też trzy stanowiska karabinów maszynowych.

Uzbrojeni ludzie rozmieszczeni są także przed budynkiem Rady Ministrów Krymu.

Już przedwczoraj nad ranem gmachy Rady Najwyższej (parlamentu) i rządu Krymu zajęły dwie uzbrojone grupy, liczące po mniej więcej 10-15 osób. Ludzie ci sami siebie nazwali "przedstawicielami samoobrony rosyjskojęzycznych obywateli Krymu" - oświadczył tego dnia wicepremier Autonomii Rustan Temirgaliew.

10:17 Żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej pojmali w Teodozji na Krymie uzbrojonego rosyjskiego żołnierza, który próbował przeniknąć do jednostki wojskowej - poinformował na posiedzeniu rządu minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch.

10:01 Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ostrzegł przed siłową konfrontacją na Krymie i podkreślił, że dopuszczalne jest tylko pokojowe rozwiązanie kryzysu wokół półwyspu.

"Jeśli rząd Rosji niezwłocznie nie wycofa wojsk w miejsca stałej dyslokacji, odpowiedzialność za eskalację (kryzysu) będzie spoczywać na Federacji Rosyjskiej. My, jako rząd Ukrainy, nie robimy ani jednego kroku, który mógłby sprowokować konfrontację" - podkreślił na posiedzeniu rządu.

09:31 Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk: Ukraina nie ulega prowokacji i żąda od Rosji natychmiastowego wycofania żołnierzy z powrotem w miejsca ich stałego przebywania.

09:22 W kontekście ostatnich wydarzeń na Krymie Polska zdecydowanie wzywa do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy, przestrzegania prawa międzynarodowego - napisał w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MSZ-etu rzecznik prasowy resortu Marcin Wojciechowski.

Wszelkie decyzje podejmowane w najbliższym czasie, w tym o charakterze wojskowym, mogą mieć niepowetowane konsekwencje dla porządku międzynarodowego. Apelujemy o zaprzestanie prowokacyjnych ruchów wojsk na Półwyspie Krymskim - głosi również oświadczenie.

Równocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa państwa-sygnatariuszy Memorandum Budapesztańskiego z grudnia 1994 roku do "respektowania i realizacji swych zobowiązań".

Na mocy Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zostały gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy po przystąpieniu tego kraju do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej. Zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej Ukrainy. Zobowiązały się też, że nie użyją przeciwko Ukrainie siły - z wyjątkiem sytuacji samoobrony czy innych okoliczności pozostających w zgodzie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

09:18 Przed siedzibą MSW w stolicy Autonomicznej Republiki Krymu, Symferopolu, zgromadziła się grupa weteranów m.in. wojny afgańskiej, by wyrazić swoją solidarność z władzami republiki - informuje agencja ITAR-TASS. Zgromadzeni wymachują flagami rosyjskimi i sztandarami reprezentującymi różne rodzaje sił zbrojnych. Mają też przypięte do ubrań tzw. gieorgijewskie wstążki, które są znakiem rozpoznawczym przeciwników obecnych władz Ukrainy.

Według władz Krymu, demonstracja przebiega bez zakłóceń.

W ostatnich dniach na Krymie powtarzają się prorosyjskie manifestacje:

09:00 Premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej Aksjonow poinformował w oświadczeniu, że władze przejmują całkowitą kontrolę m.in. nad siłami milicyjnymi i strażą graniczną. Podkreślił, że jednostki te odpowiadają bezpośrednio przed nim.

Jednocześnie zaznaczył, że jeżeli dowódcy sił bezpieczeństwa republiki nie zgodzą się na wykonywanie jego rozkazów będą musieli zrezygnować ze stanowisk.

Zwrócił się również z apelem do Moskwy. Rozumiejąc naszą odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo obywateli apeluję do prezydenta Rosji Władimira Putina o zapewnienie spokoju na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu - stwierdził.

W odpowiedzi administracja Putina poinformowała agencję Interfax, że nie zignoruje prośby o zapewnienie bezpieczeństwa na Krymie.

Zdaniem władz autonomicznej republiki, bezpieczeństwo obywateli jest zagrożone chociażby przez niestabilną sytuację w regionie i obecność niezidentyfikowanych i uzbrojonych oddziałów wojskowych.

W piątek anonimowi analitycy ze Stanów Zjednoczonych informowali, że na Krymie zaobserwowano oznaki ruchu rosyjskich wojsk. Według źródeł Reutera, wojska poruszały się zarówno w kierunku Krymu, jak i stamtąd wychodziły. Jak zaznaczyli urzędnicy, nie wiadomo, jak duże są te siły, ani jakie są intencje tych manewrów.

W odpowiedzi ambasador Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Witalij Czurkin oświadczył, że "ruchy rosyjskich wojsk na Krymie pozostają w zgodzie z umowami zawartymi z Ukrainą w sprawie rozmieszczenia sił zbrojnych". Według niego, uznanie działań rosyjskich za "akt agresji" jest nie do przyjęcia. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

Wcześniej w piątek p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zarzucił Rosji jawną agresję w Autonomicznej Republice Krymu. W wystąpieniu telewizyjnym zaapelował bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina o natychmiastowe zaprzestanie prowokacji na Krymie.

W piątek media informowały, że na Krymie lądują nadlatujące od strony Rosji samoloty, a w kierunku stolicy półwyspu, Symferopola, zmierza kolumna pojazdów opancerzonych. Według ukraińskich źródeł, co najmniej pięć samolotów transportowych Ił-76 wylądowało na lotnisku wojskowym w miejscowości Gwardiejskoje w centrum Krymu. Lotniska w Symferopolu i pod Sewastopolem są opanowane przez zbrojne grupy. Władze w Kijowie twierdzą, że grupy te inspiruje Rosja.

Status Autonomicznej Republiki Krymu jest regulowany przez konstytucję Ukrainy oraz ustawę zasadniczą samej republiki. Władzę ustawodawczą pełni jednoizbowy parlament (Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu), w którym zasiada stu posłów. Rada ministrów wraz z jej przewodniczącym jest wybierana przez parlament, przy akceptacji prezydenta Ukrainy, za którego władze Krymu nadal uznają obalonego Wiktora Janukowycza.