Roger Federer nie zagra w rozpoczynającym się 8 lutego Australian Open w Melbourne. Szwajcar sześciokrotnie triumfował w tym turnieju - w 2004, 2006, 2007, 2010, 2017 i 2018 roku.

Dyrektor turnieju Craig Tiley przekazał, iż Roger Federer jest rozczarowany faktem, że nie może w tym roku wystąpić w Melbourne. Jak podkreślił, Australian Open zajmuje szczególne miejsce w sercu utytułowanego Szwajcara.

Życzymy mu wszystkiego najlepszego. Nie możemy się doczekać spotkania z nim w Melbourne w 2022 roku - dodał Tiley.

Roger zdecydował, że nie wystąpi w Australian Open 2021. W ostatnich miesiącach zrobił ogromne postępy w kwestii kolana i kondycji fizycznej, ale po konsultacji ze swoim zespołem postanowił, że najlepiej będzie, jeśli wróci do rywalizacji w tenisa po zawodach w Melbourne - poinformował agent Federera, Tony Godsick.

Media już wcześniej pisały, że Federer jest coraz bliżej zakończenia kariery. W sierpniu skończy 40 lat. Zbliża się czas przejścia na sportową emeryturę (...), ale chcę dać sobie szansę, aby nadal cieszyć się tenisem - mówił latem. 

Roger Federer w tym roku wystąpił tylko w jednym turnieju i były to właśnie zmagania w Melbourne. Przegrał w półfinale (30 stycznia) z Serbem Novakiem Djokovicem. Później poddał się pierwszej operacji prawego kolana. Gdy zawieszono rywalizację z powodu pandemii Covid-19, zdecydował się na drugi zabieg. Poinformował o nim w czerwcu, dodając, że w tym sezonie na kort już nie wróci.

Jesienią twierdził, że czuje się znacznie lepiej i znalazł się na liście uczestników Australian Open. W grudniu zaś podzielił się obawami, czy będzie w stanie rywalizować w turnieju.