Yuzuru Hanyu zachwycił formą olimpijską! Japończyk wywalczył złoty medal w rywalizacji solistów w łyżwiarstwie figurowym. Drugie miejsce w Soczi zajął Kanadyjczyk Patrick Chan, a trzecie - Kazach Denis Ten.


19-letni Hanyu jest pierwszym w historii zawodnikiem, który za program krótki otrzymał ponad 100 pkt - 101,45. Prowadził na półmetku rywalizacji solistów, z przewagą niespełna czterech punktów nad mistrzem świata Chanem.

W programie dowolnym Japończyk również był najlepszy i zwiększył dystans do Kanadyjczyka o kolejne pół punktu. Łączny wynik Kazacha był o 25 pkt słabszy od rezultatu triumfatora.

Rywalizacja bez najsłynniejszego łyżwiarza

Rywalizacja przebiegała bez najsłynniejszego łyżwiarza figurowego - Rosjanina Jewgienija Pluszczenki. Faworyt gospodarzy, czterokrotny medalista olimpijski wrócił na lodowiska po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją pleców. Uraz dał jednak o sobie znać w czwartek podczas rozgrzewki. Po jednym ze skoków Pluszczenko poczuł silny ból, podjechał do bandy i ogłosił, że rezygnuje ze startu. 

(mal)