W pierwszym meczu grupy A mistrzostw Europy siatkarzy Finlandia pokonała w Gdańsku Estonię 3:2 (25:21, 25:22, 25:27, 22:25, 15:9).

Mecz Finlandia - Estonia

Kraj1.set2.set3.set4.set5.setWynik
Finlandia 2525252215 3
Estonia 212227259 2

W grupie A dwa pierwsze miejsca "zarezerwowane" zostały dla Serbii i Polski, natomiast konfrontacja Finów z Estonią miała zadecydować, która z tych drużyn zajmie trzecią pozycję i przedwcześnie nie wróci do domu. Bliżsi pozostania w Polsce są siatkarze Suomi, którzy po trwającym prawie trzy godziny meczu triumfowali 3:2.

Drużyna fińska wygrała dwa pierwsze sety, inna sprawa, że drugi ze sporymi problemami. Wydawało się, że także trzecia partia zakończy się jej zwycięstwem. Zwłaszcza, że prowadziła 22:20 i miała piłkę meczową, ale w decydującej akcji Sauli Sinkkonen posłał piłkę w aut.

Podopieczni rumuńskiego trenera Gheorghe Cretu, który przez trzy ostatnie lata pracował w Zagłębiu Lubin, złapali wiatr w żagle i także czwartego seta rozstrzygnęli na swoją korzyść. Estończycy dopuścili jednak do nerwowej końcówki, bo wygrywali już 20:13, a za chwilę mieli tylko punkt przewagi - 22:21. Sukces zapewnił im przyjmujący Zagłębia Lubin Robert Thaht, który popisał się dwoma skutecznymi atakami.

W tie-breaku, przy ogłuszającym dopingu kibiców obu drużyn, których około siedmiu tysięcy zasiadło w Ergo Arenie, Estończycy nie poszli za ciosem. Piąty set toczył się pod dyktando Finów, którzy gładko zwyciężyli 15:9.

Podział na grupy

Do ćwierćfinałów bezpośrednio awansują zwycięzcy grup. W barażach zagrają zespoły z drugich i trzecich miejsc. Z dalszej rywalizacji odpadają zespoły, które uplasują się na ostatnich pozycjach.

Grupa A: Finlandia, Estonia, Polska, Serbia (Warszawa, Gdańsk)

Grupa B: Słowacja, Czechy, Niemcy, Włochy (Szczecin)

Grupa C: Bułgaria, Rosja, Słowenia, Hiszpania (Kraków)

Grupa D: Holandia, Turcja, Belgia, Francja (Katowice)