Likwidacja smogu, udrożnienie komunikacyjne północnej części Krakowa i kwestie zdrowotne – to według Jacka Majchrowskiego, obecnego prezydenta Krakowa, najważniejsze punkty jego programu. Kraków zdrowy, w którym oddychamy pełną piersią, Kraków bezpieczny i Kraków estetyczny – wymieniał z kolei Marek Lasota. Obaj kandydaci na prezydenta miasta wzięli udział w debacie zorganizowanej przez RMF FM i TVP Info. Prowadzili ją Małgorzata Steckiewicz z RMF FM i Maciej Wąsowicz z TVP Info.

Lasota zapewniał, że kwestia likwidacji smogu jest priorytetowa. W Krakowie zachorowalność na raka jest 100-krotnie wyższa niż w innych miastach. W mieszkaniach powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz - mówił Lasota. Jako środek zaradczy wymienił dotację miasta przy wymianie pieców do ogrzewania domów. Majchrowski odpowiedział, że miasto od lat pomaga i będzie pomagało w walce ze smogiem. Jako element walki z zanieczyszczeniem powietrza podał przebudowę taboru. Mamy bardzo sprawnie działającą linię elektrycznych autobusów miejskich - podkreślił dotychczasowy prezydent. Deklarował też, że za cztery lata w Krakowie nie będzie już problemu smogu. 

Następnie padło pytanie o ożywienie stadionu Wisły. Ten stadion dziś nikomu nie służy - mówił Lasota. Nie służył nawet na Euro2012, na które został przygotowany - powiedział. Zmieńmy murawę na sztuczną. Oddajmy stadion krakowianom, a piłkarze też będą mogli z niego korzystać - dodał.

Na pytanie, czy kluby rozrywki dla dorosłych są problemem dla krakowian, Lasota odpowiadał, że trzeba wrócić do programu Bezpieczny Kraków. Od tego jest policja i straż miejska, żeby neutralizować te miejsca, które są siedliskiem przestępczości - dodał.

Majchrowski przyznawał, że niewątpliwie jest to problem. Ale nie mogę, nie mam prawa zabronić dorosłemu kupna alkoholu, tak jak nie mam prawa zabronić działalności gospodarczej, cały problem polega na tym, że to zależy od ustawodawcy, od parlamentu i od rządu, zwracałem się o to do pana premiera Piechocińskiego - tłumaczył Majchrowski.

W drugiej części debaty kandydaci zadawali sobie nawzajem pytania. Majchrowski pytał Lasotę, jak traktuje kwestię sfałszowania wyborów, o której mówi PiS. Lasota stwierdził, że komentowanie przez uczestniczących w kampanii wypowiedzi polityków jest dość niefortunne. Ale jeżeli chodzi o wybory prezydenckie w Krakowie, to z pewnością nie zostały sfałszowane - stwierdził. 

Lasota pytał natomiast Majchrowskiego o środki finansowe na zieleń, której rozwój zapowiada w kampanii obecny prezydent Krakowa. To jest wszystko w budżetach dzielnic. Pieniądze na skwery i zieleń - zapewnił Majchrowski.

Na koniec debaty Majchrowski podziękował krakowianom za lata pracy. Chciałbym, żebyście mieli świadomość, że to wy jesteście moją partią - stwierdził. Lasota mówił z kolei, że buduje wizję Krakowa, o której marzą jego mieszkańcy - żeby był zdrowszy, bezpieczniejszy i jeszcze piękniejszy. 

Zobacz całą debatę

Zobacz debatę kandydatów na prezydenta Poznania

Zobacz debatę kandydatów na prezydenta Katowic

Kolejna akcja RMF FM i TVP Info

Twoje Wybory: Pojedynek to już kolejna akcja RMF FM i TVP Info związana z wyborami samorządowymi. Wcześniej nasi reporterzy odwiedzali największe miasta Polski i rozmawiali z mieszkańcami o ich problemach. Przygotowywaliśmy wspólnie z widzami i słuchaczami Pakty dla Regionów - listy najważniejszych zagadnień, z którymi powinni zmierzyć się samorządowcy. Debatowaliśmy też o tym, co zrobić, by mieszkańców Mazowsza, Małopolski czy Podkarpacia żyło się lepiej. Rozmowy transmitowane na antenie TVP Info prowadzili Diana Rudnik i Mariusz Piekarski.

Zobacz naszą relację z debaty o problemach Wielkopolski

Zobacz relację z naszej debaty o problemach Mazowsza

Zobacz relację z naszej debaty o problemach Dolnego Śląska

Zobacz relację z naszej debaty w Katowicach