​"Mój program ma 10 punktów. Na koniec kadencji mam zamiar się z nich rozliczyć" - zapowiada Marcin Krupa - jeden z kandydatów na prezydenta Katowic. Razem z Andrzejem Sośnierzem, swoim rywalem, wzięli udział w debacie organizowanej przez RMF FM i TVP Info.

W niedzielnej, drugiej turze wyborów zmierzy się obecny wiceprezydent Katowic Marcin Krupa i Andrzej Sośnierz, dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

W ramach naszej akcji Twoje Wybory: Pojedynek w RMF FM i TVP Info obaj kandydaci rozmawiali o problemach miasta i swoich propozycjach zmian.

W pierwszej rundzie politycy musieli odpowiedzieć na pytania zadane przez dziennikarzy - jak ożywić śródmieście Katowic?

Cytat

Trzeba społeczeństwo traktować jak partnerów. Samo dotowanie nie wystarczy. Trzeba aktywizować grupy i organizacje
Andrzej Sośnierz

W ramach odpowiedzi obecny wiceprezydent miasta Marcin Krupa przekazał rywalowi książki na temat Katowic. Sośnierz z kolei zaproponował "przebudowę funkcjonalną". Np. budowę dużego centrum handlowego. W tej chwili centrum wieczorem się wyludnia. Trzeba znaleźć dla niego nową funkcję - mówił.

Chodzi także o powrót kultury. Będzie trudno, bo jeżdżą tam tramwaje, więc nie ma mowy o przebudowie architektonicznej - dodał.

To, co pan mówił o kulturze, to już się dzieje - komentował te wizje Krupa.

Kandydaci przedstawiali także swoje propozycje dot. wykorzystania środków unijnych w mieście. Nie trzeba będzie oddawać środków z UE - zapewnił wiceprezydent i dodał, że będzie jedna firma, która będzie zarządzała Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Sośnierz stwierdził natomiast, że "jest zaniepokojony" słowami Krupy. Przyjęcie ryzykownych warunków utrzymania Centrum jest bardzo niepokojące - przekonywał.

Rywal wiceprezydenta wskazywał również, że "poprzednia ekipa niezbyt dobrze się obchodziła" ze społeczeństwem. Trzeba społeczeństwo traktować jak partnerów. Samo dotowanie nie wystarczy. Trzeba aktywizować grupy i organizacje - mówił.

Krupa zastrzegał w odpowiedzi, że w mieście działa "kilkadziesiąt organizacji", które pomagają seniorom. Chciałbym także rozwinąć dalsze wciąganie organizacji do działań miasta - dodał.

60 proc. mieszkańców chce zmiany - przekonywał w trakcie debaty Sośnierz. W odpowiedzi Krupa stwierdził z kolei, że "na Śląsku jest taka zasada, że się ciężko pracuje, a nie chwali".

Na końcu, przekonując raz jeszcze wyborców do głosowania na siebie powiedział: "mój program ma 10 punktów. Na koniec kadencji mam zamiar się z nich rozliczyć. Część z nich powstała z państwa inicjatywy."

Tych, którzy chcą, żeby miasto było innowacyjną, ciekawą, prawdziwą stolicą naszego regionu, a nie taką nieśmiałą, zapraszam do oddania głosów - apelował natomiast Sośnierz.

Zobacz całą debatę

Kolejna akcja RMF FM i TVP Info

Twoje Wybory: Pojedynek to już kolejna akcja RMF FM i TVP Info związana z wyborami samorządowymi. Wcześniej nasi reporterzy odwiedzali największe miasta Polski i rozmawiali z mieszkańcami o ich problemach. Przygotowywaliśmy wspólnie z widzami i słuchaczami Pakty dla Regionów - listy najważniejszych zagadnień, z którymi powinni zmierzyć się samorządowcy. Debatowaliśmy też o tym, co zrobić, by mieszkańców Mazowsza, Małopolski czy Podkarpacia żyło się lepiej. Rozmowy transmitowane na antenie TVP Info prowadzili Diana Rudnik i Mariusz Piekarski.

Zobacz naszą relację z debaty o problemach Wielkopolski

Zobacz relację z naszej debaty o problemach Mazowsza

Zobacz relację z naszej debaty o problemach Dolnego Śląska

Zobacz relację z naszej debaty w Katowicach