Amerykańska rządowa Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19 u nastolatków już od 12. roku życia. To pierwsza szczepionka przeciw Covid-19 zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tak młodych ludzi.

FDA dopuściła podawanie preparatu Pfizera już 12-latkom w ramach mechanizmu zezwolenia na awaryjne zastosowanie (emergency use authorization). Dotąd granicą wieku w przypadku tej szczepionki było w Stanach Zjednoczonych 16 lat.

"Dzisiejsza decyzja pozwoli chronić młodszych członków społeczeństwa przed Covid-19, zbliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii" - podkreśliła w oświadczeniu przedstawicielka FDA dr Janet Woodcock.

Zaznaczyła również: "Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że Agencja przeprowadziła rygorystyczny i szczegółowy przegląd wszelkich dostępnych danych - tak jak w przypadku wszystkich naszych zezwoleń na awaryjne użycie szczepionek przeciw Covid-19".

Z drugiej strony konsorcjum Pfizer/BioNTech poinformowało, że w ubiegłym tygodniu rozpoczęło starania o pełne zatwierdzenie preparatu Comirnaty dla młodszych grup wiekowych.

Krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół. W sprawę zaangażował się Joe Biden

Szczepionka Pfizera jest pierwszą w Stanach Zjednoczonych zatwierdzoną dla tak młodych ludzi. Najnowsza decyzja FDA - podjęta w czasie, gdy kampania szczepień w USA znacząco zwolniła - komentowana jest jako ważny krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół.

Z prośbą o natychmiastowe udostępnienie preparatu Pfizera młodszym nastolatkom zwrócił się do stanów prezydent USA Joe Biden.

Równocześnie jednak - jak zauważa agencja informacyjna Reuters - wielu przedstawicieli służb ochrony zdrowia obawia się, że wątpliwości i wahania części dorosłych wobec szczepień przeciwko Covid-19 przybiorą jeszcze na sile, gdy sprawa dotyczyć będzie ich dzieci.

Pfizer/BioNTech o swojej szczepionce: Nie tylko bezpieczna dla nastolatków, ale i 100-procentowo skuteczna

W marcu producenci preparatu Comirnaty ogłosili, że badania kliniczne potwierdziły, że szczepionka ta jest dla dzieci między 12. a 15. rokiem życia bezpieczna i w ich przypadku wysoce skuteczna.

W badaniu uczestniczyło ponad 2 200 nastolatków w wieku od 12 do 15 lat.

W grupie, w której podano placebo, stwierdzono 18 przypadków zachorowań na Covid-19.

W tej grupie natomiast, w której faktycznie podano szczepionkę Pfizer/BioNTech, nie odnotowano żadnego przypadku Covid-19.

Oznacza to - podkreśliło amerykańsko-niemieckie konsorcjum - 100-procentową skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom.

Pfizer poinformował ponadto, że spodziewa się, że we wrześniu będzie dysponował danymi nt. bezpieczeństwa i skuteczności swojej szczepionki wśród dzieci między 2. a 11. rokiem życia.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.