Większość Polaków zaszczepiłaby swoje dzieci przeciw Covid-19, gdyby była taka możliwość – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Badanie pokazuje też, że jesteśmy podzieleni w sprawie tego, czy obostrzenia powinny dotyczyć osób zaszczepionych czy nie.

Szczepienia przeciw Covid-19 mają pomóc zakończyć trwającą pandemię. Według ekspertów, by akcja szczepień odniosła skutek, konieczne jest zaszczepienie zdecydowanej większości społeczeństwa. Stąd wiele krajów - po badaniach - decyduje się na zatwierdzenie użytkowania szczepionek dla dzieci. 

Amerykanie już zdecydowali, że USA dzieci od 12. roku życia będą mogły zostać zaszczepione preparatem firmy Pfizer/BioNTech. W Polsce decyzja o możliwości szczepienia osób w przedziale wiekowym 16-18 szczepionką Pfizer/BioNTech ma zapaść w przyszłym tygodniu. Sprawdziliśmy, czy Polacy są w ogóle zainteresowani szczepieniem swoich dzieci. 

Większość Polaków zaszczepiłaby własne dzieci przeciwko Covid-19

Sondażownia United Surveys w ostatnim badaniu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawej" spytała Polaków o to, czy gdyby istniała taka możliwość, zaszczepiliby własne dzieci przeciw Covid-19. 68,7 proc. ankietowanych odpowiedziała twierdząco (42 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", a 26,7 proc. "raczej tak"). Na takie rozwiązanie nie zdecydowałoby się 22,7 proc. uczestników badania, z czego 13,7 proc. osób jest zdecydowanych, że nie zaszczepiłoby swojego dziecka przeciw Covid-19.

Pomysł zaszczepienia dzieci cieszy się większą popularnością wśród mężczyzn (45 proc. jest zdecydowanie na tak wobec 40 proc. kobiet). Sondaż pokazuje, że najwięcej zwolenników zaszczepienia własnych potomków jest w grupie wiekowej 40-49 lat (58 proc.), a sceptycznie do takiego rozwiązania podchodzi niemal co trzeci trzydziestolatek (31 proc. osób w grupie 30-39 lat).


NIE PRZEGAP: Szczepionka Pfizera już dla 12-latków: Amerykanie obniżają granicę wieku

8,7 proc. ankietowanych jest niezdecydowana.

Obostrzenia a osoby zaszczepione

W drugiej części badania ankieterzy zapytali o to, czy obostrzenia wdrożone w związku z pandemią powinny, czy nie powinny dotyczyć osób zaszczepionych przeciw Covid-19.

Zdaniem 50,2 proc. osób uczestniczących w badaniu, restrykcje powinny dotyczyć obywateli, którzy zaczepili się przeciw Covid-19. 25,1 proc. osób jest w tej kwestii zdecydowana. Nieco mniej, bo 40,8 proc. uważa, że obostrzenia nie powinny dotyczyć zaszczepionych. 8,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.


Najwięcej osób, które nie chcą restrykcji dla zaszczepionych jest w grupie osób w wieku 30-39 lat (27 proc. uważa, że ograniczenia "zdecydowanie nie powinny" dotyczyć zaszczepionych) i 40-49 lat (26 proc.). Przeciwnego zdania jest duża część seniorów - 37 proc. osób powyżej 70. roku życia uważa, że obostrzenia "zdecydowanie powinny" dotyczyć osób zaszczepionych. 

Sondaż został zrealizowany metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) 7 maja 2021 roku na próbie 1000 osób.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak przyspieszyć termin podania 2. dawki szczepionki? Sprawdź!